Čištění uší u koček provedeme pomocí tamponku a vody či oleje.
06. 05. 2020 Přečteno: 2982x

Jak se starat o kotě v bytě? Pořizujeme si kočku domácí

Kočka domácí, kotě. Malý chlupatý, roztomilý tvoreček, který plete nohama a zvědavě očuchává vše kolem. V malém tělíčku se však už teď skrývá šelma. Pokud si chceme vzájemné soužití usnadnit, je třeba začít s výchovou včas. Zároveň musíme pro kotě vytvořit takový domov, aby nemělo potřebu věci kolem sebe ničit. Jak to zvládnout, aby kočka v bytě nebyla pohroma?

Kočka domácí chovaná v bytě patří mezi nejčastější domácí mazlíčky. Stejně jako všichni, i ona se zde potřebuje cítit v bezpečí a také nalézt dostatek podnětů. Kočka chovaná v bytě má navíc jiné potřeby než kočka, která se pohybuje venku. Takže, jak to zařídit, abyste si své kotě užili a ono si užilo vás?

Čtěte také:

Jaké hračky pro koťata udělají vašim miláčkům radost? Co třeba udice pro kočky nebo kočičí kolotoč!

Kotě: První okamžiky

Ačkoli se vám může zdát, že prostředí, kam se chystáte kotě přivést je přátelské, pro kotě je to naprosto cizí místo. A může se bát. Vždy záleží na povaze konkrétního zvířete, ale je třeba nechat kotě trošku objevovat a zároveň mu umožnit se schovat. Třeba do vaší náruče nebo přichystané krabice. Jakmile kotě přivezete domů, nechte přepravku na zemi, ať samotné vyleze. Zvědavost mu nedá a začne objevovat. Setkání s ostatními členy domácnosti nechte raději na později, až se kotě trochu rozkouká. Obzvlášť ostatní zvířata zkuste chvilku podržet dál.

Kotě a setkání s ostatními

Jakmile nebude kotě vyskakovat při sebemenším zvuku, ale nabude trochu sebevědomí, je čas představit nového člena domácnosti ostatním. Pozor ale na malé děti! Mohou být příliš akční a kotě vyděsit nebo mu nechtěně ublížit. Harmonie prvního setkání se tak může narušit zaseklým drápkem v těle dítěte, brekem nebo vyděšeným kotětem na druhé straně. Kotě nenuťte násilím ke kontaktu. Klidně ho držte v náručí, ale jakmile se začne cukat, celou akci pozdržte. Můžete také kotě vypustit a počkat až si přijde nový podnět prozkoumat samo. Aktivita by měla být na jeho straně. Stejně postupujte s domácími mazlíčky. Poklidně. Dejte si pozor, aby nezaútočili (ani jeden).

Pořizujeme si kočku domácí: Kotě a pravidla hry

Hříčky

Nezbytnou součástí života je pro kotě hra. Tu ostatně ocení i kočka domácí v pozdějším věku. Pokud chcete být pro kotě kamarád, je třeba mu poskytnout dostatek zábavy a podnětů. Jinak si podněty najde samo, což se vám asi líbit nebude. Venkovní kočka se vyběhá, ta domácí má jen „byt“.

Soukromí

Nezapomeňte také na to, že jsou okamžiky, kdy kotě i dospělá kočka domácí potřebuje soukromí. A to byste ji měli dopřát. Týká se to zejména spánku, krmení a vykonávání potřeby. Obzvlášť při jídle si dejte pozor, neboť to může být ze strany kočky chápáno jako útok. Pokud kotě nebo i kočku nenecháte v klidu vykonat potřebu, koledujete si o zdravotní problém, případně začne vykonávat potřebu jinde.

Laskání

Kotě i kočka domácí jsou přítulné jen v okamžicích, kdy chtějí ony samy. Pokud zvažujete, že kotě lapíte a polaskáte se s ním, může být výsledkem trucovité a vzteklé zvíře. Navíc kočka není pes, proto má „zóny“, kde se hladí. Hladit hlavně jemně, neplácat! Většina koček ocení hlazení po hlavě a po zádech. Na bříšku jsou citlivé a mohou se ohnat.

Zvedání

Stejně důležité jako mazlení se je, abyste se vy a vaše děti naučili kočku správně zvedat, případně nosit. V opačném případě před vámi bude utíkat, protože kontakt jí bude nepříjemný a možná i bolestivý.

Signály těla

Kočka komunikuje nejen zvukem, ale i pohybem ocasu, uší či očí. Jaká je kočičí řeč těla? Mrskání ocasem nevěstí nic dobrého – je na lovu. Uši u hlavy také naznačují, že nejste vítáni. Vyhrbený hřbet je varování. Pokud signálů nedbáte, přijde akce. Nikdy kočku nechytejte za ocas.

Nebojte se zeptat.

Nejste jediní, kdo má kotě, proto se neváhejte zeptat těch, kteří si tuto cestu již prošli. Mohou vám poskytnout cenné rady, co udělat, aby měl nový mazlíček skvělý vstup do života.

Kočka domácí: Jak zajistit bezpečí

Pokud jste někdy měli na starosti malé dítě, víte, že objeví i místa, o kterých jste vy, jako dospělí neměli potuchy. Než tedy přivedete kotě domů, prohlédněte si byt jeho očima. Jak na to? Klekněte si na čtyři a prolezte místa, kam budete chtít, aby vaše nová kočka domácí kotě mohlo vlézt. Dále pro kotě vytvořte bezpečné prostředí:

  • Odstraňte vše, co by mohlo nechtěně spolknout.
  • Zabezpečte okna, aby nevypadlo nebo neuteklo.
  • V případě, že máte v místnosti kamna nebo krb, zabezpečte místo tak, aby se kotě nemohlo spálit.
  • Vytvořte zábranu k elektrickým kabelům, dejte z dosahu nabíječky.
  • Pozor na otvírání dveří – kočky se prosmýknou velmi rychle.

Kotě: Bydlení je důležité

Zejména první dny bude kotě potřebovat vaši podporu. Základem je teplý a pohodlný pelíšek, který si prvních pár nocí nechte někde poblíž sebe. Pelíšek umístěte mimo průvan. Příjemné pro kotě může být i pocit tepla, který vytvoříte lahví s teplou vodou. Naučte kotě rychle chodit na kočičí záchod, ulehčíte si spoustu starostí. Obvykle mu to stačí párkrát ukázat a je hotovo. Oproti venkovní kočce musíte kočce domácí zajistit zmíněnou zábavu. Pořídit můžete různé kočičí hračky, škrabátka, myšky či speciální plyšáky. Zkoušejte a objevujte, co ho baví. Velkou zábavou je i útok na vaše kotníky.

Kotě potřebuje svoji stravu

Abyste měli spokojené a vitální kotě, je důležité klást důraz také na výběr kvalitní stravy. Kotě potřebuje něco jiného než dospělá kočka domácí anebo kočka, která žije venku. Skvělou volbou je například Purina ProPlan Original s Optistartvysokým obsahem kuřete. Jsou navržena tak, aby splňovala veškeré potřeby na výživu, dodala energii i potřebnou směs vitamínů. Spokojenost kotěte poznáte totiž i podle naplněného bříška.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo