Psí jídelníček
20. 04. 2018 Přečteno: 3579x

Jak se zbavit blech? Účinné rady, jak bojovat proti blechám

Blechy potrápí nejen pejska, ale i nás. Při nesprávném odblešení se totiž budou stále dokola vracet. My vám ale poradíme, jak se jich zbavit správně a účinně. Důležitá je také prevence. Řekneme vám proto, co dělat, aby se mu vyhnuly obloukem. Obojek proti blechám není jediný způsob, jak před těmito parazity psa ochránit. Proto vám doporučíme přípravky proti blechám, které opravdu fungují. Taky poradíme, jak pečovat o domácnost, aby v ní blechy neměly šanci.

Jak s jarem přichází sezóna blech, našeho psa bychom před nimi měli ochránit. Rozhodně neplatí, že blechy k psovi patří, naopak ohrožují jeho zdraví. Když už je pes chytí, je potřeba se jich co nejrychleji zbavit. Jak na to? Rádi vám poradíme!

Čtěte také:

Jací psí paraziti v srsti mohou vašeho kamaráda trápit a jak proti nim bojovat?

Jak se zbavit blech, když je pes chytí?

Proti blechám musíme bojovat dlouhodobě. Naše práce bohužel nekončí tím, že mazlíčka postříkáme sprejem proti blechám anebo ho vykoupeme ve speciálním přípravku. V pejskově srsti totiž najdeme pouze dospělé jedince. Vajíčka a larvy žijí v okolním prostředí, jako jsou třeba pelíšky. A v momentě, kdy pejska zbavíme blech v srsti, se z vajíček v okolním prostředí hned vylíhnou další, které mu do kožichu znovu naskáčou. Vývoj vajíčka do dospělého jedince trvá až 21 dní, takže ani po měsíci od odblešení nesmíme usnout na vavřínech a psa pravidelně kontrolovat.

Použijme šampon anebo zásyp proti blechám

Nejdříve pejska odblešíme šamponem anebo zásypem, který funguje jednorázově. Mrtvé blechy vyčešeme. Existuje i elektronický hřeben proti blechám, který při pročesávání vytváří velmi jemné elektrické napětí, které sice blechy zabíjí, ale pejsek ho ani nezaznamená.

Použijme přípravek s dlouhodobým účinkem

Po jednorázových přípravcích bychom měli použít přípravky s dlouhodobým účinkem, jako je třeba obojek proti blechám.

Odblešme i okolí

Bleší larvy můžou přežívat v dekách a kobercích. Psí pelíšky, ale i naše deky a koberečky, se kterými pes přichází do kontaktu, vypereme na co nejvyšší teplotu. Boudu a kotec umyjeme horkou vodou, a poté přípravkem proti blechám v okolním prostředí. Zvláště pozorní buďme na spáry a škvíry.

Aplikaci opakujme

Přípravky s dlouhodobým účinkem používejme opakovaně. Je třeba pečlivě dodržet veškeré příbalové instrukce, které výrobce k produktu dává. Jinak bychom se s nevítanými hosty mohli znovu setkat.

Pomoc od deratizéra

Pokud naše odblešovací techniky nestačí a stále dokola nacházíme další a další blechy, povolejme na pomoc deratizéra. Jsou to zkušení profesionálové, kteří vědí, jak na to. Ušetří nám to čas, ale hlavně nervy.

Přípravky, které proti blechám spolehlivě zaberou

Jak se zbavit blech nemusí být snadné, proto bychom před nimi měli pejska chránit preventivně. Dlouhodobé přípravky proti blechám a jiným parazitům bychom měli používat celý rok. A nezapomínejme hlídat dobu, do které jsou stále účinné.

Obojek proti blechám

Obojek proti blechám je velmi účinnou variantou. Najdeme dokonce takové, které vydrží déle jak půl roku a působí i proti klíšťatům.

Spreje proti blechám

Sprej většinou psa před blechami ochrání na jeden až dva měsíce. Je ale vhodný spíše pro krátkosrstá, než dlouhosrstá plemena.

Kapky za krk proti blechám

Kapkám proti blechám se říká spot on a aplikují se přímo mezi lopatky. Díky kožnímu mazu se vstřebávají do kůže a odtud dále působí. Některé z kapek dokonce účinkují i proti vnitřním parazitům, jako jsou červi.

Jak se blechám vyhnout? Prevence je proti blechám základ

Kontrola srsti

Srst pravidelně kontrolujme, hledejme nejen blechy, ale i štípance a rozškrábaná místa. Pejska zkontrolujme i poté, co přijde do kontaktu s jinými zvířaty anebo se vrátí ze cvičiště.

Perme pelíšky a deky

Proti blechám můžeme účinně bojovat i pravidelným praním všech pelíšků, dek, polštářů a jiných textilií, se kterými pes přijde do styku.

Snižme vlhkost a vysávejme

Blechy si libují ve vyšší vlhkosti. Udržujme místa, kde se pes vyskytuje, co nejvíc suchá. Pokud s námi pejsci bydlí v domě, často a důkladně vysávejme. Zbavujeme se tím případných larev a vajíček.

Proč se musíme blech co nejrychleji zbavit?

  • Blechy sáním krve dráždí kůži psa. Pořád dokola se škrábe, což kromě strhnutých strupů může znamenat zanesení infekce do rány.
  • Pes je ve velkém nepohodlí, je nervózní a podrážděný.
  • Pes si může kus srsti vyškrábat anebo vykousat.
  • U menších psích plemen anebo u štěňátek můžou blechy způsobit chudokrevnost zvířete a tím poškodit jeho zdravý vývoj.
  • U pejska se může objevit také alergie na bleší kousnutí, která se projevuje dlouhodobým poškozením kůže.
  • I když jsou to blechy psí, na člověka jdou.
  • Blechy jsou mezihostitelem tasemnice psí. Když pes při vykusování srsti nějakou tu blechu sní, může se nakazit tasemnicí.
  • Blechy jsou přenašeči jiných onemocnění, jako je třeba pasteurelóza.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo