Kavkazský pastevecký pes je skvělý hlídač, ale také odvážný a přítulný kamarád
Sháníte nějakého pejska, který se postará o váš majetek, zahradu nebo dům? Anebo potřebujete parťáka, který vám ohlídá vaše stádo ovcí? Pastevecký pes je pro vás tou správnou volbou. jedná se o výtečného hlídače, který je statečný a oddaný. Vybírat můžete mezi několika druhy, jako je kavkazský pastevecký pes, středoasijský nebo anatolský pastevecký pes. Rádi vám ve článku poradíme, jaký pejsek bude pro vás nejvhodnější, jak se o psa starat a co vše potřebuje ke šťastnému životu.
Kavkazský pastevecký pes - má svou hlavu a nenechá si poroučet
Kavkazský pastevecký pes je výtečný hlídač, který v posledních letech proniká z kavkazských hor i do Evropy. Typické jsou pro něj mohutné rysy, masivní kostra a obrovská síla. Není to žádný mazel do náruče. Vážit může až 70 kg.
Důležitá je jeho výchova. Musíte být hlavně trpěliví a dbát důsledně na jeho výcvik. Je velice inteligentní a bude vás brát jako rovnocenného partnera. Proto vás nebude slepě poslouchat. Je potřeba nad ním držet pevnou ruku. Má rychlé reakce a jeho zásah proti cizím lidem, kteří ubližují jeho rodině, je tvrdý.
Anatolský pastevecký pes - odvážný a nezávislý pes k ochraně stáda i majetku
Anatolský pastevecký pes pocházející z Turecka má vyvinuté silné teritoriální cítění. Je velice samostatný, neústupný a bedlivě hlídá nejen stádo, ale také váš dům nebo zahradu. Vyžaduje trénink a výcvik, nedoporučuje se však k rodinám s dětmi nebo pro seniory. Pejsek rozhodně patří na farmu anebo k domu s velkou zahradou. V bytě by se trápil.
Zajímavostí je, že jeho předci žili už před 6 000 lety př.n.l. Původně ochraňovali kočovné pastýře, nelekli se nikdy vlků a ani medvědů. Svou statečnost vám budou ukazovat každý den. Ale pozor! Přátelský je pouze ke své rodině. I vaše známé nebo přátele bude vnímat jako cizí, proto dbejte na jeho výchovu a socializaci již ve štěněcím věku.
Středoasijský pastevecký pes - vyrovnaný a klidný společník
Středoasijský pastevecký pes je nenáročný na výchovu i péči. Mezi jeho charakteristikami naleznete vyrovnanost a klidnou povahu. Patří mezi jedno z nejstarších plemen, jeho předkem je údajně pes tibetský podobající se dogám. Nejrozšířenější je ve střední Asii a ve státech bývalého Sovětského svazu.
Pejsek se snadno přizpůsobuje a dokáže bez větších problémů snést vysoké i velmi nízké teploty. Díky velmi hustému kožichu zvládá proto i velmi drsné podmínky. Ke spokojenému životu potřebuje prostor, kde může uplatnit své ochranářské pudy. Bedlivě sleduje každý pohyb ve svém okolí a nic mu neunikne.
Šarplaninský pastevecký pes - využívá se jako služební pes pro ostrahu věznic
Statečnost, ostražitost, odolnost a rychlost. To jsou hlavní charakteristiky tohoto plemena. Šarplaninský pastevecký pes se mnohdy využívá jako služební pes pro hlídání různých objektů, a to třeba i věznic. Poslouchá jen jednoho pána a je velmi sebevědomý. Rozhodně potřebuje důsledný výcvik.
Vyšlechtěn byl v oblasti Šar planiny, která se rozprostírá na pomezí Kosova a Makedonie. Jugoslávská armáda ho využívala ke svým účelům. Zajímavé je, že v té době byl zakázán prodej psa pro civilisty nebo do zahraničí. Bude vám naprosto oddaný a loajální. Pod jeho dozorem se vám určitě nic neztratí.
Pastevecký pes potřebuje pohyb a dostatek kvalitní stravy
Mohutný pes vyžaduje hlavně kvalitní stravu, která mu poskytne veškeré potřebné živiny, minerály a vitamíny. A to především v době jeho růstu. Pastevecký pes roste poměrně rychle a nejvíce jsou zatíženy jeho klouby a kosti. Proto mívají ve stáří problém s pohybem a trpí na bolesti. Jinak je velmi odolný a není náchylný k nemocem. Kromě kvalitního krmiva je vhodné zařadit do jeho jídelníčku i kloubní výživu pro psy.
Kromě vyvážené potravy potřebuje také velký prostor. Rozhodně si ho nepořizujte do bytu. Zde by se akorát utrápil. Potřebuje mít prostranství, pocit volnosti a hlavně něco ke hlídání.
Pastevecký pes: 5 základních rad, na které nezapomínejte!
- nedoporučuje se začínajícím chovatelům
- vyžaduje hodně prostoru
- potřebuje důkladnou výchovu a výcvik již od malého štěněte
- pro cizí lidi může být velmi nebezpečný
- ke šťastnému životu vyžaduje uplatnění svých ochranářských schopností
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků