Alergie na psa: zatočte s ní a pořiďte si pejska s hrubou srstí!
23. 08. 2018 Přečteno: 9142x

Očkování psů proti vzteklině: Vše, co potřebujete vědět

Vzteklina je jedna z nejnebezpečnějších nemocí. Není u nás tak častá, ale pro pejska vždy končí smrtí. Naštěstí ho může ochránit očkování proti vzteklině. Řekneme vše, co o očkování psů proti vzteklině potřebujete vědět. Kdy s ním začít, jak se na něj připravit a jak na pejska působí.

Očkování psů proti vzteklině je povinné

Na rozdíl od jiných očkování, toto nám ukládá zákon. A to už od roku 1953. Je to dokonce jediné povinné očkování psů. Pokud psa neočkujeme, hrozí nám trestní postih. Očkování proti vzteklině je důležité zejména pokud s naším mazlíčkem chceme cestovat do ciziny. Zatímco u nás se vzteklina objevuje jen zřídka, v zahraničí tomu tak nemusí být. A kdyby se pejsek nakazil, vzteklinu s sebou může přivést do České republiky. Tím ohrozí nejen jiná zvířata, ale i lidi.

Čtěte také:

Jak poznám, že je pes nemocný? Poradíme, jak rozeznat zákeřné psí nemoci

Očkování psů proti vzteklině mazlíčka neohrozí

Očkováním se psí tělo poprvé setká s nemocí, ale v malé dávce. Naučí se, jak se s ní má vypořádat. Začne tvořit protilátky a až se příště s nemocí střetne doopravdy, už bude vědět, jak na ni. Nemusíme se bát, z očkování nakažení vzteklinou vzniknout nemůže.


Pokud máme doma štěňátko a s očkováním psa teprve začínáme, domluvme si s veterinářem očkovací kalendář. Nejenže na žádné očkování nezapomeneme, ale hlavně se pejskovi postaráme o co nesnazší zotavování. Očkování proti vzteklině se provádí ve stáří 3 až 6 měsíců. Půlroční pejsek už nutně musí být proti vzteklině očkovaný.Očkování proti vzteklině: Kdy a jak často?

Dříve se očkování psů proti vzteklině opakovalo každý rok. Dnes už ale existují vakcíny, díky kterým stačí psa očkovat jen jednou za tři roky.

Našeho mazlíčka nechejme očkovat, pouze pokud je zcela zdravý. Jeho imunita by při očkování neměla být oslabená. Štěňata by před očkováním měla být dobře odčervenáMezi odčervením a očkováním by měla být aspoň desetidenní pauza.

Nedoporučuje se očkování zvířete, které bude krátce nato měnit prostředí. Pokud jsme si přinesli domů pejska, nechejme mu nějaký čas na seznámení se s novým domovem. Ideální je alespoň jeden týden.

Po očkování psů je hlavní klidový režim

Očkování psů proti vzteklině je podobný zásah do organismu, jako u lidského očkování. Po zákroku nechejme pejska odpočívat. Měl by mít týdenní klidový režim bez větší námahy. Po očkování psů může přijít únava. Energie se ale pejskovi brzy vrátí.

Po očkování psa nevystavujme stresovým situacím ani větším změnám. Pes musí mít dostatek živin, aby se z očkování proti vzteklině rychle a dobře zotavil. Dopřejme mu kvalitní krmivo.

Očkování si nechejme zapsat do očkovacího průkazu. Měl by tam být druh vakcíny, datum provedení očkování a podpis veterináře. Většinou výrobce vakcíny dodává i samolepky, které se po očkování do průkazu nalepí. Očkování proti vzteklině je na samolepce označené písmenem R.

Očkování psů proti vzteklině není drahé

Cena za očkování psů proti vzteklině může být různá. Záleží na konkrétní veterinární klinice. Také záleží na délce trvanlivosti vakcíny a na možné kombinaci dalšího očkování psů.

  • Očkování proti vzteklině na jeden rok: zhruba 200 Kč
  • Očkování proti vzteklině na tři roky: zhruba 300 Kč
  • Kombinace vakcín: od 350 do 500 Kč

Vzteklina způsobuje ošklivou smrt. Očkování psů nepodceňujme!

Vzteklina je virové onemocnění, které napadá nervové tkáně. Způsobuje nehnisavý zánět mozku a míchy. Jinak se vzteklině říká rabies. Vyskytuje se u teplokrevných zvířat a je smrtelná. Přenáší se většinou slinami skrz porušenou kůži. Takže kousnutím anebo škrábnutím. Jakmile se u pejska objeví, bohužel není spolehlivý lék, který by zvíře dokázal uzdravit. Proto je očkování psů proti vzteklině extrémně důležité.

Zuřivá forma vztekliny

První stádium: Pes je první dny po napadení vzteklinou podrážděný. Na povely a pokyny páníčka nereaguje, nepoznává lidi kolem sebe. Postižené místo si škrábe. Vyhledává temné a tiché místo, na kterém vyje.

Druhé stádium: Pes je agresivní, napadá ostatní zvířata a lidi. Má rozšířené zornice.

Třetí stádium: Pes je paralyzovaný, nemůže polykat, štěkat ani výt. Má teplotu, po jejímž snížení přichází smrt.

Tichá forma vztekliny

První stádium: Pes je plachý a apatický. Na povely nereaguje a je podrážděný.

Druhé stádium: Vzteklina se projeví rovnou paralytickým stádiem, po kterém pes umírá.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…