Jak často koupat psa? Poradíme triky a tipy, se kterými půjde koupání psa jako po másle
Při péči o psa musíme dbát také na to, aby jeho srst byla zdravá, lesklá a hebká. Toho docílíme nejen pravidelným kartáčováním, česáním a zastřiháváním, ale také koupáním. Ale víte vůbec, jak často koupat psa? Každý měsíc nebo párkrát za rok? Přinášíme vám několik rad a tipů na to, jak postupovat při koupání psa a jak často ho vůbec koupat.
Jak často koupat psa?
Důležitá otázka, která vás může hned ze začátku napadnout, určitě je, jak často koupat psa. Názory odborníků a veterinářů se poněkud liší. Někdo tvrdí každý měsíc, další párkrát za rok. Zjednodušeně se však dá říct, že psa je třeba vykoupat vždy, když už zapáchá nebo je špinavý. Záleží ale také na tom, jaký typ srsti váš psí kamarád má - i od toho se odvíjí, jak často psa koupat.
Koupání psa podle typu jeho srsti
Pojďme si ukázat, jak často koupat psa podle toho, jaký má typ srsti. Některá plemena totiž potřebují častější koupání než jiná.
Dlouhá srst
Dlouhou srst mají například kólie, jezevčíci, ohaři nebo německý špic. Tyto pejsky koupeme hlavně v době, kdy dochází k línání jejich srsti, a to na jaře a na podzim.
Hladká srst
Přirozená mastnota srsti se u hladkosrstých plemen obnovuje každých šest týdnů. Mezi tato plemena patří například boxeři, němečtí ovčáci nebo mopsíci. Péče o jejich srst je nejsnadnější a neměli by se koupat příliš často. Bohatě stačí třikrát za rok stejně jako u psů s hrubou srstí.
Hedvábná srst
Psi s hedvábnou srstí, jako yorkšíři, shit-zu nebo maltézáčci, potřebují pravidelné česání i koupání. Doporučuje se psa koupat každé tři měsíce.
Kudrnatá srst
Bišonci nebo pudli by se měli koupat každé dva až tři měsíce. Jejich srst je velmi náchylná na zacuchání, proto je také nutné ji každý den česat.
Jak koupat psa krok za krokem
Koupání psa není zas až taková věda, jak se může zdát. Důležité je především to, aby se pejsek koupání nebál a nebyl příliš vystresovaný. Proto bychom měli s koupáním začít již od štěňátka a postupovat pomalu a něžně. Nezbytné je u koupání psa především:
- Vybrat vhodné místo pro koupání psa - pokud máme malé plemeno, stačí vana nebo lavor. V případě velkých psů koupeme například na zahradě
- Zkontrolovat teplotu vody- voda nesmí být ani příliš studená ani teplá. Proto zkusíme teplotu vody na zápěstí a až poté psa koupeme.
- Před každý koupáním psa nejprve vykartáčovat - srst si hezky rozčešeme a zabráníme tomu, aby byla po koupání ještě více zacuchaná.
- Dbát na dobrý proud vody - při koupání psa nastavte spíše menší proud vody. Větší proud by mohl pejska zbytečně vystresovat anebo jej bolet.
- Dávat pozor na oči a uši – voda by se pejskovi neměla dostat do očí a uší, jelikož napěněný šampon by je mohl podráždit nebo způsobit zánět. Proto koupeme psa vždy v klidu, pomalu a jsme dostatečně opatrní.
- Používat speciální šampony pro psy – rozhodně nepoužíváme šampony pro lidi. Ty mohou způsobit alergickou reakci či zarudnutí kůže. Vhodné jsou speciální šampony pro psy, které jsou šetrné k jejich pokožce i srsti a zbytečně psům neubližují.
- Po koupání psa řádně osušit- aby nám pejsek nenachladnul, je nutné jej osušit. Nejprve použijeme ručník a vodu ze srsti vymačkáme. Pokud pejskovi nevadí zvuk fénu, z větší vzdálenosti ho také vyfénujeme do úplného sucha.
- Psí srst po koupání učesat
- Po koupání psa odměnit dobrůtkou - občas bývají psi při koupání vystresovaní. Proto je potřeba je na konci odměnit něčím, co mají rádi. Zkusit můžete například hrst jejich neoblíbenějšího krmiva, na kterém si psi nejen pochutnají, ale díky němu dostanou do těla potřebné látky a vitamíny.
Časté chyby při koupání psa aneb čeho se vyvarujte
Páníčci občas zapomínají, že i při koupání psa se lze dopustit chyb, kterým by se měli raději vyhnout. Mezi ty nejčastější patří především špatně zvolený šampon. Někteří se totiž domnívají, že i běžný šampon pro lidi pejskovi neublíží. Opak je ale pravdou. Používejte psí šampony, které jsou vyrobeny speciálně pro psí pokožku a jejich srst.
Dalším pochybením je až přílišné koupání. Rozhodně psa nemusíte koupat každý týden. Samozřejmě pokud se nám pes vyválí v něčem ne příliš voňavém, s koupáním na nic nečekáme. Ale nepřeháníme to s ním, jelikož při častém koupání psa slábne přirozená obranyschopnost jeho kůže.
Nakonec nezapomínejme na to, že pokud psa po koupání špatně vysušíme, může nachladnout. Proto je si na sušení dát opravdu záležet, a to především v zimě, kdy nemůže uschnout jen tak v teple na sluníčku. Ihned po koupání by pes také neměl chodit ven.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
-
Pavel Marián5. 1. 2018 | 16:06Máme doma kokra a koupeme ho teda určitě častěji. Nedokážu si představit, že bych ho do té vany poslal až po čtvrt roce. Rád se válí v blátě, loužích... no prostě ve všem :D A pak by hned chtěl skákat na gauč. Takže je to asi fakt spíš o potřebě, než aby se člověk řídil jedním pravidlem.
Diskuze k mazlíčkům: 1