Výcvik loveckého psa - na co se připravit předem?
27. 02. 2020 Přečteno: 13097x

Nádor mléčné žlázy u feny je třeba řešit včas!

Každému záleží na zdraví jeho psa. Zejména u fen je potřeba pohlídat zdravotní problémy spojené s jejich reprodukčním cyklem. K těmto problémům patří také nádory mléčných žláz, které se u starších nekastrovaných fen objevují poměrně často. Jak poznáte, že je vaše fenka nemocná a jakým způsobem se dají nádory u psů řešit?

Jak poznat nádor mléčné žlázy u fen?

Nádor mléčné žlázy u feny se objevuje zhruba u čtvrtiny nekastrovaných fen, které jsou obvykle ve věku nad čtyři roky. Fenky mívají zpravidla 8 - 10 mléčných žláz, tedy i struků. Nádor u psa můžete nahmatat jako zduřelou bulku poblíž struku kdekoli na spodní straně břicha ve vzdálenosti od hrudníku až po třísla, častěji se však objevuje směrem více k pánvi. Bulka může být různě velká a přibližně v polovině případů mohou mít fenky též mnohočetný nádor. Některé nádory jsou velmi agresivní a hodně rychle rostou, jiné zase naopak.

Čtěte také:

Zánět dělohy u feny patří mezi zákeřné psí nemoci. Poznejte ho včas!

Je nádor mléčné žlázy u fenky zhoubný?

Určitě vás zajímá, zda se jedná o zhoubný nádor mléčné žlázy, anebo jde o nádor nezhoubný. To však obvykle potvrdí až histologický rozbor odebrané tkáně, protože jen tak podle vzhledu je velmi těžké určit povahu nádoru. Obvykle je ale bohužel až 50 % pravděpodobnost, že se při nálezu nádoru mléčné žlázy u fenky jedná o zhoubný, tedy maligní, nádor. Nádor mléčné žlázy tvoří asi 70 % případů rakoviny u fen.

Zhoubných nádorů mléčné žlázy u fen existuje několik druhů. Některé mají zánětlivý charakter a souvisí přímo se zánětem mléčné žlázy. U nekojící fenky to může být jasný příznak problému. Někdy platí, že pokud se nádor rychle zvětšuje, je spíše maligního rázu. Růst zhoubného nádoru totiž vždy ovlivňuje funkce reprodukčního systému fenky. Vždy je však potřeba situaci řešit co nejdříve. Jakmile nádor u fenky objevíte, neměli byste otálet s návštěvou veterináře!

Nádor mléčné žlázy u psa a kastrace

Benigní, tedy nezhoubné, nádory jsou většinou dobře ohraničené a nijak výrazně se nezvětšují. Tyto nezhoubné nádory mléčné žlázy u fen obvykle vznikají v přímé souvislosti s nárůstem tvorby hormonu progesteronu během přirozeného pohlavního cyklu. Pokud nechcete, aby vaše fenka měla štěňata a rádi byste snížili riziko vzniku nádoru mléčné žlázy, je velice vhodné nechat fenku vykastrovat ještě před dosažením věku 2 až 2,5 let. Časná kastrace feny totiž výrazně snižuje riziko vzniku jak nezhoubných, tak i zhoubných nádorů mléčných žláz.

Někdy se ale také může stát, že se z nezhoubného nádoru mléčné žlázy časem vyvine nádor zhoubný. Kastrace v mladém věku fenky vám tedy může pomoci toto riziko snížit, buňky mléčných žláz se nebudou dále množit a pohlavní hormony přestanou pracovat. Pro fenku je vždy lepší, když má štěňata co nejdříve po dosažení dospělosti. I když laktace nebo březost u fen na vznik nádorů nemají vliv, bylo prokázáno, že čím později měla fenka mladé, tím bylo riziko vzniku nádoru větší. Ideální vždy je, nechat fenku vykastrovat po jejím prvním hárání.

Operace nádoru mléčné žlázy u fen

Pokud se u vaší fenky objevil nádor mléčné žlázy a dosud není vykastrovaná, určitě má ještě také smysl nechat ji také co nejdříve vykastrovat. Zároveň je potřeba odstranit nádor mléčné žlázy, ať už se prokáže jako zhoubný či ne. Samotné odstranění nádoru nikdy nestačí a současná kastrace fenkám rozhodně prodlužuje život!

Agresivní zhoubné nádory mléčné žlázy u fen se však mohou dále šířit i do plic a mízních uzlin. Při důkladném vyšetření pejska ultrazvukem a prohmatáním uzlin by se to ale mělo dát dobře zjistit. Někdy se také dělají odběry krve a další vyšetření. V případě agresivního zhoubného nádoru se pejskovi doporučuje podstoupit ještě i chemoterapii. U menších nádorů do 2, 5 cm obvykle postačuje jejich chirurgické odstranění spolu s kastrací fenky.

Péče o psa po operaci mléčné žlázy

Před samotnou operací, nebo kastrací, by fenka neměla 12 hodin nic jíst, pouze jí dávejte pít. Po operaci samozřejmě následuje klidový režim. Po narkóze jí může být špatně, ale nebojte se, velice brzy se všechno vrátí do normálu a fenka vám postupně začne zase jíst. Dávejte jí kvalitní krmivo, na jaké byla zvyklá, ale zpočátku je určitě vhodná dieta a postupný návrat k normální stravě. Fenka by určitě měla hodně pít, aby u ní nedošlo k dehydrataci.

Přibližně deset dnů po operaci se fence nechají vytáhnout stehy a ještě nějakou dobu by se určitě měla šetřit. Rekonvalescence pejska po operaci nádoru mléčné žlázy trvá obvykle 2 týdny. Během hojení rány by měl být pes v klidu. Jizvu je třeba na doporučení veterináře dobře ošetřovat, udržovat v čistotě, dezinfikovat, případně mazat hojivou mastí. Určitě pak už bude všechno v pořádku, ale nezapomínejte na pravidelné kontroly u veterináře.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo