Chov andulek venku v zimě
04. 02. 2019 Přečteno: 45144x

Kteří ptáci u nás přezimují, poznáte je?

V zimním období většinou mnoho zvířátek v přírodě nepotkáme. Čestnou výjimkou jsou naši přezimující ptáci. Sýkorku, kosa anebo pěnkavu zná snad každý. Ale co třeba taková křivka obecná? Ačkoli se to nemusí zdát, přezimujícího ptactva je u nás opravdu hodně. Zjistěte, kteří ptáci u nás přezimují, čím jsou zajímaví a jak je můžeme poznat. Naši ptáci mají v zimě méně potravy než za teplejšího období. S tím jim můžeme pomoci.

Kteří ptáci u nás přezimují? Záleží na potravě

Ptactvo na našem území se mění. Někteří naši ptáci zůstávají po celý rok, jiní na zimu odlétají. Kromě toho, že jim v zimě nevyhovuje chladno, ubývá potrava. Zimu by proto nemuseli přežít. Přesto u nás ale velká část ptačí populace zůstává. Naši přezimující ptáci se vyskytují všude, kde najdou potravu. Vidět je můžeme v lese, na loukách a polích, stejně jako v blízkosti našich domovů. Kteří ptáci u nás přezimují a proč?

Čtěte také:

Draví ptáci jsou nádherní, ale nároční. Zjistěte, jak na chov dravců

Pro vrabce, straku, sýkorku anebo hrdličku je hlavním důvodem přítomnost lidí. Naučili se, že od nich dostanou potravu.

Někteří naši ptáci jsou potulní. To znamená, že létají bez nějakého řádu. Kde se jim zrovna líbí, tam zůstanou. Mezi ty patří strnad, stehlík nebo křivka obecná.

Naši přezimující ptáci jsou mistry v přizpůsobování. Na zimu si podobně jako jiná zvířata vytváří tukové zásoby, které je zahřívají. Mají také hustší peří. Někteří se dokonce na noc zahrabávají do sněhu, který tvoří tepelnou izolaci. Podobně, jako iglú. Zima jim proto zas tak nevadí a nemají potřebu se v chladnějším období stěhovat jinam.

Naši přezimující ptáci se živí hlavně jehličím, semínky, pupeny a bobulemi. V kůře stromů můžou najít i larvy a kukly.

Většinou jsou naši přezimující ptáci semenožraví. Ale i některé druhy těchto ptáků migrují na zimu pryč společně s ptactvem, které se živí hmyzem. Hmyzožraví ptáci by se zde totiž přes zimu neuživili. Zůstává jich zde pouze pár. Například sýkorka.

Naši přezimující ptáci: Na loukách a polích

Bažant obecný

Pestře zbarveného ptáka potkáme hlavně v polích. Je spíše býložravec, ale nepohrdne ani žížalami, hmyzem a pavouky. Na zimu dávají bažanti přednost potravě, po které přiberou. Tito naši přezimující ptáci v zimě vytváří hejna.

Káně lesní

Káně, které často můžeme vidět v okolí silnic, se živí hlavně drobnými hlodavci. Je zajímavé, že je částečně tažný pták. V říjnu a listopadu k nám přilétají káňata, která v březnu opět odlétají.

Vrabec polní

Vrabec polní se od domácího liší barevnější kresbou a drobnějším vzhledem. Také na rozdíl od něj nevyhledává lidská obydlí. V zimě, podobně jako jiní naši přezimující ptáci, rád navštěvuje krmítka.

Naši přezimující ptáci na loukách a polích

Stehlík obecný

Hýl obecný

Havran polní

Ťuhýk šedý

Drozd kvíčala

Zvonek Zelený

Koroptev polní

Straka obecná

Poštolka obecná

Vrána obecná

Strnad obecný

 

Naši přezimující ptáci: Zahrady a parky

Sýkora koňadra

Krásně zbarvená sýkora koňadra je jedním z nejčastějších návštěvníků krmítek. I v zimě ale hlavní součástí jejího jídelníčku zůstává hmyz. Proto má sýkora, stejně jako další naši přezimující ptáci, problém si jídlo obstarat sama. Příliš hmyzu není. Sýkorčí zpěv můžeme slyšet už na konci zimy.

nasi prezimujici ptaci-sykora konadra

Pěnkava obecná

Pěnkava obecná je přes rok spíše samotářka. V zimě ji ale můžeme vidět ve společnosti jiných ptáčků. Podobně jako sýkora, i pěnkava ráda navštěvuje krmítka kvůli nedostatku potravy v zimě. Má ráda hlavně slunečnicová semínka.

Kos černý

Někteří naši přezimující ptáci se přizpůsobili lidem. Mezi ně bezesporu patří kos černý. Kosi v městech se živí jako všežravci, na rozdíl od kosů žijících v lese. Proto je městská populace kosů větší, než populace lesní.

Naši přezimující ptáci na zahradách a v parcích

Sýkora modřinka

Hýl obecný

Kavka obecná

Vrabec polní

Zvonek zelený

Hrdlička zahradní

Vrabec domácí

Strakapoud malý

 

Naši přezimující ptáci: Lesy

Čížek lesní

Čížků je v zimě na českém území více, než v létě. Je to tím že v zimním období zde nejsou jen naši ptáci, ale i další čížci, kteří táhnou ze severní a východní Evropy. Živí se hlavně semínky a na zimu se čížci sdružují do hejn.

nasi prezimujici ptaci-cizek lesni

Krkavec velký

Velmi inteligentní krkavec se v létě sice živí bezobratlými, ale v zimě jí hlavně rostlinnou stravu. V zimě se krkavec může stahovat blíže k lidským obydlím, kde se živí odpadky. Zajímavé je, že krkavec se podobně jako papoušek může naučit mluvit.

Sojka obecná

V zimě se sojka živí hlavně rostlinnou potravou. V létě naopak živočišnou. Naši přezimující ptáci jako je sojka si vytváří zásoby na zimu. Do svých skrýší si na podzim schovává bukvice a žaludy, které v zimě jí.

nasi prezimujici ptaci-sojka obecna

Naši přezimující ptáci v lesích

Strakapoud velký

Křivka obecná

Ořešník kropenatý

Králíček obecný

Brhlík lesní

Sýkora uhelníček

Sýkora parukářka

Střízlík obecný

Šoupálek dlouhoprstý

Krahujec obecný

Datel černý

Jestřáb lesní

Naši přezimující ptáci: Vodní plochy

Ledňáček říční

Ledňáček říční je částečně tažný druh. Podobně jako jiní naši ptáci, část ledňáčků zůstává u nás a jiná odlétá na jih. Na zimu se ledňáčci stahují k řekám. Živí se menšími rybami anebo vodním hmyzem, v zamrzlých jezerech by nemohli lovit.

nasi prezimujici ptaci-lednacek ricni

Naši přezimující ptáci na vodních plochách

Skorec vodní

Střízlík obecný

Ledňáček říční

Naši ptáci potřebují v zimě pomoci

Krmítka můžou být ze dřeva, kovu nebo plastu a můžeme je koupit. Stejně tak ale můžeme krmítko pro ptáky vyrobit sami. Na tvaru příliš nezáleží, stačí, aby bylo velké alespoň 30 na 30 centimetrů a mělo stříšku.

Aby byli naši ptáci v bezpečí, mělo by být krmítko ve výšce alespoň 150 centimetrů nad zemí. Pevně jej přivažme, aby se nepřevrhlo.

Jako náplň do krmítka dejme buďto přírodní semínka, jako jsou třeba slunečnicová anebo semínka z rakytníku. Dobrá jsou i podrcená jádra ořechů anebo lůj. Koupit si taky můžeme už hotové směsi.

  • Vodu ptákům nedávejme.
  • Jednou za čas krmítko zkontrolujme, jestli v něm není zkažená potrava.
  • Naši přezimující ptáci si pochutnají i na obyčejné lojové kouli.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…