Nádor mléčné žlázy u fen je nutné odstranit chirurgicky a fenku vykastrovat.
04. 03. 2020 Přečteno: 3171x

Tipy a rady jak na čištění zubů u psa: buďte trpěliví a psa odměňte

Jestliže chceme, aby měl náš pejsek zdravý chrup, pak se o něj také musíme řádně starat. Čištění zubů u psa by mělo být pro páníčky i psy samozřejmostí. Pravidelná péče je důležitou prevencí proti mnoha potížím, jako jsou zubní kazy a s tím spojená bolest zubů u psa. Poradíme, jak se na čištění zubů u psa připravit a co vše je potřeba, aby byl pes spokojený a jeho chrup zdravý.

Pečujte o zuby u psa dříve, než nastane problém

Mnozí majitelé psů začínají s čištěním zubů u psa a péčí až ve chvíli, kdy nastane nějaký problém. Nepříjemný zápach z tlamy nebo potíže s příjmem krmiva, především granulí pro psy, souvisí se zubními problémy. Ovšem nikdy byste neměli nechat dojít věci do takového stavu.

Čtěte také:

Umíte vyrobit domácí pamlsky pro psy? Máme pro vás 5 zdravých receptů!

Prevence je mnohem efektivnější, bezpečnější a není tak časově ani finančně nákladná jako v případě bolesti zubů. Bolest zubů u psa i záněty mohou být zdrojem dalších vážných problémů. Tento stav totiž ovlivňuje celkový zdravotní stav psa.

Čištění zubů u psa: jak vybrat kartáček a pastu

Nejprve je potřeba vybrat kvalitní kartáček na zuby a pastu. Nikdy nepoužívejte pastu ani kartáček pro lidi. Existují speciální kartáčky i zubní pasty určené přímo pro psy.

Jaké existují zubní kartáčky pro psy?

  • Zubní kartáček na prst
  • Zubní kartáček dvouhlavý
  • Klasický zubní kartáček pro psy
  • Sonický zubní kartáček

 

Zubní pasta pro psy

Zubní pasta určená pro lidi obsahuje většinou fluor a hodně pění, což je naprosto nevhodné! Pasta s fluorem může po polknutí způsobit velké žaludeční potíže. Pro pse je nejlepší volbou speciální zubní pasta pro psy. Vybírat můžete z několika příchutí, jako je kuřecí nebo hovězí.

Čištěná zubů u psa krok za krokem

Jestliže s čištěním zubů u psa teprve začínáte, máme pro vás vzácné rady, se kterými bude čištění zubů hračka a ne utrpení.

  1. Pravidlo číslo jedna: nikam nespěchejte a jděte na čištění zubů pomalu. Pes si musí zvyknout na celý proces. Určitě nechcete, aby byl ve stresu nebo s vámi bojoval.
  2. Z čištění zubů je potřeba udělat pravidelný návyk, na který se bude pejsek těšit. Důležitá je tu pozitivní motivace. Jak na to? Po každém čištění zubů pejska odměňte dobrým pamlskem.
  3. Nejprve pejska zvykáme na dotek na tlamičce, čenichu i dásních. Jemně zabruste rukou do jeho tlamičky a prsty masírujte dásně.
  4. Jakmile si pes zvykne na masírování dásní vaším prstem, můžete přejit k zubnímu kartáčku. Vybírejte mezi speciálními kartáčky pro psy. Musí se vám s ním dobře manipulovat a také musí vyhovovat tlamičce vašeho psa.
  5. Na zubní kartáček naneste malé množství zubní pasty. Nejprve do tlamy psa strčte prst a masírujte dásně. Po chvilce přidejte zubní kartáček a postupně přejeďte všechny zuby. Ovšem na úplný konec si nechte přední zuby. Ty jsou nejcitlivější a je potřeba jimi končit, nikoliv začínat.
  6. Po skončení pejska slovně pochvalte a dejte mu dobrůtku. Čisti zuby byste měli psovi alespoň 1krát za týden. Ovšem nejlépe byste měli čistit zuby každý den, abyste odstranili zubní plak a předešly tvorbě zubního kamene.

Zuby u psa lze čistit i pomocí pamlsků

Čištění zubů u psa je základem zdravého chrupu. Ovšem to není vše. Je důležité podávat pejskům kvalitní krmivo a doplňky stravy, které pomohou udržovat zdravý a čistý chrup.

PRO PLAN DENTAL PRO BAR je skvělá pochoutka šetrná k dásním. Pomáhá s mechanickým čištěním zubů, přičemž díky vroubkům se dokonale vyčistí i špatně dostupné zadní zuby. Díky pamlsku se navíc omezí i tvorba zubního kamene.

Zuby u psa: co když pes nespolupracuje?

Pokud se vám nepodaří zvyknout vašeho psa ani na masírování dásní prstem, pak se vám ani nepodaří vyčistit mu bez problémů a stresu zuby. V tomto případě byste měli dvakrát ročně navštívit veterináře, který provede profesionální dentální hygienu. Pejskovi se pod anestezií odstraní nečistoty, zubní plak i kámen. Návštěvu u veterináře rozhodně nepodceňujte!

Bolest zubů u psa při zanedbané péči

Mezi nejčastější problémy při zanedbané péči o psí chrup patří zánět dásní a masivní výskyt zubního kamene.

Zánět dásní u psa

Hlavní příčinou jsou bakterie na povrchu zubu, které vytváří zubní povlak. Do něj se pak postupně ukládají minerální látky ze slin a potravy i kousky odumřelé tkáně. Mezi příznaky patří zápach z úst, zčervenání dásně u krčku zubu, zvýšená krvácivost dásní.

Pokud si všimnete, že pejsek má takové příznaky, vyhledejte veterináře. Ten pomocí správného léčebného postupu psovi uleví.

Zubní kámen u psa

Mineralizací zubního povlaku dochází k tvorbě zubního kamene. Může vyvolat zánět závěsného aparátu zubu. Zubní kámen má zašedlou nebo hnědou barvu a tvrdou konzistenci. Usazuje se na okraji dásní nebo pod ní. Nejčastěji ho najdeme na tesácích a špičácích.

Zubní kámen odstraní veterinář pomocí ultrazvuku pod anestezií. Prevencí je pravidelné čištění zubů u psa.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo