Kudlanka nábožná je chráněným druhem.
01. 10. 2018 Přečteno: 18012x

Jak chovat husy? Přinášíme vám tipy se kterými chov husy domácí zvládne i úplný začátečník!

Nehledáte jen domácího mazlíčka, ale také zvíře, které vám zároveň přinese užitek? České husy patří k tradičním plemenům a u nás se řadí k nejstarší chované drůbeži. Jsou nenáročné na chov a kromě chutného masa a vajec vám k užitku může být také jejich kvalitní peří. Pokud přemýšlíte nad chovem husy, připravte se na to, že i když husy jsou drobného vzrůstu, bez dostatečné velkého travnatého výběhu se zkrátka neobejdete.

Chov husy domácí – na co myslet než se do něj pustíte?

Kromě zatravněného výběhu je nezbytné husám poskytnout také dostatečně velkou vodní plochu, a to zejména kvůli páření, které probíhá na vodě. Pokud se do vody husa i houser současně nevlezou, je nepravděpodobné, že dojde k oplození. Tento problém můžete jako chovatelé vyřešit vybudováním betonového bazénku či zakoupením dětského pískoviště, které naplníte vodou. Je důležité myslet i na to, že husy potřebují ke klidnému hnízdění úkryt před nepříznivým počasím a škodnou. Bohatě si vystačí se stájí, stodolou či kůlnou.

Čtěte také:

Indický běžec: kachna, která vás zbaví slimáků na zahradě

První krok pro úspěšný chov hus: je nezbytné husy ubytovat

Pokud nemáte na svém pozemku některý z výše zmíněných přístřešků, vybudujte husám dřevěný husník, který by měl být vysoký přibližně 2 m. Celková velikost husníku se odvíjí od počtu chovaných hus. Na 1 metr čtvereční můžete chovat osm housat či dva dospělé jedince.

Nejlepší materiál pro tvorbu husníku je dřevo. Podlaha může být dřevěná, betonová či cihlová s dostatečnou podestýlkou a zapomenout nesmíte také na okno, v ideálním případě orientované na jih. V husníku by měla být umístěna v období ledna až března snášková hnízda, a to v dostatečné vzdálenosti, aby si husy nekradly vejce.

Pro výrobu snáškových hnízd můžete použít dřevěnou bedýnku vysokou přibližně 50 cm, která bude mít na jedné straně vyřezaný otvor, který usnadní huse vstup. Stejně jako podlahy husníku i bedýnky by měly být vyplněny podestýlkou, ideálně hoblinami či slámou. Podestýlku je nezbytné pro spokojenost vašich hus vyměňovat. Abyste předešli různým onemocněním a parazitům, které chov hus postihují, je důležité husník pravidelně dezinfikovat. Při čištění je důležité myslet také na umytí krmítek a napáječek.

husník

Jak chovat husy - tipy pro začínající chovatele

V případě, že ubytování pro své husy již máte, přinášíme vám tipy, jak začít se samotným chovem. Husy jsou teritoriální a jiná zvířata na svém území špatně snáší. Dožívají se vysokého věku a pro páření si obvykle vybírají stálého partnera, proto by měl chovný kmen tvořit jeden houser a dvě až tři husy. Nejlepší období pro pořizování hus je podzim, aby si na sebe jedinci zvykli. Při pořizování nové husy nemusí dojít k přijetí houserem, což může mít za následek problémy v husím soužití.

Co je potřeba pro zdravý chov hus a čím husy krmit?

Husa domácí je pastevní zvíře, proto je důležité, aby měla zelenou pastvu a vodu. Jídelníček jí můžete zpestřit pomocí jablek, salátu či zelí. Na večer je vhodné husám do husníku nasypat krmnou směs, a to buď kupovanou či domácí z kukuřice, pšenice a ječmene. Jednou za čas můžete husám dopřát také vařené brambory, namočený chléb či jiné pečivo.

V období snášky obohaťte husí jídelníček rozdrcenými skořápkami pro dostatek vápníku. V zimě doplňujte husám potřebné vitamíny a minerály v prášku, který ke krmení budete přidávat dvakrát až třikrát týdně. Pro zajištění dostatečného pitného režimu bazének s vodou nestačí, nezbytné je husám poskytnout k pití čerstvou a čistou nezávadnou vodu.

Onemocnění drůbeže může postihnout i váš chov hus

Husy patří k těm odolnějším ptákům, proto je výskyt nemocí v malých chovech velmi výjimečný, obzvlášť v případě, že husy chováte v dobrých podmínkách a poskytujete jim kvalitní stravu a nepodceňujete péči o ně. I když jste však zkušenějšími chovateli a víte, jak chovat husy, někdy se zákeřným parazitům nevyhnete. Rizikovým faktorem může být dostupnost vodní plochy s divokým ptactvem, které může nemoci a parazity přenášet.

Nejčastějšími onemocněními, kterými můžou vaše husy trpět, jsou červi v dýchacím ústrojí, na které jsou náchylná především housata. Nevhodný je proto odchov housat s hrabavou drůbeží či jejich podstrčení kvočně slepice. Dalším onemocněním, které může chov hus napadnout, je svrab, jinak také vápenka či prašivina. Nejčastěji se vyskytuje u slepic, proto jako prevence poslouží, když styk vašich hus se slepicemi omezíte. V období snůšky může u hus docházet k odvápnění organismu, proto je nezbytné zajistit husám dostatečný příjem vápníku, a to pomocí skořápek či doplňků krmení.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…