Falešnou březost není radno podceňovat
04. 01. 2018 Přečteno: 6493x

Sibiřský husky a aljašský malamut: tažní psi s přátelskou povahou, kteří vás udrží v kondici

Rychlost, síla, energie, přátelská povaha a oddanost. Tím vším a mnohem více se vyznačují tažní psi. Mezi nejoblíbenější plemena patří sibiřský husky a aljašský malamut. Do jakého prostředí se hodí, jaké jsou mezi nimi rozdíly a co ke svému životu potřebují? To vše vám v následujícím článku rádi prozradíme, abychom vám ulehčili rozhodování při výběru vašeho psího mazlíčka.

Sibiřský husky: hravý pes s velkým srdcem

Sibiřského huskyho vyšlechtili obyvatelé Sibiře k tažení saní a k lovu. Není proto divu, že se jedná o silné, vytrvalé a rychlé zvíře, které potřebuje dostatek pohybu a také lásky. Má velmi citlivou a přátelskou povahu, díky čemuž se hodí skvěle i k dětem. Dobře dokonce vychází i s ostatními psy.

Čtěte také:

Nejchytřejší plemena psů aneb Kdo se rychle učí novým povelům

Jelikož je sibiřský husky zvyklý na žití ve smečce, velmi špatně snáší samotu. Nejšťastnější je v kontaktu s majiteli a dalšími psy. Pořídit by si ho měli především aktivní lidé, jelikož potřebuje neustálý pohyb a fyzickou zátěž.

Sibiřský husky vás učaruje pohledem

Na huskym vás určitě hned zaujmou jeho oči. Mohou být zbarveny do nádherně modré barvy anebo může mít pes i každé oko jiné. Jeho pohled si nejde nezamilovat.

Husky patří mezi střední plemena psů. Váží okolo 28 kg, výška v kohoutku je zhruba 60 cm. Kromě očí vás mohou upoutat i velké uši trojúhelníkového tvaru, které jsou vždy pevně vztyčené. Jeho srst je dlouhá a hustá, barevných kombinací může být několik, a to od černé, šedé, nahnědlé až po bílou. Charakteristické jsou pro toto elegantní a energetické psí plemeno barevné kresby na hlavě.

Husky vyžaduje pohyb i kvalitní krmivo

Husky potřebuje především lásku, péči a pohyb, protože se jedná o opravdu aktivní zvíře. Proto byste jej neměli uzavírat do malých kotců nebo bytů. Nejlepší jsou pro něj dlouhé procházky plné her a velký prostor na zahradě. S huskym se můžete věnovat například agility, dogtrekkingu (pochod na danou vzdálenost) anebo canicrossu (běh se psem).

Kromě pohybu potřebuje husky také kvalitní krmivo, které udrží jeho srst krásnou a tělo i mysl v dobré kondici.

Aljašský malamut je oddaným společníkem

Aljašský malamut je sibiřskému husky opravdu hodně podobný, a to nejen vzhledem, ale i povahou a vlastnostmi. Není ostatně divu, Eskymáci ho vyšlechtili ke skupinovému tažení saní v extrémních podmínkách a na velké vzdálenosti. Důležitou roli sehráli při prozkoumávání Arktidy i Antarktidy.

Mezi typické vlastnosti malamuta patří vlídná a přátelská povaha, oddanost a vysoká inteligence. Stejně jako husky miluje společnost lidí a skvěle si rozumí také s dětmi. Jelikož se řídí zákony smečky, již od štěněte musíte nastavit jasná pravidla, kdo je v domě pánem. Potřebuje proto výcvik, pevnou ruku a dostatek prostoru i pohybu. Malamut se skvěle vyřádí například u pullingu (tah břemen), bikejöringu (zapřáhnutí ke kolu) anebo také při canicrossu nebo dogtrekkingu.

Malamut se pyšní harmonickým a svalnatým tělem

Malamut má silnou kostru s mohutným svalstvem. Oproti huskymu je trochu těžší, v dospělosti váží až 40 kg a v kohoutku dosahuje zhruba 63 cm. Má prodloužené tělo, silný krk, širokou hruď a rovná záda. Jeho oči jsou tmavohnědé, modré oči jsou na rozdíl od huskyho znakem chyby a často důvodem vyřazení z chovu.

Srst má malamut podobnou jako husky, a to středně dlouhou a hustou. Zbarvení srsti může být kombinací černé, šedé, žluté, červené i hnědé. Kromě období, kdy líná, nevyžaduje malamut speciální péči o srst. Díky své srsti dokáží přežít až v -70 stupních.

Husky versus malamut

Obě dvě severská tažná plemena rozhodně udrží svého majitele v dobré kondici, protože potřebují neustálý pohyb a aktivitu. Chodit s nimi můžete na dlouhé túry anebo zkusit zmíněné spí sporty. Pokud se však stále rozhodujete, jaké plemeno se k vám více hodí, třeba vám pomůže následující srovnání.

Husky

  • Přátelské plemeno
  • Vhodný k dětem
  • Energický, aktivní a temperamentní
  • Krásné zbarvení očí (povolená je i modrá barva nebo každé oko jiné)
  • Menší postava
  • Vysoce inteligentní
  • Lehce se učí povely
  • Lehčí stavba těla

Malamut

  • Oddaný a přátelský
  • Klidnější a vyrovnanější
  • Podstatně mohutnější a větší
  • Jediná povolená barva očí je hnědá
  • Vhodnější na dlouhé trasy
  • Téměř vůbec neštěká, dorozumívá se vytím
  • Mají geneticky blíže k vlkům

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…