Připravte sami domácí pamlsky pro psy a vyhněte se pšeničné mouce!
30. 11. 2018 Přečteno: 1280x

Máte doma štěně a chcete mu porozumět? Psí řeč těla vám napoví

Pořídili jste si pejska a nevíte, jak mu porozumět, abyste mohli lépe reagovat na jeho potřeby? I když jsou pejsci němí a my jejich štěkotu nerozumíme, neznamená to, že s nimi nemůžeme mluvit. Psi vysílají mnoho signálů, které vám mohou prozradit, co pejsek prožívá, co chce nebo co od vás potřebuje. Pokud jste všímaví a víte, jak na to, chování psa lze snadno rozluštit. Pojďme si představit psí řeč těla, abyste s pejskem mohli lépe komunikovat.

Chování psa lze vyčíst z řeči těla

I když pes nemluví lidskou řečí, lze chování psa snadno a rychle identifikovat pomocí mnohých signálů. Pejsek nám dokáže i bez slov říci, jestli se něčeho bojí, zda je mu něco nepříjemné anebo naopak jestli ho něco těší. Pokud porozumíte řeči jeho těla a budete všímaví, můžete mazlíčkovi dopřát vše potřebné. Budete vědět především co cítí a jaké jsou jeho potřeby. Na ty pak můžete snadno reagovat.

Čtěte také:

Víte, jaký je denní příjem kalorií a vitamínů vašeho psa? Může mu to zlepšit zdraví

Chování psa je potřeba ímat si nepřetržitě. Jen tak můžete předvídat mnohé události a svižně na ně reagovat. Rádi vám popíšeme ty nejčastější a nejdůležitější signály, které vám pes pomocí svého těla může vysílat.

Psí řeč těla: co znamená vrčení nebo upřený pohled

Když pejsek vrtí ocáskem, mnoho páníčků se domnívá, že se jedná o radostný signál. To ale nemusí být nutně vždy pravda. Vrtění ocásku znamená také strach nebo podráždění. Je proto potřeba, abyste dokázali svému pejskovi porozumět dokonale. Proto pro vás máme připravený jednoduchý slovníček, který vám pomůže lépe rozluštit psí řeč těla. Především u štěňat je důležité si být jistý, co pejsek vyjadřuje, abychom mu poskytli dokonalou péči.

Máme doma malé štěně! Jak poznáme, co potřebuje?

Pokud se rohodneme pořídit si pejska a máme doma štěně, které si zvyká na nový domov, často tápeme, co vlastně potřebuje. Chování psa nám může napovědět, jak se o něj správně postarat.

Postoj psa

Ten dokáže prozradit asi nejvíce. Když je pejsek v pohodě a nic ho netrápí, je uvolněný, tlapičky má volně na zemi. Když se ale štěňátko něčeho vyleká, instinktivně se skrčí k zemi, hlavu má co nejníže a váhu přenese na zadní nožičky.

Ovšem jestli chce někoho zastrašit, ať už dalšího pejska nebo člověka, pak se nahrbí, aby vypadal větší. Má vzpřímenou hlavu i celé tělo, hmotnost přenese na přední tlapky a je v ostražitém stavu.

Oči

Štěně skvěle reaguje také pomocí očí. Oční kontakt je pro něho důležitý a prozradí mnohé, stejně jako ten náš lidský. Pokud ho něco bolí a necítí se dobře, jeho oči se zmenší, stanou se z nich malé škvírky. Jeho pohled je smutný a utrápený.

Naopak když je veselý a šťastný, jeho oči se na vás de facto usmívají. Když ale odvrátí svůj zrak, chce tím dát najevo obavu nebo podřízenost.

Uši

Psí řeč těla zahrnuje také postavení uší. I ty vám řeknou mnohé o jeho chování. Ve střehupes uši nastražené a zvedá je. Pokud je má vzadu, pak se jedná o signál přátelského gesta nebo submisivitu. Jestli jsou ale uši poměrně hodně připláclé dozadu, pak se pejsek něčeho bojí.

Ocásek

Vrtění ocáskem má mnoho významů a jak jsme již zmiňovali, neznamená vždy radost a štěstí. Vrtění může totiž znamenat i stres a strach. Jestli je ale vše v pořádku a pes se cítí v bezpečí, ocásek je v přirozené poloze. V případě, že ho něco zaujme, pak ho vzpřímí.

Naopak pokud ocásek stáhne mezi nohy, jedná se o signál strachu. Většinou je tento projev obav kombinován ještě s přikrčeným postojem i sklopenými uši.

Tlamička

Uvolněný a pohodový stav značí mírně pootevřená tlamička. Pejsek se v tomto případě ničeho neobává a nic ho netrápí. A jestli k tomu všemu ještě vyplazuje jazýček, je spokojený jako blecha. Když je však rozhněvaný anebo se bojí, tlama je zavřená, štěňátko může cenit zoubky a také vrčet. Štěně v ofenzivě také krčí hrozivě čumáček.

Olizování páníčka

Jestli pejsek skáče a snaží se vás olíznout, vyjadřuje tím své city k vám a také vám chce naznačit, že je vám podřízený. Již dříve ve smečkách vlků se nejdominantnější člen smečky uctíval tímto způsobem. Když ale pejsek olizuje sám sebe, může vám tím chtít naznačit, že se nudí. Pak byste mu měli věnovat více času.

Psí řeč pomáhá předvídat mnohé situace

Pokud se naučíte porozumět chování vašeho pejska, můžete předvídat mnohé situace. Když k vám třeba přijde návštěva, která si bude chtít psa pohladit a on bude svým tělem naznačovat, že se mu takové chování nelíbí a že se bojí, pak můžete zakročit, aby nedošlo třeba k napadení. Chráníte tak nejen své hosty, ale i štěně či dospělého psa. Přeci nechcete, aby byl ve zbytečném stresu a bál se být ve svém vlastním prostředí.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo