Plch velký i plšík lískový vás učarují svou roztomilostí. Na mazlení si je ale moc neužijete
Plch velký, plšík africký nebo plšík lískový jsou drobní savci podobající se veverce nebo křečkovi. Dorůstají délky maximálně 18 cm a nejvíce upoutají člověka černě korálkovýma očima. Jejich hebký kožíšek si ale příliš nepomazlíte. I když se vám podaří plšíka ochočit, maximálně si ho jednou pohladíte. Je totiž velmi rychlý a plachý.
Plch velký je největší český plch
Dokáže vyrůst do délky 18 cm a velikostí se tak přibližuje veverce. Jeho kožíšek je šedohnědý až stříbrně lesklý, ovšem spodní stranu těla má sněhově bílou. Má nádherné velké černé oči, které vás očarují. K tomu malá ouška a dlouhý huňatý ocas. Není divu, že si ho lidé ihned zamilují a chtějí ho chovat.
Nejčastěji se objevuje v listnatých a smíšených lesích, zahradách i parcích. Aktivní je především za soumraku, kdy jej můžete slyšet pískat a hvízdat.
Plšík africký je skvěle přizpůsoben životu na stromě
Jak již název napovídá, vyskytuje se v Africe, ale vy jej můžete pro svou radost chovat i doma. Cena za něj se pohybuje okolo 300 Kč. Je skvěle přizpůsoben ke svému životu na stromech. Rychle a hbitě po nich šplhá a zná každou skulinku a větvičku.
Plšík lískový je nejhojnější zástupce čeledi plchovití
Tento plšík má oranžovožluté zbarvení a velmi dlouhý chundelatý ocas, který dokáže v případě nebezpečí stáhnout z kůže. Zajímavostí je, že jako jediný druh savce nemá plšík lískový slepé střevo. Důvodem je, že jeho strava obsahuje velmi málo celulózy.
Čím plšíky krmit: hmyz, ovoce a zelenina
Plšíci si nejvíce pochutnají na hmyzu, ovoci a zelenině. Jestli je chováte doma, budete pro něj muset sbírat třeba mšice, housenky nebo moučné červy. Rádi mají banány, jablka, hrušky nebo hroznové víno, ze zeleniny mu naservírujte mrkev, okurku i salát. Nadšeni budou také z ořechů. Především po těch lískových by se mohli utlouci.
Vodu plši nepotřebují každý den, ale rozhodně by ji měli mít neustále k dispozici. Tu dejte raději do napáječky, aby si ji plšíci neznečišťovali.
Plšík africký - chov v domácnostech
Plšík africký patří mezi nejvíce chované plchy v domácnostech. Není to nijak náročný tvor. Ke štěstí potřebuje jen větvičky a dostatek jídla. I když je to malé zvířátko, jeho terárium by mělo být prostorné, alespoň 80 x 50 x 60 cm. Je totiž zvyklý na aktivní pohyb, který by mu v menším teráriu mohl chybět.
A čím terárium vybavit? Určitě do něj dejte několik větviček, kůru ze stromů a domečky na úkryt, kde si plšík postaví své hnízdo. Na dno můžete dát vrstvu hoblin, sem tam nějaký kamínek. Teplota by měla být pokojová, tudíž nedávejte terárium například na balkon nebo zahradu. Tím byste plšíkovi jen ublížili.
Plšík africký - chov nevyžaduje příliš času a námahy
Plch patří mezi samotářská zvířátka, společnost zrovna příliš nevyhledává. Je také poměrně plachý a i když si jej ochočíte, nikdy vám nevydrží dlouho v dlani. Z ruky vám začne rychle šplhat nahoru. To je přece jeho doména - šplh po stromech a skákání.
Ideální je tedy pro hodně zaměstnané lidi, kteří nemají čas na náročné opečovávání. Plšíka můžete nechat bez větších obav doma v klidu samotného a stýskat se mu rozhodně nebude. Ani se na vás neurazí, jako třeba kočka nebo pes.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků