Jak vychovat štěně? Nejprve ho naučte správným návykům. Od 3. měsíce začněte se základními povely.
28. 12. 2018 Přečteno: 13867x

Nemoci kůže u psa: svědění, zarudnutí nebo ztráta srsti. Co způsobuje kožní onemocnění u psů?

Nejen my lidé, ale také psi mohou mít kožní problémy. Nejčastěji se setkáváme se zarudnutím kůže, ztrátou srsti, bolestivými puchýřky nebo svěděním. Na vině mohou být všelijací paraziti, ale také třeba potravinová alergie. Přinášíme vám přehledný seznam nemocí kůže u psa, abyste mohli problém včas identifikovat a reagovat na něj. A především, abyste mu mohli předejít.

Kožní onemocnění u psů: jaké jsou projevy?

Všímáte si, že má váš chlupatý miláček problémy s kůží? Nadměrně se škrábe, vypadává mu srst anebo má na těle zarudlá místa? Na vině jsou často různé viry, bakterie a alergie. I když si nemusíte být jisti, co přesně vašeho pejska trápí, příznaky jsou vesměs stejné.

Čtěte také:

Potravinová alergie u psa může postihnout i vašeho mazlíčka. Buďte připraveni!

  • Zarudlé skvrny
  • Vředy
  • Šupinky na kůži
  • Chlupy vypadávají samovolně
  • Pes si vykousává srst

 

Parazitů a virů je okolo nás spousta. Mezi nejčastější patří blechy, zákožka svrabová, všenky, trudníci nebo také svilušky. Pojďme si představit jednotlivé škůdce, kteří mohou nemoci kůže u psa způsobit a ukažme si, jak se jich zbavit.

Blecha psí

Blecha psí je sice miniaturní stvoření, dokáže ale napáchat velké škody. Saje psům krev a v případě extrémního napadení mu může způsobit chudokrevnost.

Projevy: svědění kůže, zarudlé skvrnky na kůži, vykousávání srsti, nadměrné škrabání

Léčba: pejska důkladně prohlédneme a vykoupeme ve speciálním šamponu, který je určený přesně proti těmto parazitům. Po vysušení psa aplikujeme ještě antiparazitický přípravek na kůži psa. Nezapomeňte odblešit i veškerá místa, se kterými přišel pejsek do styku, takže hlavně jeho pelíšek, oblíbenou deku, gauč apod.

Zákožka svrabová

Jedná se o roztoče, který si v kůži pejska vytváří chodbičky a živí se tkáňovým mokem a keratinem. Do vytvořených chodeb kladou samičky vajíčka. Najdeme je spíše na těch částech psího těla, která jsou méně osrstělá.

Projevy: olizování kůže, vykousávání srsti, drbání, odlupování suché kůže

Léčba: opět postižená místa umyjeme důkladně šampónem proti parazitům a poté aplikujeme léčebný preparát, který získáme od veterináře. Aplikujeme zezadu na krk, jelikož látky se dostanou až do krve a účinkují asi měsíc.

Trudník psí

Tento roztoč žije v chlupových folikulech a způsobuje vypadávání srsti. Nejčastěji nakazí fenka malé štěně, které se nakazí ihned po porodu během sání mléka. Naštěstí není přenosný na člověka nebo jiné zvíře. Napadá ale i starší a nemocné psy.

Projevy: svědění, lysiny v oblasti čenichu, kolem uší a na čele

Léčba: pejska musíme vykoupat ve speciálním roztoku a aplikovat antiparazitika. Veterinář také předepíše antibiotika, a to na sekundární zánět kůže.

Všenka psí

I tento malý hmyz způsobuje nemoci kůže u psa. I když nesají krev jako třeba blechy, dokáží potrápit stejně. Okusují totiž psí pokožku.

Příznaky: olizování postižených míst, vykusování srsti, škrabání

Léčba: pejskovi aplikujeme speciální přípravek na postižená místa. Ten zbaví miláčka všech všenek. Váš veterinář vám určitě nějaký doporučí.

Svilušky

U pejska se svilušky nejčastěji přichytnou v oblasti očí, uší, tlamy a pod krkem nebo pod ocasem. Larvy pronikají do pokožky pejska a vypouští do ranek jedovaté sliny. Sliny rozpustí tkáň a mění ji v tekutinu, kterou svilušky sají.

Příznaky: neustálé drbání, zarudlá místa, vykousávání

Léčba: spočívá taktéž v aplikaci speciálního přípravku na postižená místa. Jestli je pejsek napaden ve velkém rozsahu, navštivte veterináře.

Kožní alergie u psa může způsobit krmivo

Nemusí to vždy být jen parazité nebo viry, které způsobují kožní onemocnění u psů. Na vině může být také krmivo. Pejsek je nejčastěji alergický na složky, které obsahují psí granule, jako je třeba kuřecí, hovězí, vepřové maso, sója nebo pšenice.

Projevy kožní alergie u psa způsobené krmivem:

  • Nadměrné škrábání
  • Vypadávání srsti
  • Puchýřky na kůži
  • Zarudlá a zanícená místa

Připojit se může také nadýmání, průjem nebo zvracení. Jaká je léčba? Pejskovi nastolíme dietu a přejdeme na hypoalergenní granule nebo krmivo vyvinuté pro pejsky s citlivým zažíváním, které je výtečnou alternativou.

Jaká je prevence nemocí kůže u psa?

Kožnímu onemocnění může majitel psa předcházet, a to hned několika způsoby.

  1. Pravidelně kartáčujeme a vyčesáváme srst mazlíčků
  2. Kartáčujeme jen vlastním hřebenem, nezaměňujeme ho z kartáčem jiného psa
  3. Po vycházce kontrolujeme srst, a to především v letních měsících
  4. Jednou za čas psa vykoupeme i psím šamponem, stačí dvakrát za půl roku

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • Miroslava
    28. 12. 2019 | 11:57
    Dobrý den, jak poznáme, zda jde o alergii na vnější vlivy anebo např. hormonální disbalanci - projevy mohou být podobné, podle obrázků tu https://psiusmev.cz/media/ko-ni-nemoci-u-ps

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo