Podestýlka pro králíky nebo pro želvu musíte vybrat správně. Jen tak bude mít zvíře spokojený život
Jednou z nezbytných součástí péče o králíky, morčata i želvy je vybrat správnou podestýlku. Ta musí vyhovovat mazlíčkům, aby se měli ve svém obydlí dobře. Víte třeba, jaké podestýlka pro hlodavce je nejvhodnější, a naopak jaká jim škodí? Přinášíme přehledný článek, který vám poradí, jaká podestýlka bude právě pro vašeho mazlíčka nejlepší. Jen tak se vyhnete tomu, aby se necítil dobře nebo aby mu nevhodně zvolená podestýlka dokonce ublížila.
Podestýlka pro králíky
Možná se to nezdá, ale správně zvolená podestýlka má vliv na zdraví a kondici každého zvířete. Podestýlka pro králíky musí být vybrána pečlivě. Pozornost věnujte hlavně velikosti. Podestýlka nesmí být příliš jemná a drobná, aby se nedostala třeba do nozder králíka. Určitě by také neměla podestýlka obsahovat chemické pesticidy.
Nejvhodnější podestýlka pro králíky?
Hobliny - velkou výhodou této podestýlky je, že dobře saje, takže králík nebude šlapat ve svých výkalech. Snadno se s nimi také manipuluje. Nevýhodou může být to, že se zachytávají do srsti králíků a když králík po kleci běhá, budou hobliny vylétávat z klece. Vybírejte ale vždy hobliny, které nepocházejí z chemicky ošetřeného dřeva.
Kočkolit - je vhodná alternativa pilin. Kočkolit je méně prašný a cenově dostupný. Pozor si dejte jen na to, aby králík kočkolit nejedl. Tím by si mohl způsobit zdravotní potíže.
Sláma - ta je vhodná pro králíky, které chováme venku v králíkárně. Slámu králíci překusují, což je pro ně zábavné. Nevýhodou ale je to, že sláma je méně savá a nevytvoří vám souvislou vrstvu.
Podestýlka pro morče
Někteří chovatelé používají piliny nebo noviny. Tomu se ale raději vyhněte. Podestýlka pro morče musí být příjemná. Nejlepší variantou jsou hobliny, ve kterých se morče cítí dobře. Nejsou tak prašné a malinkaté jako piliny, nelezou morčatům do očí a nedráždí jejich dýchací cesty. Hobliny jsou akorát nevhodné pro dlouhosrstá morčata, jelikož se jim zaplétají do srsti.
Zkusit můžete také dřevěné peletky. Jsou vysoce savé, a navíc pohlcují zápach. Pokud se rozhodnete pro tento druh podestýlky, pak jej nepoužívejte jako jedinou podestýlku. Peletky jsou poměrně tvrdé a mají pevné hrany, morče by se tak nemuselo cítit komfortně. Ideálně smíchejte peletky s hoblinami. Vhodnější jsou pak buničité peletky, které jsou měkké a příjemné pro ležení. Nevýhodou je jen cena. Jsou dražší.
Podestýlka pro želvu
I želvy potřebují vhodnou podestýlku, aby se měli v teráriu dobře. Musíte však rozlišovat, jakou želvu doma máte. Suchomilné želvy vyžadují jinou podestýlku než vlhkomilné druhy želv. Pro druhou skupinu želv je vhodná taková podestýlka, která rychle vysychá a nestane se z ní při zamokření bahnitá kaše.
Nejvhodnější podestýlka pro želvu?
Lignocel - jedná se kokosovou drť, která se používá do terárií pro želvy. Má skvělé schopnosti držet vlhkost, ovšem tato podestýlka by neměla být použitá samostatně. Vhodné je, když se smíchá s další podestýlkou.
Klasická zemina písčité konzistence - to je pro želvy nejlepším řešením. Materiál dobře drží vlhkost a neplesniví.
Nevhodné jsou hlavně kůrové a dřevěné drtě, hrubý písek nebo jemné kamínky. Po takovém materiálu se želvám špatně pohybuje.
Podestýlka pro hlodavce musí být měněna pravidelně
Nezapomínejte především měnit podestýlku pravidelně. Zvíře nikdy nesmí být dlouze v promočeném a zapáchajícím prostředí. Sami uvidíte, jak často je potřeba podestýlku měnit. Podestýlka pro hlodavce by se měla měnit alespoň 1krát týdně.
Vždy vyměňte celou podestýlku, nejen tu, která zapáchá a je promočená. Zanedbané čištění nebude vonět mazlíčkovi ani vám.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků