Jak správně krmit psa, aby nehladověl nebo naopak neměl nadváhu?
Pořídit si pejska je velký krok. Vybrat kvalitní a správné krmivo a vědět, jak správně krmit psa, aby byl zdravý a šťastný, je však mnohem podstatnější. Psi zpracovávají potravu odlišně než my lidé. Jestli pes dostává více než potřebuje, bude obézní. Pokud naopak dostává málo, může ho potkat podvýživa. Přinášíme vám přehledný článek o tom, jak krmit psa, aby měl optimální fyzickou kondici. Zaměřit byste se měli i na nejčastější chyby, které chovatelé psů při krmení dělají, abyste se jim vy sami mohli vyhnout velkým obloukem.
Čím správně krmit psa, aby byl zdravý?
V první řadě je nutné vybrat pro mazlíčka kvalitní krmivo od ověřené značky. Jen tak budete mít jistotu, že krmivo, které podáváte, je nezávadné a obsahuje potřebné látky a živiny. Krmivo pro psa by mělo obsahovat:
Co pes nesmí jíst? Cibule, šunka a jiné potraviny, o jejichž škodlivosti jste ani nevěděli
- Bílkoviny
- Sacharidy
- Tuky
Správný podíl tuku v krmivu by měl být kolem 20 %. Jestliže ale pejsek trpí nadváhou nebo má jiné zdravotní problémy, kupujte granule pro psy s nižším obsahem tuků.
Vybírejte takové značky, kde je jasně rozepsané složení krmiva pro psy. Pokud jsou uvedené informace jako podíl bílkovin, sacharidů i tuků, je to známka toho, že se výrobce za svůj produkt nestydí a chce vás dobře informovat.
Krmná dávka pro psa se liší podle věku
Jestli nevíte, jak často psa krmit a jak by měla vypadat krmná dávka, pak se podívejte na obal krmiva. Krmná dávka se liší podle toho, jak je pes starý. Jinak krmíme štěně a jinak dospělého psa.
Krmná dávka pro štěně
Malé štěně krmíme nejdříve granulemi pro štěňata. Podáváme malé dávky vícekrát denně, ideálně 4- 5krát. Granule pro štěně jsou menší, měkčí a obsahují vyšší podíl tuků i bílkovin. Od 5. měsíce podáváme krmivo 2krát denně.
Krmná dívka pro dospělého psa
Od 1 roku života psa přecházejte postupně na granule pro dospělé psy, které mají trochu odlišné složení. Obsahují mnohem méně tuků, aby pes netrpěl nadváhou. Psa krmíme ideálně ráno a večer a dáváme si pozor, aby ihned po jídle neběhal. Mohlo by dojít k přetočení žaludku.
Jak krmit psa ve stáří
Velice důležité je pamatovat na změnu jídelníčku v případě, kdy máme doma již psa seniora. Nejenže pejsek začíná špatně chodit i vidět, ale potřebuje taktéž přejít na jinou stravu. Aby se pes dožil vysokého věku a byl co nejdéle zdravý, pak mu přichystejte granule pro seniory, které mu pomáhají s trávením. Krmná dávka pro psa by ve vyšším věku měla zůstat opět na dvou miskách denně.
Jak krmit psa: sledujte tělesnou hmotnost psa
Pravidelné sledování hmotnosti a fyzické kondice psa je velice důležité. Abyste měli jistotu, že pro zdraví psa děláte maximum. Je nutné se naučit vyhodnotit tělesnou kondici mazlíčka, což zahrnuje hned několik kroků:
- Kontrola oblasti žeber
- Pohled na psa z profilu
- Pohled na psa shora
A jak zjistíme, že je vše v pořádku? Žebra psa snadno nahmatáte, nejsou pokryta velkou vrstvou tuku. Pas je zřetelný a břicho viditelně vyklenuté.
Kdy je pes vyhublý?
- Z dálky lze vidět vystouplá žebra, pánevní kosti
- Není možné nahmatat tukovou vrstvu na těle psa
Kdy je pes obézní?
- Při pohledu shora je pas výrazný
- Žebra lze nahmatat obtížně
- V bederní oblasti a u kořene ocasu jsou jasně viditelné tukové zásoby
- Pes má povislé břicho
- Neujde dlouhé vzdálenosti a hned se zadýchá
Jak správně krmit psa: nejčastější chyby
Nejen chovatelé začátečníci dělají při krmení psa chyby, které jim mohou způsobit zdravotní problémy. Na co byste si měli dávat pozor a jaké jsou nejčastější chyby, které při krmení lidé často dělají?
- Psa krmíte pokaždé, když na vás udělá smutné oči.
- Krmíte psa od stolu a dáváte mu zbytky.
- Krmná dávka pro psa je špatně nastavená.
- Dopřáváte mazlíčkovi až příliš pamlsků.
- Pes má neustále plnou misku.
- Dáváte přednost levnějšímu krmivu před kvalitním.
- Podáváte psovi jídlo pokaždé v jinou denní dobu.
- Krmíte psa v různém věku stále stejným krmivem.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků