Jak dlouho vydrží kočka bez jídla? Naučte se, jak správně a jak často krmit kočku.
13. 06. 2020 Přečteno: 8491x

Kočičí plemena: jaká je nejlepší kočka na mazlení?

Přemýšlíte, jakou si pořídit kočku? Druhů koček je mnoho a stejně jako u psů mívají také jednotlivá plemena koček určité charakteristické rysy. Některé kočičí rasy si rády divoce hrají, jiné jsou naopak mírné a vhodné i k malým dětem – a další zas mají obojí zároveň.

Druhy koček: V čem se liší čistokrevná kočka od křížence?

Plemena koček jsou různá, patří k nim však stejné náležitosti. Zatímco většinou se na vsi setkáte s kočkou domácí neurčitého původu, čistokrevné kočky se šlechtí za účelem zachování určitých genetických vlastností. Kočku s plemenným původem si tedy pořizují většinou lidé hledající zvíře konkrétního typu temperamentu nebo vzhledu.

Čtěte také:

Úžasná kočičí plemena, která si zamilujete na první pohled

Kočičí plemena je nutné šlechtit tak, aby se u nich neprojevily genetické choroby. Čím je genofond užší, tím více hrozí degenerace potomků a mohou se projevit různé defekty. Chov koček je proto regulován předpisy.

Zjistěte si informace o tom, kdo vám čistokrevné kotě nabízí. Koupě “papírového” zvířete z registrované chovné stanice není pouhým luxusem. Je to garance, že vaše kočka pochází z dobrého chovu a bude zdravá. Také to znamená, že podporujete kvalifikované šlechtitele, a ne množírnu, která se ne vždy chová ke zvířatům s úctou.

Pokud si čistokrevnou kočku nemůžete dovolit, nevadí. Ujměte se kotěte z nečekaného vrhu v domácnosti u známých nebo darujte nový domov starší kočičce z útulku.

Skotská klapouchá kočka patří k nejpřítulnějším kočičím plemenům

Mezi kočičí plemena, která se svou přítulností proslavila, se řadí na nejvyšší příčky Scottish fold. Skotská klapouchá kočka, jak se název plemene u nás překládá, miluje lidskou přítomnost a fyzický kontakt. Obecná charakteristika těchto koček je pravým protikladem kočičích mrzoutů, kterým mazlení s člověkem připadá pod jejich úroveň. Byť samozřejmě i ti se mohou v rámci této či kterékoli z dále uvedených ras vyskytnout.

Název tohoto druhu koček je odvozen od uší zahnutých dolů, nejvíce charakteristického rysu. V naší zemi nemusí být snadné toto plemeno sehnat. Celkově je v Evropě velmi vzácné a drahé. Evropské chovatelské organizace tuto rasu neuznávají. Byla vyškrtnuta v 70. letech z důvodu častých deformací končetin. Někteří jedinci byli převezeni do Ameriky, kde se povedlo rodové linie plemene genetických defektů zbavit a odchovávat zdravé klapouché kočky.

skotská klapouchá kočka na mazlení

Chov si nyní zachovává zdravé geny díky páření klapouchých jedinců s kočkami, které mají uši normální. Polovina koťat pak má uši zahnuté, polovina rovné - i ty s rovnýma ušima však budou pravděpodobně mít ony žádoucí povahové vlastnosti.

Kočičí plemeno Scottish fold nesmí být doma často samo, jinak může propadnout depresi. Kromě toho však nemá skotská klapouchá kočka speciální nároky na chov. Je vhodná i k dětem - ráda si hraje, avšak bývá velmi něžná a většinou ani při hraní nekouše a neškrábe. Údajně se tyto kočky dají také navyknout na postroj. Pokud tedy žijete ve městě, můžete svou kočku vzít na procházku do parku.

Bezsrstá kočka sphynx je věrná jako pes a vhodná pro některé alergiky

Některá plemena koček jsou trochu zvláštní. Příkladem je například sphynx - kočka bez srsti. Vizuálně se toto plemeno bohužel mnoha lidem příčí, což je trochu škoda. Sphynx mívá totiž specifické povahové vlastnosti, které z ní dělají skvělého domácího mazlíčka.

Kočka sphynx je vhodná také pro alergiky na kočičí srst, přestože ve skutečnosti má velmi krátké chloupky. Ale pozor! Je rozdíl mezi alergií na kočičí srst a alergií na jejich sliny – v tom druhém případě je sphynx stejně riziková jako jiné druhy koček.

sphynx na mazlení

Kočka bez srsti se vyznačuje stejnou mrštností a majestátem jako její chlupaté příbuzné. Zároveň však bývá mnohdy hravější, přítulnější a více fixovaná na člověka – tak trochu jako pejsek. Dokonce je o ní známo, že se ráda nechá vycvičit. Mnoho z těch mála kočiček, které baví aportovat hozený klacek, je právě plemene sphynx.

Než si pořídíte mazlivou a věrnou sphynx, ujistěte se, že budete mít dost času se o ni starat. Jednak potřebuje pozornost, jednak také péči o pokožku. Sphynx sice nemá srst, její kůže však produkuje maz stejně jako u jiných koček. Kožní maz se kočkám tvoří, aby srst byla hladká a lesklá. U koček sphynx však vzniká na kůži přebytečná vrstva, proto je třeba je občas koupat. Také je citlivější na chlad než osrstěné kočky.

Kočičí plemeno ragdoll - chlupatý obr rád mňouká a miluje hlazení

Ragdoll je druhé největší plemeno koček – kocour může vážit až 10 kg. Kočky ragdoll mimo jiné také krásně vypadají: mají oblé uši, modré oči a huňatý ocas. Existuje šest možných zbarvení srsti. Anglický název ragdoll znamená “hadrová panenka”. Když ji totiž vezmete do náruče, nevzpírá se, uvolní se a nechá se mazlit. Ann Baker, která tuto rasu vyšlechtila, tvrdí, že toto uvolnění svalů u své chovné kočky začala pozorovat poté, co zvíře srazilo auto – naštěstí bez těžšího úrazu.

ragdoll na mazlení

Ragdoll miluje lidskou pozornost stejně jako sphynx a klapouchá kočka. Oproti sphynx má však dlouhou srst, se kterou potřebuje pomoci kartáčem. Od tiché klapouché kočky se zase liší hlasitými hlasovými projevy a tím, že o něco lépe snáší samotu.

Tento druh koček má také některé vlastnosti typické spíše pro psa. Často se jim říká puppy cats - tedy “štěněcí kočky”. Pokud si chcete kočku trošku vycvičit, může se naučit chodit na vodítku i aportovat. Nevadí-li vám vysoká míra línání, může se právě toto plemeno stát vaším novým přírůstkem do domácnosti.

Kurilský bobtail: Plemeno koček, které rádo plave!

Toto kočičí plemeno pochází z Kurilských ostrovů ležících mezi Japonskem a ruským poloostrovem Kamčatka. Vyvinulo se zde přirozeně jako lokální varianta kočky množící se v izolovaném prostředí před minimálně 200 lety. Mutace způsobuje typicky velmi krátkou délku ocasu – ta však vznikla nezávisle a rysy Kurilského bobtaila nijak nesouvisí s krátkoocasými plemeny koček.

Chov je populární hlavně v Rusku, naproti tomu v USA toto plemeno některé organizace ani neuznávají. Kurilský bobtail jako samostatná rasa se rozlišuje teprve od začátku tohoto století – předtím spadal do kategorie bobtaila japonského, od nějž se však liší.

 kurilský bobtail

Kurilský bobtail svým vzhledem může trochu připomínat divokou kočku, má však velmi rád lidi. Řadí se mezi kočky velmi mazlivé, je nekonfliktní a snese se i s dobře vychovaným psem. Kromě toho je toto společenské plemeno také vysoce inteligentní a učenlivé. Dožívá se vysokého věku, můžete ho klidně mít 20 let.

Tato ostrovní kočka si stále pamatuje životní styl svých polodivokých předků. Většina kurilských bobtailů oproti většině koček miluje vodu a také umí velmi dobře rybařit. Zkuste této kočce doma napustit vanu a přesvědčíte se sami. Lovecké schopnosti si cvičí také lovem hmyzu, myší a jiných tvorů.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo