Průjem, cukrovka nebo rýma. Jaké má nejčastěji osmák degu nemoci?
Osmák degu je mezi chovateli oblíbený pro svou čipernou, společenskou a přátelskou povahu. Ale každého chovatele může naneštěstí potkat některá z osmáčích nemocí. Řekneme, jaké může mít nejčastěji osmák degu nemoci a jak je řešit. Správně zařízená klec pro osmáka degu může nejedné nemoci zabránit. Poradíme, jak na to.
Osmák degu: Chov dobře pozorujme
Osmák degu je citlivé zvířátko. Pokud onemocní, choroba většinou postupuje velmi rychle. Proto se vyplatí nečekat a rovnou jednat. Včasná návštěva veterináře může osmákovi zachránit život. Dalším úskalím jsou příznaky nemocí. Většinou totiž vypadají podobně, i když se jedná o různé choroby. Nejlepší je u veterináře osmákovi co nejdříve podat léky na vícero potíží. Jak se většinou nemoci u osmáka degu projeví?
- Nechce ani pít, ani jíst.
- Je unavený a apatický.
- Má mírně naježené chlupy.
- Neustále pospává.
Jaké má nejčastěji Osmák degu nemoci?
Cukrovka
Pokud krmíme osmáka nevhodnou stravou, riskujeme, že se u něj objeví cukrovka. Zejména nekvalitní krmivo obsahuje hodně cukrů a tuků, které můžou cukrovku způsobit. Na druhou stranu, někdy i s tou nejlepší péčí může cukrovka přijít. Na vině je totiž i genetika. Cukrovka se pozná tak, že osmák začne nadbytečně pít a jeho moč je zakalená.
Je nezbytné nasadit dietu, jinak může dostat osmák degu dostat i jiné nemoci.
Nádorová onemocnění
Nádory se většinou objevují u starších osmáků. Dobrou zprávou je, že nejsou zhoubné. Pokud se nádory objeví na povrchu osmákova těla, zpozorujeme je velmi rychle. Vypadají jako boule. Naštěstí nemá osmák degu nemoci nádorového typu bolestivé. Ale můžou mu způsobit obtíže v každodenním životě. Zejména, když nádor dále roste. Nádory uvnitř osmáka bohužel zpozorovat nemůžeme.
V případě nádorů najděme opravdu zkušeného veterináře, který je osmákovi vyoperuje.
Průjem
S tím se většinou osmák degu zvládne vypořádat sám. Průjem se totiž nejčastěji dostaví po přílišné konzumaci ovoce a zeleniny. Na potravinách totiž může být chemický postřik, který osmákovi nedělá dobře.
Nasaďme osmákovi tuhou stravu. Pouze granule a seno. Můžeme přidat i suché pečivo.
Pokud u osmáka zpozorujeme, že po celý jeden den nežere, navštivme veterináře.
Roztoči
I osmák se potýká s parazity. Roztoče může chytit od jiných zvířat nebo i ze sena. Jejich výskytu proto nejde úplně zabránit. Parazity poznáme tak, že se osmák degu intenzivně škrábe a na kůži má holá místa.
Pořiďme speciální antiparazitika pro osmáky. Nezapomeňme klec pro osmáka dobře vydezinfikovat. Včetně předmětů uvnitř.
Osmák degu nemoci parazitů snadno přenese na jiné osmáky. Proto nemocné zvíře na nějaký čas oddělme od ostatních.
Rýma
Symptomy rýmy u osmáka jsou podobné, jako u lidí. Smrká, má plný nos a teče mu z něj hlen. Také si můžeme všimnout těžkého dýchání. Na rozdíl od té lidské, není osmáčí rýma lehkým onemocněním. Způsobuje totiž zápal plic. Může se stát, že osmák degu nemoci i podlehne. Proto co nejdříve navštivme veterináře
Rýma se léčí podáním antibiotik.
Šedý zákal
Oční choroba se dostavuje v důsledku cukrovky, která u osmáků není neobvyklá. Také se může šedý zákal objevit po křížení navzájem příbuzných osmáků. Naneštěstí šedý zákal většinou nejde zcela vyléčit. Dobrou zprávou je, že osmák degu nemoci tohoto typu snáší celkem dobře. Pokud se zákal nebude zhoršovat, může žít osmák nadále spokojeným životem.
Jestliže za zákalem stojí cukrovka, je potřeba zahájit přísnou dietu.
Zácpa
Zácpa může být pro osmáka velmi vážná. Kromě toho, že v kleci nevidíme bobečky, můžeme si všimnout i změny v chování. Je malátný, apatický a nežere. Osmák degu nemoci většinou neumí vzdorovat sám. Potřebuje nás nebo veterináře.
Osmákovi dávejme olivový olej. Masírujme mu bříško a bedlivě ho pozorujme. Pokud po několika hodinách nenastane změna, na nic nečekejme a vydejme se za veterinářem.
Zlomená noha
Při nešikovném pádu či divokém skotačení si osmák může zlomit nohu. Pokud vidíme, že pokulhává a končetina ho bolí, navštivme veterináře. Rentgen zlomeninu buďto potvrdí nebo vyvrátí.
Bohužel osmák nemůže nosit sádru. Velmi rychle by se jí sám zbavil. Zabraňme mu ve skákání a šplhání do té doby, než se uzdraví. Například z klece vyndejme větve. Do měsíce bude osmák zase fit.
Klec pro osmáka degu: Zajistěte mu bezpečný domov
Někdy osmák onemocní nečekaně. Ale řadě zdravotních problémů můžeme předejít. Stačí, aby byla klec pro osmáka degu dobře vybavená.
Pozor na rvačky: Osmáci jsou společenská zvířata, ale někdy mezi nimi nastanou spory. Rvačky mezi osmáky dokážou být divoké a zvířata si navzájem můžou ublížit. Pokud zpozorujeme, že se mezi sebou dva osmáci perou, oddělme je. Pokud se problém opakuje, je dobré mít v záloze ještě jednu klec pro osmáka degu, kam jedno ze zvířat nově ubytujeme.
Klec pro osmáka degu musí být čistá: Pravidelně ji čistěme, jednou za čas ji celou vydezinfikujme, abychom zabránili množení bakterií.
Kvalitní krmivo je základ: Nevhodná strava bohatá na cukry a tuky může u osmáka způsobit nejednu nemoc. Například cukrovku. Vybírejme kvalitní krmivo a pečlivě čtěme složení.
Nezapomínejme na čištění napáječky: V napáječce se můžou usazovat a množit bakterie. Proto ji každý týden celou vyčistěme. Například čistým kartáčkem na zuby.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků