Kdy kastrovat kočku a kdy kastrovat kocoura? Nejlepší je 5. - 6. měsíc. Kočka nesmí být v říji.
07. 12. 2018 Přečteno: 13103x

Kočka i kocour po kastraci vyžadují větší péči. Na co si dávat pozor?

Rozhodli jste se nechat kočku nebo kocoura vykastrovat, protože se vám zamlouvají výhody s tím spojené? Jste rádi, že se kocour nebude již ztrácet a chodit domů po kočičích rvačkách celý pokousaný nebo jste nadšeni z toho, že se už nemusíte obávat nechtěných koťat vaší kočičí slečny? To vše je sice naprosto úžasné a odpadne vám tím hodně starostí, nezapomínejte ale na to, že péče o kočku po kastraci je také mnohdy náročná. Rádi vám poradíme, jak se o mazlíčky postarat, aby měli vše, co potřebují.

Kočka po kastraci: nemějte obavy z nechtěných koťat

Velkou výhodou kočky po kastraci je hlavně to, že když se vám venku zaběhne, nepřijde s bříškem plným koťátek. Neopakují se u ní tedy již vyčerpávající říje, a navíc chráníte kočku před rakovinou mléčné žlázy nebo infekcí dělohy. Každá kočka po kastraci má tedy mnohem zdravější a lepší život, protože není tolik ohrožena zákeřnými nemocemi.

Čtěte také:

Kdy kastrovat kočku a jak se o ni starat? Vše, co o kastraci potřebujete vědět

Kočka by se měla kastrovat nejlépe ještě před mrouskáním, ideálně kolem 5. měsíce jejího života. Pokud budete očekávat nějaké velké změny v chování po kastraci, pak pravděpodobně nepřijdou. Ovšem kocour po kastraci vykazuje značné změny chování, na které se pojďme podívat.

Kocour po kastraci: všímejte si změn v chování

Kocour po kastraci se vám nebude ztrácet, rvát se s jinými kocoury, ale hlavně se zbavíte páchnoucího a nepříjemného značkování po celém domě či bytě. I když si kocour po kastraci ničeho nevšimne, vy si můžete ihned všímat velkých změn v jeho chování, které jsou, jak lze vidět, jedině pozitivní.

Kastrovaný kocour potřebuje změnu režimu

Velkou obavou u majitelů koček i kocourů bývá tloustnutí kočky. Samozřejmě některé kočky a kocouři mohou přibrat na váze po kastraci. Nejhůře jsou na tom kocouři, kteří se již netoulají nikde po venku a mají tendence proměnit se v gaučové povaleče.

Ovšem důvodem jejich tloustnutí je především to, že sám majitel nezajistil kočce dostatek pohybu, a především nedošlo ke změně stravování. Každá kočka po kastraci potřebuje snížit příjem kalorií, takže vyhledávejte kvalitní krmiva určené přímo pro kastrované kočky.

Péče o kočkou po kastraci: nedávejte kočku na postel nebo křeslo

Kastrací ale teprve péče o kočku začíná, protože i když se jedná o malý a běžný zákrok, přeci jen kočka prodělala menší operaci. Jak vypadá taková péče o kočku po kastraci? Víte, co je všechno třeba připravit a na co myslet?

  • Když ji ponesete z ordinace domů, nezapomeňte si vzít přepravku pro kočku, kterou vybavte dečkou, aby v ní kočka měla pohodlí.
  • Při převozu musí být krk a hlava natažená, aby měla volné dýchací cesty.
  • Kočku nechte probudit v suchu a teple. Nedávejte ji na sedačku ani postel. Snadno by mohla pro probuzení spadnout a ublížit si. Po narkóze bude ještě trochu mimo a nebude zcela kontrolovat svou rovnováhu.
  • Většina koček po kastraci chodí již asi 3 hodiny po zákroku, ale každá kočka reaguje jinak. Záleží na aktivitě metabolismu, jater a ledvin, které odbourávají anestetika.
  • Pokud kočku dovezete domů a je stále bezvládná, musíte jí vytahovat jazyk z tlamy, aby nezapadl.

 

Až se kočka po kastraci vzbudí a začne chodit, dojde si sama k pití a jídlu. Proto ji dejte blízko ke krmivu, aby nemusela chodit příliš daleko. Pít i jíst může, ale ze začátku opravdu jen v malém množství.

Další den po operaci již kočka jí a pije v obvyklém množství, jelikož se jí vrátí opět chuť k jídlu. Nikdy ji ale do ničeho nenuťte a pokud se vám něco nezdá, navštivte veterináře.

Péče o kočku po kastraci: pozor na olizování rány

Velmi důležité upozornění, které mnoho majitelů koček po kastraci zanedbá. Jestli si bude kočka po kastraci olizovat rány, může si do nich zanést infekci a následné hojení pak bude trvat mnohem déle.

Zabraňte tomu, aby si kočka po kastraci lízala rány

A jak kočce v lízání zabránit? Existuje speciální košilka z pevné a nepružné látky. Košilka má obdélníkový tvar a 4 otvory pro nohy. Otvory pro zadní nohy musejí být vystřiženy těsně kolem stehen, aby se kočka nemohla dostat k ráně z vnitřní strany.

Místo košilky lze použít také ochranný límec, který je běžně k dispozici u veterináře. Každý den musíte kontrolovat stav rány. Jakmile z ní něco vytéká, například hnis nebo krev, rána je oteklá nebo se vám na ní nezdá něco jiného, ihned vezměte kočku do ordinace.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo