10. 05. 2018 Přečteno: 7007x

Tasemnice, škrkavky, svrab. Nejčastější paraziti u koček a jak se proti nim bránit

Kočka se škrábe, zvrací anebo hubne? Může v sobě mít parazity, které napadají kůži i vnitřní orgány. Poradíme vám, jak se v nich vyznat, rovnou je léčit a do budoucna jejich výskytu předcházet. 

Paraziti u koček: Kočičí červi

Paraziti u koček žijící v jejich zažívání jsou kočičí červi anebo také endoparaziti. Tři základní skupiny jsou škrkavky, tasemnice a měchovky. Do těla se můžou dostávat trávicím traktem. Kočka dostane parazity třeba tím, že venku sní nakaženou myšku anebo ptáka. Druhou možností je, že se nakazí kvůli blechám.

Čtěte také:

Zbavme mazlíčka klíšťat jednou provždy! Jak vyndat klíště a jaká je nejlepší prevence?

Jak poznat, že je kočka nakažená kočičími červy?

  • Občasný nebo pravidelný průjem
  • Hlen nebo krev ve stolici
  • Hubnutí a nechutenství
  • Zhoršená kvalita srsti
  • Zvracení
  • Anémie
  • Koťata mají vypouklé břicho

Škrkavka kočičí

Škrkavky žijí v kočičích střevech. Jejich velikost je mezi 9 až 18 centimetry. Koťata můžou při kojení dostat parazity od nakažené matky. Škrkavka kočičí vylučuje vajíčka v kočičím trusu, z kterého se pak můžou nakazit i lidé. Třeba při špatných hygienických návycích.

Tasemnice

Nejběžnějším typem tasemnice je tasemnice psí. Ačkoli název může být zavádějící, můžou se jí nakazit psi stejně jako kočky. Přenašeči tasemnice jsou blechy. Děsivá je její délka. Tasemnice psí má většinou kolem půl metru, ale jiné druhy tasemnice můžou mít až 5 metrů.

Měchovci

Měchovci jsou přisátí na stěnu kočičích střev, odkud sají krev. Jsou velcí zhruba 1 centimetr.

Jak se proti kočičím červům bránit?

Odčervování

Pravidelné odčervování patří k základní péči o kočku. Venkovní odčervujme každé tři měsíce, u kočky v bytě stačí jednou za půl roku. Existuje řada přípravků, jako jsou tablety, pipety anebo pasty. Koťátka ale mají vlastní a intenzivnější harmonogram na odčervení. Zatímco dospělé kočky paraziti na zdraví vážně neohrozí, koťata ano. Proto se u nich začíná s odčervováním už ve stáří dvaceti dnů. Pravidelným odčervením budeme kočku bránit proti všem parazitům v zažívání.

Kvalitní krmivo

Pokud budeme kočce dávat granule, které jí budou opravdu chutnat, riziko nakažení kočičími červy snižujeme. Kočka totiž nebude mít potřebu hledat potravu jinde, než ve své misce. Nebude mít potřebu jíst nakaženou myšku anebo ptáka.

Návštěva veterináře

Pokud máme u kočky podezření na parazity v zažívání, nasaďme antiparazitika. Diagnózu potvrdí veterinář, který může udělat rozbor trusu. S sebou mu proto donesme vzorky kočičího trusu, nejlépe ze tří různých dnů.

Paraziti u koček: Kožní parazité

Kožních kočičích parazitů je celkem hodně, ale nejčastěji se vyskytují čtyři: kočičí svrab, blechy, klíšťata a cheyletielóza. Kočce můžou velmi znepříjemňovat život, je ve velkém nepohodlí. A někteří se můžou přenést i na nás, na lidi.

Jak poznat, že je kočka nakažená kožními parazity?

  • Neustále se škrábe
  • Často se olizuje
  • Po těle má zarudlé ranky anebo rozškrábaná místa
  • V kožichu najdeme drobná zrnka, což je bleší trus. Při kontaktu s vodou se rozpouští na krev
  • V uších má tmavě hnědou tekutinu, je to příznak svrabu
  • Bolavé uši a jejich svědění může být příznak svrabu.
  • Třepání hlavy také může být příznakem svrabu

Kočičí svrab

Kočičí svrab neboli také otodektový svrab se nachází v kočičích uších. Jeho původcem je krupovka ušní. Ta napadá vnější zvukovod, kde se živí odumřelými buňkami a tkáňovým mokem. Způsobují zánět ucha.

Blecha kočičí

V kožichu kočky žijí pouze dospělé blechy, které vajíčka snáší do okolního prostředí, jako jsou třeba pelíšky. Bez potravy dokáže jedinec přežít až půl roku. A dostanou se i na člověka. Blechy se živí sáním kočičí krve. Za den může dospělá blecha snést až 30 vajíček. Takže s pár blech se velmi rychle stane velké zablešení.

Klíště obecné

Nejčastějším klíštětem u kočky je klíště obecné. Všechna jeho tři vývojová stádia – larva, nymfa i dospělý jedinec, se živí krví. Nejoblíbenějším místem je pro klíště to, které má tenkou kůži, snadno ji prokousne. To je třeba krk a hlava. Můžou být přenašeči nemocí, nejčastěji způsobují lymeskou boreliózu, anaplasmózu a meningoencefalitidu.

Cheyletielóza

Cheyletielóze se také říká dravčíkovitost. Způsobuje ji totiž dravčík kočičí, který se na povrchu kůže živí tkáňovým mokem. Kůži dráždí, takže je zarudlá a tvoří se na ní šupiny, které připomínají lupy. Parazitů si můžeme v kožichu všimnout, vypadají podobně jako lupy, které se ale pohybují. Nemusíme si ho ale v kočičím kožichu všimnout, kočka je často pouze přenašečem.

Jak se proti kožním parazitům bránit?

Odblešení

Nejlepší je samozřejmě používat preventivní přípravky proti blechám, jako jsou kapky spot on anebo obojky. Na samotné odblešení poté existují šampony, spreje anebo další kapky spot-on. Když kočičí kožich zbavíme blech, naše práce tím nekončí. Je potřeba odblešit také všechny pelíšky, deky a další předměty, se kterými kočka přišla do kontaktu. V nich totiž zůstávají bleší vajíčka. Na věci použijme odblešovací přípravek a vyperme je. Proces pro jistotu několikrát zopakujme. Pozor, přípravky na odblešování určené psům, jsou pro kočky jedovaté.

Odklíštění

Proti klíšťatům používejme preventivní prostředky, jako jsou třeba obojky anebo kapky spot-on. Když najdeme přisáté klíště, ani jej nevytáčejme ani nepalme. Opatrně, ale silně je vezměme pinzetou a pomalu táhněme k sobě. Klíště se pustí. Dávejme ale pozor, abychom jej nerozmáčkli. Poté klíště dejme do lihu a vyhoďme. Ránu kočce vydezinfikujme.

Prohlídka uší kvůli svrabu

Kočce prohlížejme uši, abychom zpozorovali svrab hned ze začátku. Může způsobit zánět, který postupuje dále do středního ucha a projevit se také v nervové soustavě. Pokud si všimneme tmavé tekutiny, aneb vidíme, že kočku ucho svědí, bolí anebo třepe hlavou, ihned navštivme veterináře. Ten ji prohlédne, a pokud diagnózu potvrdí, ucho jí vyčistí a nasadí kapky, které ji uzdraví.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…