Jak zastavit průjem u kočky? K lepšímu zažívání pomohou i probiotika
Každý chovatel koček se s průjmem u svých chlupatých miláčků někdy setká. Nejčastěji jde o nějakou banální chybu v životosprávě, ale průjem může i velmi potrápit. Jak si s ním poradit? A co dělat ve chvíli, kdy se průjmy vrací nebo trápí kočku dlouhodobě?
Dietní chybu snadno napravíte, ale ne hladovkou
Kočky nepatří mezi zvířata, u kterých by hladovka byla účinnou léčbou průjmu. Kočičí trávení je stavěno na neustálé zpracovávání potravy a už dvoudenní hladovka není vhodná. Pokud jde jen o průjem, který není spojen s nechutenstvím, obyčejně kočka ráda přijímá potravu. Dbejte tedy jen na to, aby dostávala kvalitní libové maso nebo krmivo určené pro kočky se zažívacími problémy, nejlépe granule s obsahem probiotik pro zdravé trávení. Nic tučného - žádné ryby ani mléčné výrobky. Druhý nebo třetí den už by vše mělo být v pořádku.
Dietní chyby, které často stojí za průjmem u koček
Průjmu u kočky můžeme v mnoha případech snadno předejít. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se majitelé koček dopouštějí a mohou způsobit zažívací problémy koček?
- Příliš tuku - tučné ryby, olejovky, olej, nebo když kočky někde olízají máslo, sádlo apod.
- Netolerance mléčného tuku (mléko, smetana). Když už chcete kočce dát kravské mléko, používejte kondenzované mléko, které má vhodnější složení z hlediska laktózy. Existují pak v ideálním případě i speciální kočičí mléka bez laktózy.
- Změna krmiva, na jehož nové složení kočka reaguje průjmem. Řešením je krmivo na chvíli vysadit, případně zařazovat jen po malých částech do nového jídelníčku.
Infekční průjem u kočky: jak ho zastavit a čím zklidnit střeva?
V některých případech může být dietní chyba vážnější a podráždit střeva více, nebo se kočička setkala s nějakou střevní virózou či bakteriálním problémem. Průjem u kočky i se zvracením je potom samostatným onemocněním.
V takovém případě se vypravte k veterináři a připravte se na to, že se bude ptát i na konzistenci či zápach stolice. Nebojte se klidně i pořídit fotografii všeho, co kočka vylučuje (i co vyzvrací), často to výrazně ulehčí diagnostiku. Veterinář pak navrhne i účinnou léčbu. Poradí i s tím, čím krmit kočku v prvních fázích léčby a jak zastavit průjem u kočky. Na programu dne mohou být i speciální nápoje na rehydrataci, jemné rybí konzervy, případně černý čaj nebo vývar z rýže.
Příčiny průjmu u koček mohou být i jiné:
- Začervení, přítomnost parazitů - pomůže odčervení kočky
- Zánětlivé onemocnění střev nebo nedostatek trávicích enzymů - pomůže speciální strava s ohledem na citlivé zažívání
Průjem u koček může být doprovodným příznakem vážnějších nemocí
Kočky ale mohou trpět průjmem, který je příznakem vážnějších onemocnění. Průjem, nevolnost, zvracení se může vyskytovat i u jiných infekčních onemocnění, jako je například kočičí mor. Někdy může ukazovat i na cukrovku nebo ledvinové problémy. Ale tyto komplikace jsou častější u starších koček a s jejich diagnostikou si poradí veterinář.
Průjem u kočky: Jak vylepšit její zažívání?
Skvělou zprávou je, že existují probiotika i prebiotika pro kočky v ideálním složení. Koupíte je u veterinářů nebo v obchodech s potřebami pro zvířata. Snižují i počet škodlivých bakterií, odstraňují toxiny ze střev a posilují také imunitu zvířat. Některé jsou přímo koncipovány na zastavení průjmu.
Dá se říci, že tato péče o zažívání kočky je vhodná i v případě, kdy žádné problémy nemá.
TIP pro krmení:
Pro kočku v rekonvalescenci nebo s citlivým zažíváním máme tip na odlehčení jídelníčku - sáčky s probiotikem, které nasypete do běžného krmiva vašeho mazlíčka.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků