Chov perliček byl rozšířený již u starých Egypťanů.
06. 04. 2020 Přečteno: 4786x

Plemena slepic: jaké si vybrat a jak se připravit na chov?

Ještě před relativně nedávnou dobou běhaly po zahradách naprosto přirozeně slepice. Občas je honily děti, jindy tomu bylo přesně naopak a utíkaly děti. V současné době se domácí chov slepic smrsknul na vesnice a ve městech sem tam na nějakého nadšence. Přitom pořídit si vhodné plemeno slepic má mnoho výhod. Abychom vám výběr usnadnili, připravili jsme pro vás přehled, jaká plemena slepic existují, jaká plemena nosných slepic se vyplatí pořídit a hlavně, jak na domácí chov slepic.

Domácí chov slepic: Jaká plemena slepic existují?

Před tím, než chov slepic zahájíte, je třeba si ujasnit, co je vaším cílem? Většina v tom má jasno: čerstvá vejce. V současné době je evidováno něco přes 300 plemen slepic a vězte, že se neodlišují „jen“ po vizuální stránce. Jsou vyšlechtěny k různým účelům, proto se liší nejen vzhledem a původem, ale také povahou, kvokavostí, schopností létat a samozřejmě snůškou. Každopádně je třeba si uvědomit, že žádné plemeno nesnáší vejce každý den. Některá plemena slepic dokonce nesnášejí vejce téměř vůbec. Pokud tedy toužíte po čerstvých vajíčkách, sáhněte pro plemenu nosných slepic.

Čtěte také:

Chov perliček skrývá mnoho výhod pro vaši zahradu i kuchyni. Chovali je už staří Egypťané

Plemena nosných slepic

Plemena nosných slepic patří mezi váhově lehčí plemena. Jsou akční, hodně hrabou a popelí se. Část své potravy si obstarávají samy. Plemena nosných slepic bývají dobrými letci, snad aby utekly před nepřítelem. Mají spíše odtažitou, plachou povahu a šlechtěním bylo potlačeno kvokání. Budou se dobře cítit ve výběhu. Mezi nosná plemena slepic se snáškou cca 200-250 ks vajec/rok patří česká zlatá kropenka, vlaška, leghornka, plymutka, rodajlendky či šumavanka. Sáhnout můžete i po hybridkách (Isabrown, Dominant), které se snáškou téměř 300 vajec ročně drží vysokou laťku. Navíc jsou velmi odolné.

Masná plemena slepic: Slepice jako mazlíček?

Pro masná plemena slepic je charakteristická větší hmotnost i velikost. Jsou vyšlechtěny tak, aby rychle narůstaly na hmotnosti. Výhodou je, že jsou klidnější a dokonce snadno ochočitelné. Může se tedy stát, že místo svátečního oběda budete mít netradičního pejska. Tato plemena jsou náchylnější na kvalitu potravy. Základními masnými plemeny jsou a orpingtonky, brahmánky, dorkinky či kuřice modrá.

Plemena s kombinovanou užitkovostí

Pokud si nejste jisti svým cílem, je vhodné pořídit plemeno s kombinovanou užitkovostí. Právě tato plemena slepic bývají v malochovech nejoblíbenější. Důvodem je, že slepice si ponechaly mírnou povahu masných plemen a přitom jejich snáška patří mezi příjemné (kolem 200 ks vajec/rok). Velmi žádaná jsou plemena sussexky, laflešky, drážďanky, bielefeldky, amroksky, hempšírky.

Chov slepic: Okrasná plemena

Pokud vám nejde ani tak o vajíčka, jako o navození atmosféry venkovské domácnosti, pak můžete zvolit některé z okrasných plemen slepic. Slepice jsou velmi mírné, bývají krotké, ale vyžadují trošku víc péče než běžné plemeno. Vyznačují se zvláštními dědičnými znaky, které je činí zajímavými. Může se jednat o dlouhé ocasní peří, opeřené běháky anebo chocholy či vousy. Nejznámnějšími plemeny jsou holanďanky, hedvábničky, brabantky nebo sumatranky.

Domácí chov slepic: Výběh a kurník

Základem je dostatečný výběh, doporučuje se rozměr 20-30 m2 pro jednu slípku. Důležité je, aby měly slepice přístup k trávě. Jednou z možností je střídat místo výběhu. Lze je však využít i místo vertikulátoru, tedy vypustit je občas i do jiných částí zahrady, kde je trávník již pevně založený. Slepice vám jej krásně provzdušní. Jako ubytování skvěle poslouží kurník s hřadem a s oknem na jih - zimní měsíce jsou dlouhé a je třeba i větrat. Součástí kurníku jsou i hnízda (30x30x40 cm) v klidné části kurníku, kam slepice snáší vajíčka. Pro 4členou rodinu postačí 5 slepic.

Domácí chov slepic: Krmivo

Dalším důležitým bodem je kvalitní krmení pro slepice, neboť jedině tak zajistíte zdraví nosnice a podpoříte snůšku. Základem je směs šrotu, obilí, semínek a kukuřice. Slepicím můžete život zpestřit i zbytky z kuchyně, ovocem nebo zeleninou. Slepice však nepohrdne ani broukem nebo žížalou. Ostatně právě tímto způsobem se do vejce dostávají potřebné vitamíny a minerály. Zajistěte přístup ke krmítkům po celý den, stejně jako ke zdroji čisté vody. Zajistíte tím více hygieny.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Métis – základní škola, s.r.o.: soukromá ZŠ se školkou, Praha

Métis je soukromá devítilet…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…