Chov zebřiček je nanáročný a zvládne ho i začátečník.
23. 06. 2020 Přečteno: 5304x

Kachna pižmová: Živá sekačka trávy

Chov kachen pižmových nevyžaduje mnoho a jeho výsledkem je snadný zisk velkého množství masa i vajec a peří. Mnoho chovatelů ji nejen proto preferuje před klasickou husou domácí. Tuto drůbež však můžeme chovat i pro potěchu – se svým černobílým peřím je pižmovka také ozdobou dvorku. Navíc funguje jako živá sekačka trávy a žere i nežádoucí slimáky.

Kachna pižmová neboli husokachna: Domácí zvíře indiánů

Odkud pochází kachna pižmová? Chov těchto velkých kachen započal už dávno před objevem Ameriky. Pižmovka velká byla domestikována různými kulturami ve své rodné Jižní Americe. Do Evropy ji poprvé přivezl sám Kolumbus a později díky šlechtění vznikla pižmovka domácí, známá také jako kachna pižmová. Brojlerová varianta pěstovaná ve velkém se prodává pod názvem husokachna.

Čtěte také:

Indický běžec: kachna, která vás zbaví slimáků na zahradě

Samec kachny pižmové může dorůst až 7 kilogramů, samice jsou o poznání menší. Pižmovky jsou soběstačné, odolné a rychle rostou. Snadno se také rozmnožují a nenecháme-li je zahnízdit, produkují poměrně velké množství vajec. Umí dobře šplhat po stromech a jsou i dobrými letci, z domova však většinou neutíkají.

Jak na chov kachen? - Přinášíme 8 rad pro začátečníky

Jaké chov kachen pižmových vyžaduje prostředí?

Kachna pižmová je sice původem tropický pták, zvládá však i teploty mírného klimatu. V chladnějším období je nicméně nutné zajistit kachnám teplo, mohou se snadno nastydnout. Proto je na zimu zavíráme do chléva, i tehdy však potřebují čas od času vyjít ven a projít se.

U chovu kachen pižmových musíme počítat také s jejich schopností letu. Je-li výběh dost velký a mají-li doma vše, co potřebují, drží se pižmovky při zemi. Občas si rády sednou na plot nebo střechu stodoly. Nově koupené pižmovky se mohou pokusit utéct, mláďata se však naučí létat, až když to vidí u dospělých kachen. Útěku můžeme předejít zastřižením peří, kachny pak jsou ale méně obratné při chůzi a v obraně proti dravcům.

Pižmovka potřebuje pečovat o své peří. K údržbě používá písek nebo vodu. Zajistěte kachnám ve výběhu hlavně nádrž s vodou. Nekoupou se sice tak často a dlouho jako jejich příbuzné kachny divoké a domácí, absence koupele se však na peří viditelně podepíše.

Čím se kachna pižmová živí?

Chov kachny pižmové má tu výhodu, že se umí sama pást a její jídelníček není příliš vyhraněný. Mají-li dostatečně zatravněný výběh, přikrmování stačí jen minimální. Pižmovkám můžete naservírovat také posečenou trávu ze zahrady, na tu však zřiďte vyvýšené krmítko. Přeležená a zapařená tráva jim může způsobit zažívací potíže.

Kachna pižmová žere trávu, obilí, zeleninové a ovocné zbytky. Také má ráda živočišnou stravu v podobě slimáků, žížal a hmyzu. Kachňatům, chceme-li je nechat vyrůst co nejvíce, můžete koupit speciální krmnou směs, sama se však dokáží napást dostatečně. V zimě je třeba kachny z důvodu nedostatku pastvy dokrmovat.

Kachna pižmová: Chov a rozmnožování

Chcete si pořídit kachny pižmové? Chov započněte pořízením páru nebo skupinky z důvěryhodného zdroje. Kachna pižmová narozená v uzavřené velkochovní hale si bude na dvoře těžko zvykat. Nemá totiž dostatečnou imunitu vůči mikrobům a parazitům. Pohlídejte si genetickou výbavu daných kusů – pořídíte-li samce a samici ze stejného místa, těžko vám někdo zaručí, že nejsou příbuzní.

Kachna pižmová snáší vejce každý den a pro hnízdo volí skryté místo, často i na stromě. Na vejcích sedí svědomitě a když si na chvíli odskočí, hnízdo zamaskuje. Kachna se zastřiženými křídly vydává potřebný vápník na to, aby jí mohla znovu narůst. Potřebuje však dostatečné množství také na vejce – proto se doporučuje samice nezastřihovat.

Káčata se líhnou zhruba po 35 dnech. Hnízdo zabezpečte před případnými škůdci, přestože na mláďata matka dohlíží. Pasou se již od vylíhnutí sama a bývají zvědavá. Nenechávejte ve výběhu povalovat provázky nebo malé nebezpečné předměty, které jim mohou připadat jako něco k snědku.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…