Jak si vyřídit poplatek za psa 2018? Poradíme jak na to krok za krokem
Každý majitel pejska si za něj musí zaplatit poplatky. Tato byrokratická činnost sice není nic složitého, ale musí se vědět jak na to. Záleží na počtu pejsků, naší situaci i místě bydliště. Pokud bychom se o poplatek za psa nepostarali, hrozí nám vysoké pokuty. Poradíme vám, jak poplatek za psa vyřídit, jaká pravidla v roce 2018 platí a na co si dát pozor.
Poplatek za psa je jednou z nutností, kterou musíme pro pejska zařídit. Vyžaduje návštěvu úřadů a znalost několika podmínek. Záleží na tom, kde máme trvalé bydliště. Právě tam budeme za našeho pejska platit. A od toho se odvíjí také výše poplatku, ten může být v každé obci jiný. Čím víc psů máme, tím víc budeme platit. Za prvního psa většinou platíme méně než za psy další. Jsou ale i výjimky. V několika krocích vám shrneme vše, co je potřeba pro poplatek za psa 2018 vyřídit.
K poplatku za psa se musíme přihlásit
Poplatky se vztahují na každého pejska staršího tří měsíců. Pokud je pejsek mladší, zatím se nás situace netýká. Když má náš pejsek čtvrt roku, je ale na čase platit. K poplatku se musíme přihlásit na úřadech sami. A to nejpozději do 15 dnů od té doby, co štěně dovršilo nutný věk. Psa musíme přihlásit i v tom případě, že jsme od poplatku z jakýchkoli důvodů osvobození.
Pro poplatek za psa 2018 potřebujeme občanský průkaz a formulář
Jak už jsme si řekli, platíme tam, kde máme místo trvalého bydliště. Pokud jsme si pejska pořídili do rodiny, povinnost poplatku spadá na toho, kdo je uvedený jako jeho držitel. Na úřady s sebou budeme potřebovat občanský průkaz. Pokud na úřad nemůžeme přijít přímo my, můžeme někoho jiného vybavit plnou mocí. Některé obce vyžadují i pejskův očkovací průkaz. Důchodci by měli doložit důchodový výměr. Formuláře k přihlášení poplatku získáme přímo na úřadě anebo je najdeme ke stáhnutí na internetu. Záleží na konkrétní obci.
Výše poplatku za psa se liší
Výši poplatku určují úřady v místě našeho bydliště. Například v Praze je poplatek 1500 Kč za prvního psa a za každého dalšího je poplatek 2250 Kč. V Brno-střed jsou poplatky stejné. Ale liší se také podle toho, jestli se psi bydlíme v rodinném domě, anebo v bytě. V rodinném domě totiž platíme méně. Za jednoho psa zde zaplatíme 600 Kč a za každého dalšího 900 Kč. Dá se říct, že pokud je město nebo obec menší, bude menší i náš poplatek. Přesnou sazbu vždycky zjistíme na webu konkrétní obce.
Poplatek za psa platíme jednou za rok
Poplatek platíme jednou za rok. Můžeme zaplatit hotově, platební kartou, převodem na účet anebo složenkou. Vše si domluvíme na konkrétním úřadě. Pokud budeme potřebovat, můžeme se zkusit domluvit na splátkovém kalendáři.
Senioři a handicapované osoby platí méně
Jsou skupiny, kterým může být výše poplatku snížená anebo jej nemusí platit vůbec. Mezi takové patří lidé pobírající důchod, ať už starobní nebo invalidní. Podobně na tom můžou být lidé, pokud mají v domácnosti pouze jeden příjem, jako jsou osoby s vdovským důchodem. Pokud pejsci slouží jako asistenční psi handicapovaným osobám anebo jsou součástí útulku, můžou být od poplatku osvobození úplně. Některé obce nabízejí slevu, pokud mají psi mikročip. Osvobození poplatku se dokonce můžeme dočkat, pokud jsme si pejska vzali z obecního útulku. Vždy ale záleží na konkrétním úřadu.
Všechny změny hlasme
Pokud nastanou jakékoli změny, které by poplatky ovlivnily, musíme je nahlásit. Ať už se jedná o to, že se stěhujeme, pejsek změnil majitele anebo umřel, úřady by o tom měly vědět. Jinak se na nás budou poplatky stále vztahovat. Buďto to oznámíme do 15 dnů od změny osobně anebo doporučeně. Formuláře k odhlášení psa z evidence poplatků získáme buďto přímo na úřadě anebo vyvěšené na internetu. Záleží na konkrétní obci.
Na poplatek za psa nezapomínejme!
Poplatek za psa v 2018 bychom měli zaplatit do konce března. Pokud se poplatku vyhneme, psa nenahlásíme anebo poplatek zapomeneme zaplatit, hrozí nám celkem vysoké pokuty.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků