Nenechte pejskovo tělo zaplavit toxiny. Jak léčit selhání ledvin u psa?
Ledviny mají velmi důležitou funkci. Pejskovo tělo čistí od škodlivých látek a odvádějí je pryč. Když přestávají ledviny fungovat, toxiny v těle zůstávají. Proto je selhání ledvin u psa obzvlášť nebezpečné. Poradíme, jak proti této nemoci psů bojovat. Bohužel, s přibývajícím věkem je pravděpodobnější, že se onemocnění ledvin u psa objeví. Proto bychom mazlíčkovi měli věnovat obzvlášť velkou pozornost. Řekneme, jak na to. A také poradíme, jaká je nejlepší prevence.
Selhání ledvin u psa se netýká jen stárnoucích psů
Když pejsek začne stárnout, i ledviny začínají být opotřebované a selhání ledvin u psa je stále pravděpodobnější. Ledvinová tkáň se unavuje a nějaké části odumírají. Zbývající části ledvin přebírají úlohu těch odumřelých a o to víc se vyčerpávají. Funkce ledvin proto začíná slábnout. Ledviny přestávají vylučovat škodlivé látky, které se začínají v pejskově těle hromadit a můžou poškodit i jiné orgány. Ale selhání ledvin u psa může přijít v jakémkoli věku. A to i u štěněte.
Příznaky selhání ledvin u psa |
Vyšší příjem vody |
Apatie a méně energie |
Úbytek na váze |
Zvracení |
Průjem |
Bledost dásní a vředy v tlamě |
Zhoršená kvalita srsti |
Nechutenství |
Špatný dech |
Čtěte také: Granule pro staré psy obsahují více vitamínů pro kvalitnější život! Pes senior potřebuje důkladnější péči
Některé nemoci psů způsobují i selhání ledvin
Pokud pejsek trpí onemocněním ledvin, hrozí i jejich selhání. Bohužel, i přes naši nejlepší péči nemá často selhání ledvin u psa konkrétní důvod. Patří mezi nemoci psů, které se můžou objevit kdykoli. Přesto zde několik příčin existuje.
- Onemocnění imunitního systému
- Akutní onemocnění ledvin
- Cushingova choroba
- Ledvinové kameny
- Chronická infekce ledvin s bakteriálním původem
- Zvýšený krevní tlak
- Otrava
- Vady ledvin, se kterými se pejsek narodí
- Rizikové jsou i choroby jako cukrovka, paradentóza nebo nadváha
Předcházejme onemocnění ledvin u psa správnou péčí
Často se ledvinové nemoci psů můžeme vyhnout. Správnou péčí totiž riziko výskytu ledvinových chorob snižujeme.
Onemocnění ledvin u psa způsobují močové kamínky, nachlazení i zánět. Pokud pejsek některým z uvedených problémů trpí, buďme na zdraví pejskových ledvin obzvlášť pozorní.
Pes musí mít stále přístup k dostatku čerstvé vody. Hlídejme, kolik pes za den vypije. Průměrně by měl vypít zhruba 100 mililitrů na každé kilo své váhy.
Správné krmení je základ. Nekvalitní krmiva obsahují nadbytek fosforu a sodíku.
Nenechejme svého psa dlouho na chladu. Pokud pejsek není zvyklý být venku, je krátkosrstý anebo jeho rasa zimu špatně snáší, postarejme se mu o dostatek tepla. Vždy by měl mít místo, kam se může jít zahřát. Venku je to například zateplená bouda, u krátkosrstých plemen obleček na vycházkách. Pokud jdeme nakoupit, nenechávejme ho dlouho přivázaného na mrazu.
Pravidelně ho venčeme. Ideálně třikrát za den. Zadržování moči způsobuje problémy a poškozuje ledviny.
Pejsek by neměl mít nadváhu. Zlaté pravidlo je nepřekrmování a kvalitní krmivo.
Odstraňme z psího dosahu všechny nebezpečné látky jako je nemrznoucí kapalina, jedovaté rostliny nebo jed na škůdce.
Léčba selhání ledvin u psa: Dieta, voda a žádný sodík
Typů onemocnění ledvin existuje více. Dobrou zprávou je, že se tyto nemoci psů často dají vyřešit. Jde o to ale zasáhnout včas. Brzkým zákrokem může veterinář funkci ledvin obnovit. Proto se nevyplatí ledvinové nemoci psů podcenit. Pokud máme podezření na onemocnění ledvin u psa, ihned navštivme veterináře.
Pejska čeká dieta a přísný režim. Přesnou léčbu musí na základě pejskova stavu určit pouze veterinář.
Pejskovi nastolme klidový režim a nepřetěžujme ho.
Pokud nás potkalo selhání ledvin u psa, které je chronické, speciální péči bude potřebovat až do konce života.
Pes by měl mít nízký příjem sodíku a naopak vyšší příjem látek, které v psím těle snižují fosfor.
Musí se kontrolovat i příjem vápníku. V nesprávné míře může vápník onemocnění ledvin u psa zhoršit.
Vhodný je přísun omega3 mastných kyselin. Jsou to silné antioxidanty, které pomáhají lepšímu uzdravování ledvin.
Co nás čeká u veterináře? |
Zvěrolékař pejskovi udělá potřebná vyšetření. Zaměří se na rozbor krve a moči. Moč mívá většinou nižší hustotu než obvykle a často jsou v ní přítomné bílkoviny, glukóza a dokonce i krev. Také v ní bývá sediment. U krve veterinář provede biochemické vyšetření a zjistí přítomnost dusíku, močoviny a dalších látek. Vyšetří i ledviny, které můžou být zmenšené a mít zvláštní tvar. Vyšetří je pomoci rentgenu či ultrazvuku. |
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
-
Ludmila Gaberová2. 6. 2024 | 09:5331.5.2024 mi odešel pejsek / téměř 15 let -rotvajler/ na chronické poškození ledvin. Nikdy nestonal, 5 dní před smrtí otekl na zadní nohy. Měla jsem velké podezření na problém s ledvinami. Bohužel naše vet. tam nebyla,museli jsme jinam a tam mi bylo řečeno, že pes má neurologické onemocnění, proto nemůže na zadní nohy, dostal léky, po kterých se mu ještě přitížilo. Následně jsme jeli jinam na kliniku, kde okamžitě udělali rozbor krve a potvrdilo se chronické onemocnění ledvin s nejistou prognózou. Předchozí léky neměl vůbec dostat. Byla nasazena antibiotika, ale pejsek už to nezvládl a odešel, počkal na mě až se vrátím z práce a sám v klidu odešel. Proto nechejte udělat pejskům starším 6 let pravidelně rozbory krve aspoň jednou ročně, aby se případné nálezy hned začaly řešit.
Diskuze k mazlíčkům: 1