26. 12. 2017 Přečteno: 5069x

Falešná březost u fen: jak ji rozeznat a předcházet, aby byla fenka v klidu a pohodě

Pseudogravidita neboli také falešná březost je stav, kdy fenka krátce po hárání imituje březost a někdy dokonce i porod. Nejobvyklejším příznakem je například radikální změna chování fenky nebo zvětšující se prsní žlázy. Falešná březost není žádná porucha, ale jedná se o přirozenou věc. Přinášíme vám proto rady, jak falešnou březost rozeznat, jak fence pomoci a jak jí především předcházet.

Falešná březost a jak ji zaručeně poznáte

Falešná březost znamená, že fenka projevuje příznaky těhotenství a blížícího se porodu, i když štěňata vůbec nečeká. Většinou se objevuje přibližně dva měsíce po hárání, kdy fenka začne měnit svoje chování a návyky. Během falešné březosti se fenka připravuje na to, že porodí mláďata a veškeré své činnosti a chování tomu podřizuje. Například vytváří pelíšek pro štěňata, shromažďuje do něj hračky. A co všechno ještě můžeme od fenky s falešnou březostí očekávat?

Čtěte také:

Jak poznám, že je pes nemocný? Poradíme, jak rozeznat zákeřné psí nemoci

  • Otok mléčné žlázy a sekrece mléka
  • Zvýšená chuť k jídlu
  • Zvětšení břišní dutiny
  • Příprava pelechu pro štěňata
  • Imitace porodu
  • Nechutenství a zvracení
  • Stahy břišní stěny
  • Péče o hračky jako o mláďata
  • Zvýšená teplota
  • Průjmy
  • Pomalost a opatrnost v pohybu
  • Agresivita
  • Přílišná mazlivost

Některá plemena psů mají výraznější projevy falešné březosti. Jsou jimi například jezevčíci, pudlové anebo fenky, které jsou velmi dobře živené a mají silnou vazbu na svého majitele.

Proč vůbec falešná březost vzniká a můžu ji zaměnit s něčím jiným?

V organismu feny asi měsíc až dva měsíce po skončení hárání probíhají hormonální změny. Vlivem na mozek a ostatní orgány hormony způsobí, že je fena a její tělo přesvědčeno, že je březí a bude rodit. Podle toho se také začne fena chovat, jelikož čeká přírůstek.

Je nutné dobře sledovat projevy feny, které jsme si popsali výše. Někdy mohou být ale některé příznaky falešné březosti spojeny s něčím mnohem nebezpečnějším, třeba se zánětem dělohy nebo jiným onemocněním. Pokud majitel fenky vidí, že se její chování rapidně mění, je vždy lepší zajít rovnou k veterináři, aby buď potvrdil nebo vyloučil falešnou březost a mohl stanovit přesnou diagnózu.

Jak se s falešnou březostí feny vypořádat

Falešná březost u fen není náročná jen pro samotnou fenu, ale také pro jejího majitele. Je potřeba se vyzbrojit trpělivostí a shovívavostí a uvědomit si, že se jedná o přirozený průběh, a ne žádnou poruchu či vadu. Pokud má fenka slabé příznaky a její falešná březost je mírná, vypořádáte se s ní poměrně hladce. Postačí například:

  • Odebrat feně hračky - aby neměla potřebu starat se o ně jako o svá mláďata
  • Přerušovat jí snahu o vytváření pelechu pro štěňata
  • Zajistit jí dostatek pohybu a jiných aktivit - jen tak se fena unaví a nebude mít sílu připravovat se na falešný porod
  • Omezit noční příjem vody

Doporučuje se také snížit fence přísun krmiva. Nejprve první den odebereme krmení úplně, poté asi 7 až 10 dní podáváme krmivo s nízkým obsahem bílkovin. Krmná dávka by měla být trochu menší než obvykle. A protože fena v období falešné březosti dostává méně jídla, je nezbytné, aby její strava byla především kvalitní

Co dělat, když je falešná březost silná

Pokud však fenka prodělává silnou falešnou březost, je potřeba vzít ji urychleně k veterináři. Jestli se totiž spustí feně mléko, jsou struky nateklé a bolestivé. S tím vypomůže jedině zvěrolékař, který může zabránit zánětu mléčné žlázy. Fenku pak léčí například pomocí mastí i tablet, které snižují sekreci mléka. V žádném případě se ale nesnažte feně pomoci tak, že mléko budete odstříkávat. Tím vše jen zhoršíte, protože masírováním se produkce mléka ještě zvýší. Ani ji nenechte, aby si struky olizovala, proto využijte límec kolem krku.

Jak předcházet falešné březosti

Falešná březost má v oblibě se často vracet a opakovat. Někdy dokonce i po každé říji. Jestli nechcete fenku využít k chovu a chcete jí ušetřit od zbytečného trápení a možné bolesti, mnozí vám doporučí kastraci feny. Jen tak vyřešíte nadobro problém s falešnou březostí feny. Navíc je pravděpodobné, že odstranění dělohy a vaječníků uchrání fenku v pozdějším věku před mnohými obtížemi, jako je například zánět dělohy nebo cysty na vaječnících. Jestli ale nechcete sáhnout po tak razantním kroku, veterinář vám nabídne například podávání antikoncepčních pilulek pro fenku.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…