18. 04. 2019 Přečteno: 1353x

Je v plánu adopce psa? Starý pes nám dá dvakrát tolik lásky

Nejenom štěňátko nám může do domova přinést spoustu radosti. Starý pes je dokonce pro řadu domácností lepší variantou. Odpadají starosti s výcvikem, výchovou a loužičkami. Pes senior může rovnou hlídat dům a vyrážet na vycházky. Bohužel o starších pejscích stále přetrvávají mýty, jako jsou nemoci anebo špatné chování. Zkusme ale dát starším pejskům šanci na nový domov. Lásku nám několikrát oplatí. Řekneme, proč jít do adopce psa, i když už má mazlík něco za sebou.

6 důvodů, proč se adopce psa s pokročilým věkem vyplatí

1. Adopcí psa uděláme dobrý skutek. Bez domova se starý pes ocitá z řady důvodů. Například stěhování, alergie nebo smrt páníčka. Ale zaslouží si druhou šanci. Starší pejsci si velmi těžko shání nový domov. Drtivá většina páníčků raději volí štěňátka. Ale pejsek, který o milovaný domov přišel, nám za ten nový bude doopravdy vděčný.

Čtěte také:

I starý pes si může užívat zábavu. Interaktivní hry pro psy jsou ideální volbou

2. Většina starších pejsků je dobře trénovaná. Skoro každý starý pes umí základní povely, jako sedni, lehni nebo k noze. Navíc už umí i další důležité návyky jako je venčení nebo respekt k páníčkovi.

3. Starý pes má už hotovou osobnost. Takový, jako je teď, bude i za pár roků. Předem proto víme, jestli se pejsek bude do našeho domova hodit. Jeho temperament, návyky, i osobnost jsou už hotové. Se štěňátkem takovou jistotu nemáme.

4. Starý pes je méně náročný. Ačkoli nám to může připadat přesně naopak, starý pes nás bude stát méně času a práce než štěně. To potřebuje skoro stálý dozor a neustálé učení nových věcí. Navíc má opravdu hodně energie, kterou musíme zvládat. Starý pes si rád pospí a radši se mazlí. Někteří starší psi sice vyžadují náročnější zdravotní péči, ale zdaleka to není pravidlo. Najít zdravé starší pejsky nás nebude stát žádnou námahu.

5. Starý pes je věrným společníkem. Většina z nich je už socializovaná a naučená na přítomnost lidí. I trénink mají za sebou. Přijdou se za námi pomazlit, znají běžný denní režim člověka. Ví, že autem se jezdí a obojek je na vycházky nutný. Budou nám věrným společníkem i oddaným kamarádem.

6. Přísloví, že starý pes se nové triky nenaučí, neplatí. Právě naopak. Starý pes výcvik nových kousků uvítá. Psi se můžou učit v jakémkoli věku. Pes senior navíc bude vděčný za nový domov a rád splní vše, co nám uvidí na očích.

Adopce psa: Jak si ho vybrat?

Předtím, než si pejska pořídíme, se dobře seznamme s jeho povahou, návyky i zdravotním stavem. V každém dobrém útulku své psy dobře znají a poskytnou jim tu nejlepší zdravotní péči. Nebude tedy těžké dozvědět se vše, co budeme potřebovat. To platí, i pokud si psa pořizujeme od předchozích majitelů. Nikdo nezná povahu psa lépe, než právě oni. Zvažme, zda máme my i adoptovaný pes podobný životní styl. A taky jestli budeme schopni dát pejskovi vše, co potřebuje. Pokud si pořizujeme nemocného pejska, zvažme, jestli máme finanční prostředky na jeho zdravotní péči.

Jen adopce psa nestačí: i starý pes potřebuje pohyb a péči

Každý pes senior stárne jinak. Záleží na jeho plemeni. U pouliční směsky stárnutí předvídat příliš nemůžeme. Ale u ostatních plemen ano. Platí pravidlo, že čím je rasa větší, tím stárne rychleji. Zatímco německá doga je seniorem už kolem pěti let, čivava až kolem deseti. Zjistěme si o plemeni co nejvíce informací, ať jsme dobře připravení.

Starý pes už není tak čilý jako za mlada. Volme raději kratší procházky a ne příliš divoké hry. Nemá tolik energie a jeho klouby můžou být opotřebovanější. Pořiďme mu pohodlný pelíšek, s bolavými klouby se mu může špatně odpočívat. Také si dávejme pozor na příznaky artritidy.

Pes senior může být náchylnější na dentální problémy. Zkusme mu dávat speciální tyčinky na čištění zubů a nezapomínejme ani na tvrdé krmivo. Tím si ze zubů dostává povlak, který se může rozvinout až v paradentózu. Každotýdenní čištění zubů za pomocí speciálního prstového kartáčku mu také prospěje.

S nižší aktivitou můžou jít pejskova kila nahoru. Obezita je jedním z nejnebezpečnějších zdravotních problémů u psa, protože vede k řadě jiných onemocnění. Zkusme zvolit speciální krmivo pro starší psy, které má nižší kalorickou hodnotu. Také pejska berme na pravidelné procházky, byť kratší. Udržíme ho v pohybu i různými hrami.

Když zrovna nejsme doma, dejme pejskovi dostatek hraček. Pes senior bude v pohybu i v době naší nepřítomnosti.

Starým psům prospívá krmivo obohacené mastnými kyselinami jako DHA a EPA. Pomáhají s pohybovými problémy. Stejně tak je prospěšný i glukosamin a chondroitin.

Nepodceňujme pravidelné návštěvy u veterináře. Pomůžou nám zachytit případné problémy hned ze začátku, kdy se budou dát ještě řešit. Tak nám pes senior zůstane v kondici co nejdéle.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Métis – základní škola, s.r.o.: soukromá ZŠ se školkou, Praha

Métis je soukromá devítilet…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…