Moloch ostnitý: ještěrka, která se dokáže dokonale maskovat před nepřítelem
Hledáte nějaké exotičtější zvíře, které byste mohli doma chovat pro zábavu, ovšem hadi a pavouci rozhodně nejsou pro vás to pravé ořechové? Pak vám přinášíme výtečný tip na mazlíčka, který překvapí chovatele především díky dokonalým maskovacím technikám. Moloch ostnitý je trefa do černého. Tento ještěr je netradičním a zajímavým mazlíčkem, ale jeho chov je přitom nenáročný a zvládne se o něj postarat i začátečník. Počítejte však s tím, že se s ostnatou ještěrkou se příliš nepomazlíte.
Moloch ostnitý získává vodu z písku díky své kůži
Moloch ostnitý je australský ještěr a pochází z čeledi agamovitých. Délka jeho těla je 15 až 20 cm, dosahuje hmotnost do 88 gramů. Patří tedy mezi opravdu malé a drobné ještěrky. To ovšem nic nemění na tom, že dokáže svým vzhledem trochu vyděsit. Jeho tělo je totiž celé pokryto trny. Nejdelší jsou na hlavě a hřbetě. Nemusíte mít ale obavy, jelikož se jedná o zcela neškodnou ještěrku.
Díky své výbavě dokáže přežít i v té nejvyprahlejší souši, jakou si jen můžete představit. Žije totiž v místech, kde je voda vzácná. Moloch má ale k dispozici síť kanálků, které vedou na kůži mezi jeho ostnitými šupinami. Právě do těchto kanálků přechází vlhkost z písku a putuje až do úst ještěrky. Takto získanou vodu z kůže moloch polkne a napije se, aniž by vodu musel aktivně sám vyhledávat.
Moloch ostnitý je dokonalý v maskování
Kdybyste se procházeli po Austrálii a snažili se zde molocha najít, pravděpodobně neuspějete. Důvodem je to, že tito ještěři patří mezi mistry v dokonalém maskování. Má schopnost změnit barvy - v teple je světle žlutý nebo okrový s červenými šupinkami, naopak v chladnu anebo při stresu je tmavší. Díky barvám a členitému povrchu dokáže ještěrka dokonale splynout s okolím a chránit se tak před svými nepřáteli.
A co dále zvládne udělat pro svou ochranu? Třeba to, že v nebezpečí zasune hlavu mezi přední končetiny a predátorovi tak ukáže takzvanou falešnou hlavu.
Chov ještěrů vyžaduje teplotní rozdíly mezi dnem a nocí
A jak ještěrku chovat doma? Pořiďte jí terárium, které dobře vybavte. Důležitá je hlavně teplota, která by se měla mezi dnem a nocí střídat. Teplota během dne by se měla pohybovat okolo 28 stupňů Celsia, kdežto přes noc asi 20 stupňů.
V teráriu nesmí chybět pískové dno, kameny, miska s vodou a samozřejmě úkryty, kde se může moloch klidně schovat a odpočívat. A čím ještěrku krmíme?
Ještěrka moloch si pochutná na mravencích
Moloch je expertem na mravence, které loví svým dlouhým jazykem. Když je ve volné přírodě, dokáže během jednoho dne spořádat až 2 tisíce mravenců. Nic jiného prakticky tyto ještěrky nejedí. Příležitostně jedí také větvičky, vejce drobného hmyzu nebo malé kameny.
Jediné, co budete muset pro tohoto mazlíčka připravit za chuťovky, jsou tedy mravenci. Ideálně je můžete sbírat v lese anebo zakoupit vhodnou potravu ve zverimexu. Jelikož patří ale mezi potravní specialisty, tento chov ještěrů je poměrně vzácný.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků