Morče je společenské a klidné zvířátko vhodné k malým dětem, kterým vykouzlí úsměv na tváři
Morče potřebuje mazlení, hlazení i naši péči a lásku
Morčata se velmi ráda nechávají hladit a mazlit, neškrábou a ani nekousají. Můžete jej klidně nechat samotná doma, aniž byste se báli rozkousání nábytku nebo hlasitého naříkání. Ve svém domečku si morče vystačí klidně samo. To ale neznamená, že se o něj nemusíte vůbec starat. Jako každé domácí zvířátko, tak i morče vyžaduje péči, starost a lásku. Vybrat si můžete mezi dlouhosrstým nebo krátkosrstým morčetem. Línat budou však oba druhy morčat, proto je potřeba jejich srst pravidelně pročesávat kartáčem nebo morčata dokonce i koupat. Některé druhy morčat je potřeba koupat jednou až dvakrát za měsíc, u jiných stačí umytí pouze pomocí navlhčeného hadříku. Myslet musíte také na pravidelné zastřihávání drápků nebo návštěvu veterináře.
Na morče můžete také mluvit a ono vám možná bude i odpovídat. Morčata mají totiž silně vyvinutý sociální smysl. Nedivte se proto, když bude vyvozovat mnohé zvuky. Morče může třeba kvikat, což vám pravděpodobně naznačuje, že má hlad. Také dokáže bublat, čímž vyjadřuje spokojenost a klid podobně jako kočky při vrnění.
Jak správně na chovat morčat: připravte morčeti pohodlné bydlení
Morčeti byste měli připravit pohodlné, čisté a prostorné bydlení. Jelikož je morče společenským zvířátkem, můžete mu dopřát další kamarády a chovat morčata ve skupině. Ovšem pozor! Nedoporučuje se chovat pospolu samečky, kteří se postupem času začínají mezi sebou prát. I když je morče malé, měli bychom mu připravit bydlení o velikosti alespoň 80 x 60 cm s výškou cca 40 cm. Ubytovat morče můžete v kleci, teráriu nebo mu můžete sami vyrobit domeček, a to například z lamina a plexi skla. Na jaře nebo v létě dopřejte morčeti pohyb na čerstvém vzduchu. Stačí, když oplotíte kousek trávníku a nezapomenete morče chránit i z vrchu proti útokům koček, psů i dravců.
Jako podestýlku pro morče do jeho obydlí drť použijte hobliny nebo kukuřičnou drť. Pro chov morčete se vyvarujte se pilinám nebo slámě, které mohou morčátku spíše ublížit. Piliny jsou příliš jemné a mohou se mu dostat do nosu, sláma naopak příliš tvrdá a může ho poranit. Podestýlku je třeba měnit denně a jednou za týden bydlení pro morče důkladně vyčistit, aby se mu dobře a šťastně žilo.
Co morčeti chutná a co mu raději nedávat
Jídelníček vašeho mazlíčka by měl být pestrý a své dobrůtky by mělo morče dostávat pravidelně ve stejnou denní dobu. Hlavním zdrojem vlákniny je suché a zelené seno, které je i velmi praktické. Morče si při jeho žvýkání obrušuje stoličky. Morče si také velmi rádo pochutná na zelenině, kterou by mělo dostat každý den. Mrkev, petržel, celer, paprika, rajče, ale i salát, červená řepa nebo ovoce jako jablko, hroznové víno a třešně budou morčeti dozajista velmi chutnat. Protože morčeti neustále dorůstají zuby, musí si je o něco brousit. Dejte mu proto do obydlí třeba větvičky ovocných stromů na ohlodání. Hlavně morčeti nesmí chybět dostatek čisté vody. Tu mu během dne neustále kontrolujte a podle potřeby měňte nebo dolévejte. Je lepší, pokud zakoupíte napáječku, díky které nebude voda znečištěna například výkaly morčete.
Pár cenný rad pro chov morčat:
- Nedávejte jim příliš okurků – obsahují až moc vody, což může vést k průjmu.
- Do vody morčeti můžete přidávat acidomid (proti bakteriálním onemocněním) nebo koktejl vitamínů zvaný amivit.
- Nejvíce si morče pochutná na pampeliškových listech nebo sedmikráskách.
- Morčata, která nemohou být spolu (např. 2 samečci), oddělte třeba mříží. I tak si budou spolu dělat navzájem společnost a komunikovat.
- Podle některých jsou samečci mazlivější než samičky a lépe se dají ochočit.
- Mezi nejčastější nemoci morčete patří průjem, zácpa, onemocnění dýchacího ústrojí i záněty uší. Je třeba morče kontrolovat a popřípadě navštívit veterináře.
Morčata se dožívají cca 4 až 8 let, ovšem délka jejich života závisí na naší kvalitní péči.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků