Stres u kočky může způsobovat také její postavení mezi ostatními členy domácnosti.
19. 08. 2020 Přečteno: 10960x

Jak zastavit průjem u kočky? K lepšímu zažívání pomohou i probiotika

Každý chovatel koček se s průjmem u svých chlupatých miláčků někdy setká. Nejčastěji jde o nějakou banální chybu v životosprávě, ale průjem může i velmi potrápit. Jak si s ním poradit? A co dělat ve chvíli, kdy se průjmy vrací nebo trápí kočku dlouhodobě?

Dietní chybu snadno napravíte, ale ne hladovkou

Kočky nepatří mezi zvířata, u kterých by hladovka byla účinnou léčbou průjmu. Kočičí trávení je stavěno na neustálé zpracovávání potravy a už dvoudenní hladovka není vhodná. Pokud jde jen o průjem, který není spojen s nechutenstvím, obyčejně kočka ráda přijímá potravu. Dbejte tedy jen na to, aby dostávala kvalitní libové maso nebo krmivo určené pro kočky se zažívacími problémy, nejlépe granule s obsahem probiotik pro zdravé trávení. Nic tučného - žádné ryby ani mléčné výrobky. Druhý nebo třetí den už by vše mělo být v pořádku.

Dietní chyby, které často stojí za průjmem u koček

Průjmu u kočky můžeme v mnoha případech snadno předejít. Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se majitelé koček dopouštějí a mohou způsobit zažívací problémy koček?

  • Příliš tuku - tučné ryby, olejovky, olej, nebo když kočky někde olízají máslo, sádlo apod.
  • Netolerance mléčného tuku (mléko, smetana). Když už chcete kočce dát kravské mléko, používejte kondenzované mléko, které má vhodnější složení z hlediska laktózy. Existují pak v ideálním případě i speciální kočičí mléka bez laktózy.
  • Změna krmiva, na jehož nové složení kočka reaguje průjmem. Řešením je krmivo na chvíli vysadit, případně zařazovat jen po malých částech do nového jídelníčku.

Infekční průjem u kočky: jak ho zastavit a čím zklidnit střeva?

V některých případech může být dietní chyba vážnější a podráždit střeva více, nebo se kočička setkala s nějakou střevní virózou či bakteriálním problémem. Průjem u kočky i se zvracením je potom samostatným onemocněním.

V takovém případě se vypravte k veterináři a připravte se na to, že se bude ptát i na konzistenci či zápach stolice. Nebojte se klidně i pořídit fotografii všeho, co kočka vylučuje (i co vyzvrací), často to výrazně ulehčí diagnostiku. Veterinář pak navrhne i účinnou léčbu. Poradí i s tím, čím krmit kočku v prvních fázích léčby a jak zastavit průjem u kočky. Na programu dne mohou být i speciální nápoje na rehydrataci, jemné rybí konzervy, případně černý čaj nebo vývar z rýže.

Příčiny průjmu u koček mohou být i jiné:

  • Začervení, přítomnost parazitů - pomůže odčervení kočky
  • Zánětlivé onemocnění střev nebo nedostatek trávicích enzymů - pomůže speciální strava s ohledem na citlivé zažívání

Průjem u koček může být doprovodným příznakem vážnějších nemocí

Kočky ale mohou trpět průjmem, který je příznakem vážnějších onemocnění. Průjem, nevolnost, zvracení se může vyskytovat i u jiných infekčních onemocnění, jako je například kočičí mor. Někdy může ukazovat i na cukrovku nebo ledvinové problémy. Ale tyto komplikace jsou častější u starších koček a s jejich diagnostikou si poradí veterinář.

Průjem u kočky: Jak vylepšit její zažívání?

Skvělou zprávou je, že existují probiotika i prebiotika pro kočky v ideálním složení. Koupíte je u veterinářů nebo v obchodech s potřebami pro zvířata. Snižují i počet škodlivých bakterií, odstraňují toxiny ze střev a posilují také imunitu zvířat. Některé jsou přímo koncipovány na zastavení průjmu.

 Dá se říci, že tato péče o zažívání kočky je vhodná i v případě, kdy žádné problémy nemá.

TIP pro krmení:

Pro kočku v rekonvalescenci nebo s citlivým zažíváním máme tip na odlehčení jídelníčku - sáčky s probiotikem, které nasypete do běžného krmiva vašeho mazlíčka.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo