19. 03. 2018 Přečteno: 3563x

Krajta královská: plachý plaz, kterého zvládnou i začátečníci

Krajta královská nepatří zrovna mezi nejčastější mazlíčky chované doma. Spousta lidí se hadů bojí a má k nim odtažitý přístup. Ovšem krajta královská, pocházející ze střední Afriky, je u chovatelů oblíbená kvůli své klidné povaze, krásnému zbarvení i nenáročnosti na péči. Pojďme si představit tohoto netradičního mazlíčka, který se dožívá věku až 30 let.

Krajta královská: plachý had s nádherným zbarvením

Tento had patří spíše mezi menší, jelikož běžně dorůstá délky asi 130 cm. Ve volné přírodě se vyskytuje především v západní a střední Africe. Mezi chovateli si našla krajta své místo především kvůli plaché povaze a zajímavému zbarvení. Krajta má malou a úzkou hlavu, která je zřetelně oddělená od těla. Kresba na těle se skládá ze světlých a tmavých hnědých skvrn, které jsou jakoby namalované na černém podkladu. Možná i proto získala krajta své přízvisko královská, jelikož svým vzhledem mezi hady opravdu vyniká.

Čtěte také:

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Krajta potřebuje kontakt s chovatelem

Had je velmi plachý, klidný a nenáročný na chov. Doporučuje se tedy i začínajícím chovatelům, kteří nemají žádné zkušenosti. Krajta nekouše, není agresivní, ovšem v případě ohrožení se stáčí do klubíčka a jen v extrémně výjimečných případech svého chovatele kousne.

Když se jí budete věnovat a brát si ji často opatrně do ruky, její plachost a obavy zmírníte na minimum. Ideální je brát si krajtu do rukou alespoň dvakrát denně. Musíte být klidní, opatrní a nedělat prudké pohyby, aby se had nepolekal a zvyknul si na vás.

Kde si můžete mládě krajty koupit?

Rozhodně nekupujte hada z dovozu. Vždy si ho domů vezměte pouze od chovatele. Proč? Ti dovezení odchytem z domoviny jsou často zamoření parazity a v zajetí se dožívají maximálně několik měsíců. Ještě před tím, než si krajtu pořídíte, si musíte být jistí, že přijímá potravu. Zkušený chovatel nikdy neprodá hada, který má problémy s ulovením kořisti. Proto je důležité dávat pozor na to, od koho hada kupujete!

Krajta královská potřebuje dobře vybavené terárium

Krajta královská je chladnokrevné zvíře, které potřebuje teplo ze svého okolí. Terárium musí být proto dobře vybavené, aby si mohl had vybrat, jaké místo mu momentálně nejvíce vyhovuje. Při obstarávání terária se držte následujících pravidel:

  1. Velikost terária by měla být alespoň 80x40x60 cm, přičemž velikost nesmí být menší než dvě třetiny délky hada.
  2. Nesmí v něm chybět kusy kůry, větve pro šplhání nebo kameny pro odpočinek a slunění (vyhněte se hoblinám, které mají velký obsah prachových částic).
  3. V teráriu musí být místo, kde dosahuje teplota až 30 °C, ale také tmavší a chladnější kouty s teplotou cca 25 °C.
  4. Vlhkost by neměla klesnout pod 50 %, ovšem ideální je 55–60 % vlhkosti. Dosáhnete jí pomocí misky vody a vhodným substrátem, například bukovými štěpky s rašelinou v poměru 1:1.
  5. V teráriu by měl být teploměr i vlhkoměr, abyste mohli hodnoty kontrolovat.
  6. Zajistěte krajtě dostatek čerstvé a čisté vody.

Čím krajtu krmit? Ideální jsou myši a potkani

Výhodou chovu plazů je jejich nenáročnost na potravu. Stačí, když krajtu budete krmit jedenkrát týdně. Ovšem se zeleninou na krajtu nechoďte. Myši a potkani jsou ideálním řešením, jak hada zasytit a dopřát mu to, co potřebuje. Hlodavec by měl být velký maximálně jako je největší část těla hada.

Nemusíte se obávat, pokud přestane krajta na několik týdnů zcela jíst. To je obvykle normální. Pokud nehubne, je stále aktivní a spokojená, začne potravu zase přijímat. Důležité je nechat po nakrmení krajtu asi 36 hodin v klidu. To znamená, že ji nebereme do rukou a nevystavujeme ji zbytečnému stresu.

Co dělat, když had krajta královská svléká kůži?

Stejně jako všichni hadi i krajta svléká kůži, a to každých 4 až 6 týdnů. Záleží ovšem na stáří krajty, protože mladší krajty svlékají kůži klidně i dvakrát za měsíc. Proces svlékání trvá zhruba 1 týden. A jak poznáme, že se k něčemu schyluje?

  • Krajta ztrácí barvu a bledne
  • Zmatní a zakalí se jí oči
  • Je neaktivní a schovává se
  • Po pár dnech opět získá barvu a po asi 2 až 5 dnech svleče kůži

Pokud je had ve fází svlékání, nepřijímá potravu. Určitě ji do krmení nenuťte a nechte ji raději v klidu. Jestli má had se svlečením problémy, většinou postačí zvýšit vlhkost v teráriu nebo pokropit hada vodou. Jestli se však vyskytují vážnější problémy, je vždy lepší navštívit veterináře.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…