Chov křepelek: nejčastější chované druhy křepelek
02. 03. 2020 Přečteno: 6063x

Kakadu růžový se snadno naučí různým trikům. Jak na jeho chov?

Zatímco někdo nedá dopustit na svého psa, jiný si neumí představit život bez kočičího mazlíčka. Jsou však tací, kteří si za domácího parťáka vyberou úplně někoho jiného – papouška. I zde je široký výběr počínaje malými andulkami, konče velkými ara. Skvělou variantou je však kakadu růžový (Eolophus roseicapillus). Je přátelský, chytrý a mazlivý. Co byste měli vědět o jeho chovu?

Kakadu růžový - charakteristika

Kakadu růžový je přibližně 35 centimetrů vysoký papoušek, jehož váha se pohybuje mezi 300 a 400 g. Jeho původní domovinou je Austrálie, kde žije v hejnech ve výškách do cca 1 200 m. Není příliš oblíbený u zemědělců, neboť kakadu růžový dělá cílené nálety na pole a kukuřičné plantáže. Navíc není ostýchavý, takže se nebojí zalétnout si i do zahrad.

Čtěte také:

Papoušek ara: aktivní kamarád, který si s vámi rád popovídá

Charakteristickým znakem papouška kakadu růžového je tmavě růžové zabarvení na prsou, které na hlavičce přechází do bělavě růžové až bílé. Chocholka je nízká, kulatá. Na rozdíl od bříška jsou záda, křídla i ocas šedé, stejně jako nohy (ty jsou černé se šedými šupinami). Vzhled samice a samce se liší jen v detailech. Zatímco samec má oči s hnědou duhovkou, samička má duhovku červenou. Navíc má oční okruží zbarveno na bílo-šedou.

Kakadu růžový – povaha

Kakadu růžový patří mezi společenské tvory, kteří se nebojí a jsou velmi mazliví. Mají silnou citovou vazbu k majiteli. Budou vás všude následovat. Pokud chcete pořizovat tohoto papouška jako domácího mazlíčka, doporučuje se zakoupit spíše mladší zvíře. Importovaný kakadu růžový není na domácí odchov příliš vhodný. Náladu papouška dobře poznáte podle nastavení jeho chocholky.

Co umí kakadu růžový?

Kakadu růžový dosahuje inteligence asi pětiletého dítěte. Vyžaduje tedy vaši pozornost a hlavně výchovu. Papoušci jsou zvídaví, velmi mrštní a manuálně šikovní. Zabavíte je například dětskými vkládačkami nebo hlavolamy. Ocení i prolézačky. Ostatně tím můžete pobavit i návštěvu. Pokud máte dost trpělivosti, zvládne se kakadu růžový naučit i relativně hodně slov a dokonce jim i rozumí. Umí skvěle imitovat. Pokud nemá dost zábavy, je protivný a snaží se na sebe upozornit. Třeba vytaháním šuplíků nebo křikem. Protože se chová jako dítě, nedoporučuje se do domácností s malými dětmi (může je brát jako konkurenci).

Papoušek kakadu růžový – krmení

V divoké přírodě se kakadu růžový nejčastěji živí semeny travin, zrním, ořechy, bobulemi či pupeny stromů, nepohrdne ani hmyzem nebo larvami. V zajetí je náchylný k obezitě, proto byste měli na jeho stravu klást velký důraz. Pokud tuto část podceníte hrozí vznik tukových nádorů (tzv. liposomy). Jaká je tedy optimální strava?

  • Papoušek kakadu růžový by měl dostávat nízkotučnou stravu s převahou zrnin, kterou pro zpestření můžete oživit pár semínky slunečnice.
  • K zrnům se doporučuje ovoce a zelenina.
  • Papoušek kakadu ocení dostatek čerstvých větví, které potřebuje k obrušování zobáku i pro zábavu. Zamezíte tím i likvidaci klece.
  • Pokud chcete papouškům udělat radost, naservírujte jim piškoty, sušené banány anebo arašídy. Pozor však, opravdu jen občas!

Papoušek kakadu růžový – obydlí

Aby se u vás kakadu růžový cítil dobře, je potřeba zařídit mu dostatečně prostornou voliéru. Doporučují se rozměry 4x2x2 metry (délka, šířka, výška). Její součástí je třeba přístřešek, kam se ptáci uschovají při nepříznivém počasí nebo když se bojí. Pokud zamýšlíte vlastní chov kakadu ružového, pak byste měli pořídit i hnízdní budku. Ta by měla být ze silných prken s rozměrem základny 25x35 cm a výšce asi 1,5–2 metry. Místo na hnízdění vystelte hrubými pilinami nebo nahnilou kůrou.

Kakadu růžový - chov

Pokud se zadaří, pak samice snáší kolem 5 vajec. Přes den na nich sedí oba rodiče na střídačku. Inkubační doba je přibližně 25 dní, přičemž mláďata hnízdo opouštějí po ca 2 měsících. Ta se pak během několika měsíců přepeří na dospělou verzi. V době odchovu byste měli myslet také na oživení stravy. Hodí se vaječná míchanice, naklíčené zrní nebo pampelišky, ptačinec, žabinec či dokonce zelené saláty. Přidejte i vitamíny a minerály. Ale pozor, kakadu růžový si někdy s hnízděním dává načas (klidně i několik let). Zřejmě se papoušci v páru chtějí nejprve dobře poznat.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…