Hlasité vrnění, změna nálady nebo zvýšená přítulnost. Mrouskání koček pozná i naprostý laik
Mrouskání koček neboli říje je období, kdy kočka dospívá a je připravena k oplodnění. Nastává již v 6. měsíci kočičího života a poznáte jej snadno. Kočka začne být neklidná, otírá se o předměty nebo vrní a hlasitě se projevuje. Mrouskání kočky trvá asi 3 až 7 dní a během této doby potřebuje kočka ještě větší láskyplnou péči. Pojďme si ukázat, jak se o kočku v říji postarat, aby měla vše potřebné.
Mrouskání koček má své viditelné projevy
Mnozí chovatelé se obávají, že nerozeznají, kdy je kočka v říji. Většinou to ale poznáte velice snadno, protože se u kočky dost rapidně mění její chování. I když samozřejmě existují výjimky, kdy mrouskání u koček ani nepostřehnete. Mezi nejčastější projevy patří:
- Kočka je neklidná
- Tře se o různé předměty
- Válí se často po podlaze
- Hlasitě přede a projevuje se
- Zvedá tlapičky a ocas nahoru
- Častěji močí
- Je velmi přítulná a chce se neustále mazlit
Mrouskání koček se liší od hárání fenek, jelikož kočka nekrvácí ani se u ní neobjevují výtoky. Ty mohou nastat teprve až po krytí, kdy se objevuje výtok s příměsí krve.
Kdy můžeme mrouskání kočky očekávat?
Mrouskání kočky nastává mezi 6. a 14. měsícem života. Celkově trvá 3 až 7 dnů a opakuje se. Někdy může přijít po 3 týdnech, jindy po více než měsíci a některé kočky jsou v říji jen párkrát za rok. Jelikož je každá kočka jedinečná, probíhá mrouskání vždy trochu jinak.
Odlišnosti v mrouskání čekejte také v závislosti na tom, o jaké plemeno kočky se jedná. Siamské kočky se dokáží pářit již ve 4. měsíci, naopak perské kočky většinou v 10. měsíci nebo později. Důležitá je i velikost kočky, jelikož ty štíhlejší a menší dospívají dříve než kočky, které jsou mohutnější.
Jestli si mrouskáním ale nejste jisti, máme pro vás jednoduchý trik. Pohlaďte kočku nad kořenem ocasu. Jestli začne přešlapovat na zadních a mňoukat, trefili jste do černého.
Mrouskání u koček může být také nebezpečné
Někdy se může stát, že dojde k trvalé neboli nepřetržité říji. Znamená to, že kočka neustále mrouská, hubne a její srst se postupně zhoršuje. V tomto případě je nutné, abyste vyhledali veterináře, který kočce pomůže. Důvodem mohou být zdravotní problémy nebo dědičné dispozice. Vy sami na tento problém bohužel nestačíte.
Kdy je vhodná doba pro připuštění kočky?
Jestli máte doma kočku a těšíte se na malá koťátka, mrouskání pro vás bude radostným signálem. Nezapomínejte ale na to, že kočku můžete nakrýt nejdříve ve 12. měsíci života. Jen tak docílíte toho, že bude kočka dostatečně dospělá, zdravá a silná k tomu, aby mohla zvládnout březost i porod.
Jak zabránit tomu, aby měla kočka koťata
Pokud naše kočka začne mrouskat a má volný přístup z domu ven, kde se může potkávat s ostatními kocoury, musíme si uvědomit, že jednoho dne může přijít domů oplodněná. Navíc se také může zranit, jelikož kocouři se o kočky budou prát, takže si právě ta vaše může vysloužit pěkných pár pohlavků.
Jestli koťata nechcete, můžete kočku vykastrovat. Mnozí veterináři kastraci dokonce doporučují, jelikož může působit jako prevence proti zánětu dělohy, vzniku cyst nebo rakovině mléčné žlázy.
Co kočka v tomto období nejvíce potřebuje? Hlavně kvalitní granule pro kočky
V tomto období jsou kočky často vysílené a potřebují ještě lepší péči než kdy dříve. Mrouskání kočku ubíjí a bere jí spoustu energie, a proto je potřeba, abyste jí dopřáli jen tu nejlepší stravu. Dobrou volbou jsou například granule pro kočky Pro Plan. Toto kvalitní krmivo dodá kočce v říji veškerou energii, kterou potřebuje a navíc rozlišuje granule podle speciálních individuálních potřeb kočky. Zdravá strava je pro mazlíčky základem, aby byli spokojení a těšili se dlouhému a zdravému životu.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků