Jak sestavit psí jídelníček na týden? Poradíme, co by měl pes jíst, aby byl zdravý
Nejen lidé potřebují občas pomoct se sestavením zdravého jídelníčku, ve kterém bude vyvážený poměr všech látek, které naše tělo potřebuje. Pokud máte doma pejska, měli byste i jemu dopřát to nejlepší a přemýšlet nad tím, co by měl psí jídelníček obsahovat a co by naopak jíst neměl. Jsou lepší psí granule, konzervy anebo barfování? Rádi vám poradíme, jak psího kamaráda co nejlépe krmit, aby byl zdravý a měl se čile k světu.
Psí jídelníček musí být hlavně vyvážený a pestrý
Častou otázkou mezi chovateli psů je, zda krmit psa granulemi, konzervami nebo syrovou stravou. Veterináři upozorňují na to, že psí jídelníček musí být především vyvážený, což znamená, že musí v krmné dávce být správný poměr:
Pro nás jsou hezké, pro psa nebezpečné. Aloe vera, oleandr a další rostliny jedovaté pro psy
- Bílkovin – 20-30%
- Tuků – 5-20%
- Sacharidů – 20%
- Vlákniny – 3-5%
- Vitamínů – A, B, D, E, K
- Minerálních látek- poměr vápníku a fosforu 1,2:2, hořčík, síra
Rozhodně proto není dobré krmit psa pouze jedním druhem krmiva. Psí jídelníček musí být také pestrý. Pejskovi proto klidně můžeme podávat i pamlsky, které je mohou zabavit i pomáhat při čištění zubů. Důležité jsou ale na prvním místě kvalitní psí granule, které podáváme již malým štěňatům při přechodu od mateřského mléka k tuhé stravě.
Základem jsou kvalitní psí granule jakožto komplexní krmná směs
Základem jídelníčku by měly být opravdu kvalitní psí granule. Jak je poznáme? Stačí si přečíst obal a prověřit si danou značku. Granulovitá tvrdá strava je prospěšná také pro psí chrup, který je potřeba trénovat a obrušovat. Granule pro psy mohou obsahovat:
- Jehněčí, kuřecí, hovězí maso
- Sušené maso
- Zeleninu (jako je hrášek, mrkev)
- Ryby - lososi, sledi
K dostání jsou také hypoalergenní granule, pro psy, kteří mají problém s některými alergeny obsaženými v granulích.
Stravu pro psa zpestříte i barfováním
Barf neboli barfování znamená „bone and raw food.“ Pejskovi tak dáváme nejen suché granule, ale také syrovou stravu a kosti. Snahou je přiblížit psí jídelníček době, kdy žil pes v divoké přírodě. Příprava je sice časově náročnější, ale pejskovi jen prospěje. Nejenže budete přesně vědět, co pes jí, ale také se v syrové stravě uchovají veškeré zdravé látky a živiny, které posílí zdraví a růst vašeho psího kamaráda.
Nejčastější chyby, které při krmení psa děláme
I když si lidé často myslí, že svému mazlíčkovi dopřávají to nejlepší, ne vždy tomu tak opravdu je. Mezi nejčastější prohřešky, které děláme, patří:
Jídlo od stolu
I když na vás pes dělá smutné oči, nikdy mu nedávejte nic od stolu. Toto jídlo je pro něj naprosto nevhodné, jelikož je často solené, kořeněné nebo sladké.
Nepravidelné krmení
Pejsek by měl dostávat svou porci jídla pravidelně. Krmná dávka se liší podle stáří psa i plemena. Štěně krmíme zhruba čtyřikrát denně, dospělého psa od jednoho roku dvakrát denně. Pes totiž sní cokoliv v jakémkoliv množství, proto je potřeba dbát na to, kolik jídla sní, abychom ho nepřekrmili. Pozor hlavně na oblíbené pamlsky. Ty by měl dostávat jen párkrát do týdne.
Krmení před procházkou
Pes musí mít na krmení klid a nikdy bychom ho neměli ihned po jídle brát na procházku anebo s ním dovádět na zahradě. Jídlo potřebuje čas na trávení, jinak může dojít až k torzi žaludku.
Co do psího jídelníčku určitě nepatří?
Co pes rozhodně nesmí jíst, jinak bude mít problémy s trávením? Psí jídelníček rozhodně nesmí obsahovat:
- Čokoládu a sladké pokrmy
- Cibuli a česnek
- Avokádo
- Rajče
- Slané jídlo
- Houby
- Vařené kosti
- Smažené potraviny
- Mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku
Ukázkový psí jídelníček na týden
Tento psí jídelníček je pouze ukázkový, abyste věděli, jak zhruba můžete psa krmit. Nemusí stoprocentně vyhovovat všem plemenům, štěněti nebo staršímu psovi. Krmivo je třeba vždy potřeba poupravit přesně podle potřeb konkrétního pejska.
Pondělí – 1 krmná dávka granulí; 150 g kuřecích krků
Úterý – dvě krmné dávky granulí
Středa – 100 g hovězího masa, 100 g telecích jater
Čtvrtek – dvě krmné dávky granulí
Pátek – dvě krmné dávky granulí
Sobota – 100 g ryby, 50 g rýže; 1 krmná dávka granulí
Neděle – dvě krmné dávky granulí
Pejsek musí mít hlavně vždy přístup k čisté vodě, kterou je potřeba kontrolovat a měnit. Rozhodně psa do ničeho nenutíme a pokud mu něco nechutná, zkusíme nahradit jiným jídlem anebo navštívíme veterináře, který vždy poradí a přizpůsobí jídelníček pejskovi na míru.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
-
Daniel6. 1. 2019 | 21:04Děkuji, vše jsem si přečetl a dám si na jídelníčku záležet. Pomohla jste a moc.
-
J.Machalová6. 1. 2019 | 17:04Pokud můžu poradit, tak pes je především masožravec. Krmila jsem psa značkovými granulemi a ve třech letech začal šedivět. Kdysi jsme měli doma menší útulek. 7 již majiteli vyhozených psů a ani jeden po deseti letech u nás neměl šedivé chlupy, ani zuby žluté od zubního kamene dokonce ani zánět dásní. Krmilo se především kozí mléko s syr.vejcem ( vejce si mnohdy opatřili sami, když slepice zanášela) a chlebem, pokud zbylo sádlo přidalo se, zbytky syrového masa. Vařila se zeleninová,hustá polévka, kterou měli rádi. Na zahradě si našli přezrálé spadlé švestky, meruňky a dokonce jsme pozorovali, že si dokázali rozlousknout ořech a sníst. Vrátila jsem se u svého současného psa k přirozené stravě, syrové srdce, plíce, hovězí, dršťky, kuřecí nechce syrové, ale když se trochu povaří tak jo, játra nejsou vhodná je po nich krvavý průjem. Přestal šedivět a v devíti letech nemá žádné příznaky stáří. Namrazím si denní porce a pak už pohodlně ohřáté podávám, nesmím však večer zapomenout vyndat z mrazáku porci na další den. Granule přidávám místo chleba jako vlákninu. Posypu lehce sus.petrželkou a trochu zelenin.polévky (cca 0,5 dcl, je však hodně močopudná, nedávám, když pes bude doma dlouho sám zavřený v bytě.) Taky jsem jej navykla na omegu 3, zpočátku zvykat (hrozí průjem)po kapkách, později možno dát celou rozmačkanou kapsli do jídla, pes méně líná.
-
Daniel Zeman6. 1. 2019 | 11:19Dobrý den, asi je to hloupá otázka ale rád bych se zeptal jestli je podávání kuřecího nebo hovězího masa lepší ovařené nebo syrové, děkuji. Slyšel jsem o podávání v obou stavech masa.
Diskuze k mazlíčkům: 3