Křepelky mají zdravější vajíčka než slepice. Jak na chov křepelek?
Chov křepelek je velmi jednoduchý, s trochou přípravy ho zvládne i úplný začátečník. Křepelky se nám za dobrou péči odvděčí spoustou vajec. Maso křepelek je také velmi dobré a výživné. Křepelky se navíc nebojí lidí a mají zvídavou povahu. Chov křepelek nám zkrátka přinese jen samá pozitiva. Poradíme vám, jak chovat křepelky, řekneme, co všechno k životu potřebují a co udělat, aby nám snášely co nejvíce vajec.
Křepelky jsou drobnou drůbeží, která je velmi nenáročná a snáší velké množství vajec. Vajíčka křepelek jsou navíc velmi zdravá. Jedno křepelčí vajíčko je pětkrát menší než vajíčko slepičí, ale obsahují víc jak dvojnásobek vitamínu A, B1 a B2. U minerálních látek je rozdíl ještě větší, křepelčí vajíčko obsahuje pětkrát více fosforu, draslíku a železa. Pomáhá proti alergiím a problémům s krevním oběhem.
Seznamme se s křepelkou japonskou
Křepelka se považuje za nejmenší drůbež co existuje. Ve světě je chov křepelek velmi oblíbený. Chovají se hlavně kvůli vejcím a masu. Oproti tomu, v České republice je chov křepelek spíše novinkou. Chov pro tržní účely u nás začal až v 80. letech. Nejčastěji se chová křepelka japonská. Má velmi dobré maso a snáší hodně vajíček. Někteří chovatelé se věnují chovu křepelek kalifornských nebo čínských, ale ty slouží pouze pro okrasu a na výstavy.
- Křepelka ročně snese až 320 vajec
- Vajíčka snáší, když je jí už 42 dní
- Vajíčko váží mezi 11 až 15 gramy
- Vajíčka mají prokazatelně dobrý vliv na zdraví
- Křepelčí vajíčka mají vysokou nutriční hodnotu
- Křepelčí vajíčko se vaří 80 vteřin
Jak si koupit křepelky?
Křepelky kupujme od zkušeného chovatele. Můžeme je koupit hnědé, šedé i bílé. Když si křepelky kupujeme, dejme pozor, aby nebyly příliš hubené nebo příliš vykrmené. Ani jedno není dobré. Dejme si pozor také na věk křepelek. Neměly by být starší než jeden rok.
Jak chovat křepelky?
V létě voliéra, v zimě klece
Křepelky milují teplo, pochází totiž z teplejších oblastí. V létě je můžeme chovat pohromadě venku, velmi vhodné jsou pro ně voliéry. Dejme si ale pozor na kuny anebo kočky. Voliéru dobře zabezpečme, aby se do ní žádný nezvaný host nedostal. Křepelky jsou velmi drobné a snadno by se mohly stát něčí kořistí.
V zimě se většinou křepelky umisťují do speciálních klecí. V každé kleci je obvykle pouze jeden kohoutek a tři slepičky. Někteří chovatelé pro chov křepelek využívají běžné králikárny, na dno jim nasypou hobliny. Jiní zase používají speciálně upravený skleník anebo vyrobené klece. Ideální teplota je 20°C, ale nikdy by neměla klesnout pod 18°C. Křepelky by to sice přežily, ale odrazilo by se to na kvalitě jejich vajec. Postarejme se také, aby křepelky nebyly v průvanu.
Popeliště
Nezbytností je pro křepelky popeliště. Je pro ně důležité na čištění peří. Jemné částečky popelu se dostávají až ke kůži a tím se křepelky kromě nečistot zbavují i parazitů. Zároveň se díky popelišti přes den zabaví, rády si v něm hrabou. Popeliště je prostor, ve kterém je většinou směs popelu ze dřeva, jemného písku a hlíny. Vyhněme se ale popelu z uhlí, ten je plný toxických a škodlivých látek. O popeliště se postarejme jak ve voliérách, tak v klecích.
Dobrá strava je základ
Aby se křepelkám dařilo, byly zdravé a snášely hodně vajec, potřebují kvalitní krmivo. V opačném případě začnou pelichat a hubnout. Nejlepší je koupit přímo směs krmiva pro křepelky. Dobře poslouží i směs krmiva pro krůty anebo nosnice. Jejich strava musí být bohatá na bílkoviny. Pokud bychom jim chtěli dopřát stravu domácí, velmi dobrý je pro ně rozemletý hrách. Jedna křepelka sní za den zhruba 25 až 30 gramů krmiva.
Stále čistá voda
Křepelky, stejně jako jakákoli jiná zvířata, potřebují stálý přísun čisté vody. Znečištěnou vodu křepelkám pravidelně vyměňujme za novou a čistou. Můžou mít mističky anebo speciální kloboukové napáječky.
Dopřejme jim vitamíny
Když křepelky snáší vajíčka, v jejich těle se snižuje hladina vitamínů a minerálů. Proto jim pořiďme doplňky stravy, které jim zajistí dostatečný přísun živin.
Nejen teplo, ale i světlo
Křepelky potřebují k životu i dostatek světla. Zvlášť pokud chceme, aby nám snášely hodně vajíček. Ideální je, aby měly křepelky světlo zhruba 16 hodin denně.
Chov křepelek v kostce |
► Teplo, ideální je 20°C |
► Světlo |
► Kvalitní krmivo |
► Čistá voda |
► Popeliště |
► Voliéra nebo klec |
Pozor na rvačky!
Křepelky se můžou mezi sebou začít prát. Hrozí to zejména u kohoutků, kteří už dosáhli pohlavní zralosti. Šarvátky můžou dopadnout velmi ošklivě. Křepelky se můžou vážně zranit a vyklovat si oči. V takovém případě dejme jedince ihned pryč od sebe, poraněného nechme na nějaký čas na samotce, aby se uzdravil. Dva kohoutky, co se poprali, k sobě zpět ale už nedávejme.
Jak chovat křepelky v bytě?
Křepelky je možné chovat i v bytě. Většinou jde o menší skupiny křepelek chované speciálně na vajíčka. Vyžadují častější čištění, aby nebyly zdrojem zápachu. Ideální je to jednou až dvakrát denně. V bytě chovejme raději pouze slepičky, kohoutci jsou poměrně hluční.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků