Mini psí plemena: bišonek
11. 12. 2019 Přečteno: 2027x

Jak a čím správně krmit psa? Mýty o krmení, ve kterých se páníčci najdou

Páníčci jsou různí. Někdo pejska rád rozmazluje a jiný bere krmení jako rutinní záležitost. Na způsob pejskova stravování se objevují různé názory. A ne vždy jsou správné. Stále převládá řada mýtů o tom, jak správně krmit psa. Představíme šest nejčastějších postojů, kterými při krmení pejska můžeme ohrozit jeho zdraví. Řada páníčků se v nich určitě najde. A hlavně poradíme, jak a čím správně krmit psa.

Aby pejsek zůstal zdravý: Jak a čím správně krmit psa?

Snad každý pejsek rád jí. Ať už krmivo v misce, pamlsky anebo ukradené jídlo z páníčkova talíře. Proto není divu, že si ze složení své potravy příliš neláme hlavu. A tak tento úkol zbývá na nás. Nejdříve si musíme ujasnit, jak má pejskovo stravování vypadat. A hlavně, proč je důležité. Jak a čím správně krmit psa?

Čtěte také:

Barfování: je syrová strava pro psa lepší volba?

Psí organismus si můžeme představit jako složitý stroj.
Aby dobře fungoval, potřebuje kvalitní palivo. Jinak se začne zadrhávat anebo přestane pracovat úplně. Chyby ve stravování se můžou projevit klidně až po několika letech. Proto otázku, jak a čím správně krmit psa, opravdu nepodceňme.

Pejskovo tělo potřebuje bílkoviny, tuky, cukry a vodu.
Také vitamíny, minerály, esenciální aminokyseliny a další živiny. Ale vždy ve správném poměru!

Bílkoviny musí pes získávat z masa.
Stejně tak i esenciální aminokyseliny. Esenciální mastné kyseliny musí získávat z tuků. Základem toho, jak správně krmit psa, je tedy maso.

Pes není na rozdíl od kočky výhradně masožravec.
Může jíst i rostlinné produkty. Přesto by ale hlavní součást jídelníčku mělo představovat právě maso. Ale není problém, když krmivo obsahuje i rostlinnou složku.

Klíčem k tomu, jak správně krmit psa, je i kalorická hodnota.
Pejskovi dodává energii, kterou nutně potřebuje. Proto je důležité, aby nebyla příliš vysoká a ani příliš nízká. A kolik kalorií náš pejsek potřebuje? Vždy záleží na jeho velikosti, plemeni, aktivitě a věku.

Způsob, jak krmit psa, nám může usnadnit kvalitní krmivo.
Na etiketě by mělo mít uvedené, jaké živiny pejsek potřebuje a jaká je jejich denní doporučená dávka. A také kolik mu jich poskytne samotné krmivo.

Jak správně krmit psa: nejčastější nesmyslné úvahy chovatelů

Lze očekávat, že majitelé pejsků, kteří neřeší svůj vlastní jídelníček, si nebudou lámat hlavu ani s tím, jak správně krmit psa. Přesto však i mnoho vzorných chovatelů dělá chyby. I když mají dobré úmysly a chtějí pejskovi dopřát jen to nejlepší. Neděláte je i vy?

1. Psovi zbytky z kuchyně chutnají. Tak proč mu je nedat?

Z uvařeného jídla nám často něco zbyde. Pokud máme doma pejska, ze zbytků bude nadšený. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným? A tak vzniká jedna z nejčastějších chyb v pejskově stravování. Ačkoli je pes velmi inteligentní zvíře, nedokáže rozlišit, co je pro něj dobré a co ne. Pejsek není odpadkový koš. Lidské jídlo obsahuje soli, koření a řadu jiných látek, se kterými by psí zažívání nemělo vůbec přijít do styku. Někdy dokonce obsahuje cibuli a jiné nebezpečné potraviny.

Stručně řečeno, psovi lidské jídlo škodí a žádný veterinář by nám toto rozhodnutí neschválil. Mysleme proto hlavně na psí zdraví. Určitě vymyslíme jiný způsob, jak se zbytky jídla naložit a jak krmit psa.

2. Náš pes snědl už kde co. A nikdy mu nic nebylo.

Psa občas nakrmíme tím, co máme po ruce. Kdyby mu jídlo nevyhovovalo, nebude ho jíst. A pokud mu něco nesedne, vyzvrací se a zase spokojeně pobíhá. Tak není důvod si s tím, jak krmit psa, dělat hlavu. To je ale špatně!

Pes má sice silný žaludek, ale to nijak nesouvisí s jeho zdravím. Chyby ve stravování se neprojeví hned. Klidně až za několik měsíců nebo roků. Pak začne mít například nemoci způsobené obezitou, problémy s močovým měchýřem a ledvinami anebo slabé kosti. Všeho ho můžeme ušetřit, pokud se budeme zajímat nejenom o to, co pejsek chce, ale také o to, co skutečně potřebuje.

jak správně krmit psa zbytky

3. Těm psím očím neodolám. Radši mu dám, co chce.

Láska prochází žaludkem. U lidí, i u pejsků. Rozmazlování pomocí nezdravých pamlsků anebo nevhodného jídla je u nás páníčků častější, než bychom si chtěli připustit. Psí oči jsou pejskovou silnou zbraní, vůči které je odolný málokdo. Bohužel, pejskovi neprospíváme, ale škodíme. Pes nepozná, co je pro něj dobré. Tato role připadá na nás. Musíme mít pevnou vůli a být neústupní. Kdyby se pejskovi udělalo špatně, budeme si to vyčítat. Zásada, jak správně krmit psa, musí být vždy na prvním místě.

4. Kupuji levnější krmivo, protože ušetřím.

Krmivo jako krmivo. Z levnějšího krmiva se pes také nají. A aspoň ušetřím. Dražší granule navíc můžou být jen způsob, jak z kapes kupujících vytáhnout ještě více peněz. Takto uvažuje hodně páníčků. Ale realita je trochu jiná. Zkusme popřemýšlet třeba nad uzeninami pro lidi. Levné párky obsahují velmi málo masa a naopak hodně mouky. Oproti tomu kvalitní párky s vysokým podílem masa jsou dražší. Ale stojí za to. Nejinak je tomu s psím krmivem.

Pes do sebe dostává minimum kvalitních živin. Navíc je úspora peněz na levných krmivech velmi krátkodobá. Protože pes nedostane, co potřebuje, bude mít v budoucnu vleklé zdravotní problémy. A účty za zvěrolékaře budou podle toho vypadat. Třeba léčba akutního selhání ledvin se může vyšplhat na 20 tisíc korun. Proto zkusme šetřit na správném místě a popřemýšlet nad tím, jak a čím správně krmit psa.

5. Složení krmiva nečtu. Prý má být kvalitní.

Záleží nám na zdraví pejska a chceme kupovat kvalitnější granule. A tak si koupíme krmivo na doporučení, podle reklamy anebo podle ceny. Nic z toho ale přímo nezaručuje, že krmivo pejskovi opravdu dá vše potřebné. Je nutné, abychom četli složení. Opravdu kvalitní krmivo má na etiketě podrobně rozepsané všechny živiny a porovnává je s pejskovou denní doporučenou dávkou. Na nás je, informace si dobře přečíst. Krmivo, které informace neposkytuje, nekupujme. Pokud si nejsme jistí, poraďme se s veterinářem, který nám o vybraném krmivu rád informace poskytne.

6. Psovi dávám univerzální krmivo. Tím nemůžu nic pokazit.

Koupíme krmivo pro dospělé psy anebo pro štěňata, vždyť je to jedno. Výrobce tvrdí, že je vhodné pro všechny pejsky. Tak má asi pravdu. Mýtus univerzálního krmiva, které stačí všem pejskům, je ale velmi chybný. Každé plemeno má jiné nároky a proto se způsob, jak správně krmit psa, může lišit. Už kvůli velikosti. Bernský salašnický pes bude mít například jinou energetickou potřebu než čivava.

Různá plemena mají navíc genetické předpoklady k jiným chorobám. Někteří pejsci trpí na nemoci kostí a kloubů, jiní mají citlivé zažívání. A k tomu může mít speciální nároky zrovna náš pejsek. Třeba často mívá nemocné močové ústrojí. Stejně jako je každý člověk jiný, je jiný i každý pejsek. Při výběru krmiva vždy mysleme na to, co potřebuje zrovna náš pes.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo