20. 01. 2020 Přečteno: 7137x

Pozor na přerostlé zuby u králíka! Jak se postarat o zdravý chrup hlodavců?

Hlodavci mají řadu specifických rysů. Jedním z nich jsou zuby, které hlodavcům rostou po celý jejich život. Bohužel, mohou narůst více, než bychom chtěli. Přerostlé zuby u králíka nebo i jiných hlodavců mohou způsobit zdravotní komplikace. Proto bychom si na ně měli dát pozor. Poradíme, jak o zuby hlodavců pečovat. A také co dělat, když se objeví zubní onemocnění nebo přerostlé zuby u králíka či jiných hlodavců.

Přerostlé zuby u králíka nejsou jediným onemocnění chrupu

Hlodavci a králíci jsou úžasná zvířátka. Zejména zajímavé jsou jejich zuby, které rostou po celý jejich život. Takové schopnosti zubů se říká hypsodontní. Proto jsou přerostlé zuby u králíka i u hlodavců obecně častým problémem. Navíc nejsou přerostlé zuby jediným dentálním onemocněním. Všem problémům můžeme zabránit správnou péčí.

Čtěte také:

Zakrslý králíček je ideálním mazlíčkem do bytu i pro děti

Morčatům vyroste zub o celých 0,14 milimetrů za týden. U činčil pak o více jak jeden milimetr za týden. U králíků je růst zubů ještě rychlejší, horní a dolní řezáky vyrostou o 2 až 2,4 milimetrů za týden. Není proto divu, že jsou přerostlé zuby u králíka velmi časté. U hlodavců a králíků mohou přerůst jak řezáky, tak stoličky.

Přerostlé zuby u králíka anebo jiného hlodavce nejsou jediným problémem, kterým mohou trpět. Objevit se může zubní kaz anebo zalomení zubu.

U morčátek způsobuje problémy se zuby také nedostatek vitamínu C. Krvácí jim dásně a zuby mohou i vypadnout. Kromě zubů ovlivňuje málo vitamínu C i kožní problémy a oslabení imunity.

Správná péče zabrání problémům

Většině zubních problémů u hlodavců můžeme předejít. Stačí správná péče. Od stravy, přes hračky pro hlodavce až po hlídání varovných příznaků..

1. Zuby se musí obrušovat. Proto nezapomínejme na správnou stravu. Tvrdší pelety, zelenina a ovoce.

2. Přerostlé zuby u králíka a hlodavců řeší také dřevěné hračky a domečky. Naštěstí, většina druhů těchto zvířátek kouše ráda a hračky tak poslouží svému účelu.

3. Užitečné jsou na přerostlé zuby u králíka také suché větvičky chemicky neošetřených ovocných stromů. Buďto si je můžeme koupit anebo přímo nasušit. Například z jabloně, hrušně anebo třešně. Jen si dejme pozor, ať nezvolíme dřevinu, která je jedovatá.

4. Nezapomínejme na neomezený přístup k čerstvému senu. I to zoubky obrušuje.

5. U morčátek hlídejme, aby měla dostatek potravy s vyšším obsahem vitamínu C. Patří mezi ně zelí, rajčata, paprika anebo salát. V nejhorším se můžeme poradit s veterinářem a morčátku vitamín C přidat do vody. Pokud morčeti zub kvůli nedostatku tohoto vitamínu vypadne, nemusíme se příliš strachovat. Doroste mu. Jen kontrolujme stav ostatních zubů.

6. Pokud se morčeti či králíkovi zub zalomí, není to žádná tragédie. Zamezme ale tomu, aby se mu mohl zalomit znovu. Nejčastěji se zalomí kvůli kousání mříží u klece. Zkusme mazlíčkovi poskytnout jiné předměty na okusování a dostatečně se mu věnovat. Pravděpodobně se nudí.

Jak poznat přerostlé zuby u králíka a hlodavců?

Přerostlé zuby u králíka nebo morčete na první pohled nepoznáme. Zvířátko může zůstat čilé a veselé. Navíc zatímco jedno potravu odmítá, druhému může zůstat chuť stejná. Pokud proto zpozorujeme nějaký z příznaků, problém konzultujme s veterinářem. Přerostlé zuby u králíka a hlodavců může totiž spolehlivě určit jen on. Zejména přerostlé zadní zuby nemá laik šanci poznat. Jakými příznaky se přerostlé zuby u králíka a dalších hlodavců projevují?

  • Mazlíček hůře kouše
  • Odmítá potravu, zejména tvrdou
  • Špatně polyká, i když chuť k jídlu zůstává
  • Slintá a má mokrá místa pod tlamičkou
  • Úbývá na váze
  • Zvířátko je slabé a unavené
  • Může se objevit dehydratace
  • Výjimečně se dostaví výtok z očí, abscesy, záněty anebo výstup očí z důlku

Přerostlé zuby u králíka vyřeší veterinář

Pokud máme na přerostlé zuby u našeho hlodavce podezření, navštivme veterináře. Někteří veterináři nemají bohužel s hlodavci a králíky příliš velké zkušenosti, pro kvalitní ošetření mazlíčka volme specializovaného zvěrolékaře.

  • Veterinář se mazlíčkovi podívá do tlamičky a vyšetří ho. Používá k tomu otoskop a rentgen.
  • V extrémních případech musí dát veterinář mazlíčka pod celkovou anestezii a poté zuby obrousit. Velmi vhodná je inhalační anestezie, která je pro menší zvířátka bezpečná a bez rizika.
  • Pooperační péče zahrnuje podávání léků proti bolesti, prokinetik a někdy i antibiotik. Mazlíčka budeme možná muset dokrmovat speciálními kašemi.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…