Poštovní holub se skvěle vyzná v terénu a vždy se navrátí bezpečně domů
Mezi zvířaty byste marně hledali lepšího pošťáka, než je holub. Oblíbený je především pro svou skvělou prostorovou orientaci a schopnost navrátit se i z dalekých krajů. Domácí chov holubů dokonce patří k nejstarším koníčkům. Pokud i vy uvažujete o této zálibě, máme pro vás skvělé tipy na to, jak se o holuby postarat a také jak je vycvičit na letecké poštovní závody nebo k předávání zpráv.
Poštovní holub má výtečný orientační smysl
Poštovní holub se od starověku využíval k doručování zpráv a vzkazů. Dnes je sice tento způsob přepravy již pasé, nic se však nemění na tom, že holubi jsou stále skvělí letci s vynikajícím orientačním smyslem.
Chov andulek vám do domácnosti přinese mnoho legrace. Andulky jsou roztomilí a hraví společníci
Již od narození mají poštovní holubi skvělý zrak i dobrou paměť. Tu by jim mohl závidět kdejaký orientační běžec. Právě pro tyto vrozené schopnosti se holubi chovají a cvičí na závody. Z kteréhokoli místa se dokáží vrátit zpět domů.
Jak holuba naučit vracet se domů
Holub dokáže uletět až neuvěřitelných 300 km a vždy se vrátí. Aby to ale mohl zvládnout, je potřeba ho dobře vycvičit. A jak na to? Cvičit holuba lze od 3. nebo 4. měsíce. Nejprve je potřeba, aby se holoubátko naučilo přijímat potravu a pít. Potom už můžete začít s trénováním pískání. Holub se ho musí naučit rozeznat a zareagovat na něj.
Pak následuje trénink letu, při kterém se holub učí vracet zpět k vám. Vezměte ho do přírody a vypusťte jej na vzdálenost třeba půl kilometru. Když zapískáte, musí se holub vrátit. Postupně tuto trasu prodlužujte, až se dostanete na délku několika kilometrů. Až bude holub dobře vycvičený, můžete ho nechat na místě vzdáleném i 15 km a uvidíte, že než přijedete domů, bude na vás holub čekat.
Jak na chov holubů
Existuje několik způsobů, jak chovat holuby a záleží jen na vás, jaký typ vám bude nejlépe vyhovovat a pro který se rozhodnete.
Volný chov holubů
Jedná se o nejpřirozenější typ chovu, jelikož holubi mají neustále přístup do holubníku a přitom mohou kdykoliv odletět a přiletět. Má ale i svá rizika. O holuba můžete přijít, smlsnou si na něm dravci anebo budete mít problém se sousedy. Těm může vadit holubí trus na jejich domě nebo zahradě.
Voliérový chov holubů
Tento způsob vám zajistí, že se vám holub jen tak nezatoulá. Potřebujete ale dostatečně velkou voliéru, aby se mohl uvnitř trochu proletět a neposedával pouze na jednom místě. Můžete také snadno kontrolovat jejich páření.
Částečně volný chov holubů
Holubi žijí ve voliéře, ale na krátký čas je majitelé vždy vypustí ven, aby se mohli pořádně proletět. To většinou probíhá k večeru. Je to kompromis, který potěší zároveň sousedy i samotné holuby. Sousedy nebude obtěžovat holubí trus a holubi uvítají, že nejsou pouze zavření v kleci a mají trochu volnosti.
Voliéru musíte dobře vybavit
Pokud se rozhodnete pro chov ve voliéře, je potřeba ji dobře zařídit. Uvnitř musí být tzv. budníky, kde holub poštovní snáší vajíčka a odchovává mladé. Nezbytnou součástí voliéry jsou dřevěné plošky, kde může odpočívat. Nesmí zde chybět ani krmítka, která by měla být zastřešená, aby si je holubi neznečišťovali.
Čím holuby krmit
Jestli budete chovat holuby volně, nemusíte se o jejich krmení starat. Vše potřebné si seženou sami. Jestli je však chcete chovat ve voliéře, musíte jim většinu potravy zajistit. Často se používají již namíchané krmné směsi. Základem musí být kvalitní pšenice, ječmen, kukuřice nebo hrách. Samozřejmostí je pak neustálý přístup k pitné vodě.
Holuby nakupujte vždy od zkušeného chovatele
A jedna dobrá rada na závěr. Poštovní holuby se vyplatí kupovat vždy jen od zkušených chovatelů, kteří vám poradí, o kolik holubů byste se ze začátku měli starat a poskytnou vám další tipy. Nezapomínejte, že holubi žijí v páru, proto byste měli mít ve svém chovu vždy holuby a holubice přibližně ve stejném počtu.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků