Granule pro staré psy obsahují především zvýšený obsah vitamínů a rybí ojel.
16. 11. 2018 Přečteno: 6949x

Starý pes často trpí psí demencí. Péče o psa seniora proto musí být láskyplná

Stejně rychle jak stárneme my lidé, stárnou bohužel i naši mazlíčci. Dokonce stárnou ještě mnohem rychleji než my. Pes senior se musí často potýkat nejen s problémy jako je zhoršený zrak, vypadávání zubů nebo bolest kloubů. Velkým strašákem je psí demence, která se u každého plemene objevuje jindy. Mezi projevy patří například zmatené chování, potíže s orientací, změny ve spánkovém cyklu nebo změny v preferencích krmiva.

Starý pes potřebuje více vaší pozornosti

Není novinkou, že když si pořizujeme pejska, málo kdo z nás uvažuje hned nad jeho stářím. Buďte ale na toto období připraveni a nenechte se ničím zaskočit. Starý pes potřebuje od vás větší pozornost stejně jako malé štěně. Náznaky stáří může vypozorovat každý pečlivý a pozorný majitel pejska. Mohou se u něj projevovat tyto potíže:

Čtěte také:

Granule pro staré psy obsahují více vitamínů pro kvalitnější život! Pes senior potřebuje důkladnější péči

  • problém s pohybem
  • bolest kloubů
  • problémy se zrakem a sluchem
  • špatná orientace v prostoru
  • vypadávání zubů i srsti
  • problémy s nadváhou
  • pomočování

Kdy je pes senior? Menší psi jsou déle mladší

A kdy se váš pes promění v seniora? To závisí na plemeni pejska, protože například yorkšír bude v seniorském věku až v deseti letech, zatímco zlatý retrívr již v osmi.

V přehledné tabulce se můžete podívat na to, jak starý je váš pejsek v porovnání s věkem člověka. Obecně však platí, že větší psi stárnou rychleji než ti menší.

Rok psa

1

3

5

8

10

12

15

Malý pes (do 14 kg)

18

28

38

53

63

73

88

Střední pes (do 30kg)

16

29

40

55

64

77

95

Velký pes (nad 45 kg)

14

32

48

76

94

110

 

Canine Cognitive Dysfunction neboli psí demence

S psím stářím se na pejska i jeho majitele valí mnoho zdravotních problémů a nemocí. Jedním z těchto nemocí je psí demence neboli Canine Cognitive Dysfunction. Jedná se o onemocnění, které trápí velký počet psích mazlíčků.

Psí demence doprovází skoro každé stáří. Dochází ke změně mozkových funkcí, které způsobí kognitivní dysfunkci. Pod kognitivní funkcí si lze představit všechny procesy, které umožňují pejskovi vnímat své okolí, orientovat se v prostředí nebo zvládat různé úkony. Jednoduše řečeno, psí demence je projevem stárnutí, kdy pejskovi umírají mozkové buňky.

Psí demence není nic neobvyklého. Trpí jí většina starých psů

Údajně trpí psí demencí každý třetí pes ve věku osmi let a více. Mnozí veterináři tvrdí, že za touto nemocí stojí nekvalitní výživa nebo také málo pohybu. Psí demence má několik příznaků, které jasně rozeznáte, pokud budete pozorní. Mezí hlavní projevy nemoci patří:

  • dezorientace v domácím prostředí i na zahradě
  • změna chování ke členům rodiny - ztráta zájmu
  • problémy s čistotností
  • změna ve střídání spánku a bdělosti
  • snížená aktivita a pohyb
  • změny v preferencích krmiva
  • zmatené chování
  • potíže s tréninkem
  • zapomínání naučeného chování

 

Pokud se pes senior zasekne pod stolem, tlačí se hlavou do rohu, zapomněl oblíbený trik nebo se nechce venčit, zbystřete a promluvte si o problémech s veterinářem. Může se jednat o projevy demence, ale také o příznaky jiných, stejně závažných nemocí.

Co psí demenci způsobuje? Nekvalitní strava a málo pohybu

Mnoho veterinářů se shoduje na tom, co je příčinou demence u psa. Největším problémem je výživa nekvalitním krmivem. Mnoho majitelů dává přednost levnějším variantám. Tím, že chtějí ušetřit pár korun na pejskovi, přidělávají mu tím jen problémy. Nekvalitní strava neobsahuje všechny potřebné látky, vitamíny a minerály pro podporu správné funkce mozku.

Dalším problémem je nedostatek pohybu nebo málo podnětů a aktivit k rozvíjení jejich bystrosti a funkcí mozku. Proto byste měli pejskovi věnovat svůj čas nejen ve štěněcím období, ale po jeho celý život. Jen tak mu můžete dopřát spokojenější a zdravější život.

Péče o starého psa: buďte trpěliví a pozorní

Pokud se u pejska projeví demence, mějte na paměti hlavně to, že on za svoje chování nemůže. Všechno, co vás může trápit, otravovat nebo dokonce i rozčilovat, je pouze projevem něčeho, co čeká nakonec nás všechny. Mějte s pejskem trpělivost, zbytečně na něj nekřičte a rozhodně ho netrestejte, pokud udělá někde loužičku. To k životu psa a ke stárnutí prostě patří.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo