17. 12. 2019 Přečteno: 4322x

Tipy, jak zpestřit terárium i chov suchozemské želvy

Terárium pro želvu suchozemskou by mělo mazlíčka bavit. Protože zde tráví spoustu času, měl by mít dostatek vyžití, překážek i hraček a zábavy. Navíc můžeme terárium pro želvy uzpůsobit tak, aby bylo hlavní ozdobou našeho pokoje. Možná přemýšlíte, jak chov suchozemské želvy trochu oživit, ale nevíte jak. Proto přinášíme tipy a nápady od zkušených chovatelů, které každé terárium pro suchozemskou želvu přemění k lepšímu.

Chov suchozemské želvy: terárium musí mít správný základ

Předtím, než se pustíme do samotného oživení terária, se musíme postarat o co nejlepší základ. Od umístění, přes výbavu, až po teplotu. Bez toho nebude terárium pro suchozemskou želvu správně sloužit. A pak nám ani vychytávky příliš nepomohou. Chov suchozemské želvy je náchylný k nejrůznějším chorobám, za kterými nejčastěji stojí špatné podmínky. Proto přípravu terária pro želvy nepodceňujme.

Čtěte také:

Chov vodní želvy pro začátečníky: Jak správně zařídit želvárium?

1. Velikost terária pro suchozemskou želvu

Správné terárium pro suchozemskou želvu je nezbytností. Nejčastěji se používá skleněné. Ale někteří chovatelé volí takzvané želví stoly. Nezapomeňme na vhodné odvětrávání, aby se v zde netvořily plísně a jiné choroby. Nejlépe by mělo být jak nahoře, tak dole. Pro jednu až dvě želvy se doporučuje velikost alespoň 100x50x50 centimetrů. Ale může být i větší. Dejme si pozor, aby terárium nebylo v průvanu.

2. Povrch terária

Nejlepší vybavení terária je takové, které želvičkám nejlépe napodobí přirozené prostředí. Na dno dejme substrát anebo kombinaci různých druhů substrátů. Želvy se na něm cítí dobře a zároveň si obrušují drápky. Terárium pro suchozemskou želvu by mělo mít výhřevnou část. Zde dejme křemičitý písek, který není prašný. Jeden z koutů by měl být chladnější, aby se do něj mohly želvy v případě potřeby uchýlit. Zde je lepší vyšší vlhkost, proto do něj dejme rašelinu či lignocel. Můžeme je namíchat s pískem v poměru 2:1. Všechny druhy substrátů dávejme ve vrstvě vysoké mezi 5 až 7 centimetry. Při chovu suchozemské želvy je potřeba jednou za čas povrch vyměni za nový. Nejlépe vždy za 2 až 6 měsíců.

3. Zábava a dekorace

Protože bude naše želvička v teráriu trávit většinu svého času, je potřeba jej vybavit tak, aby se v něm nenudila. Do terária pro želvy jsou velmi vhodné různé překážky. Ale musí být bezpečné, vyrobené ze zdravotně nezávadného materiálu a umístěné mimo dosah výhřevného místa. Dobře poslouží kameny bez ostrých hran, větve anebo korkové kůry. S rostlinkami je to komplikovanější. Ačkoli terárium pro suchozemské želvy ozdobí, želvy je v krátké době ožerou. Používají se proto plastové sukulenty či kaktusy. U plastových rostlin s listy hrozí, že by je želvičky snědly a uškodily by si.

4. Domeček

Terárium pro suchozemskou želvu by mělo poskytnout také úkryt, např. dřevěný domeček. Dobře poslouží ten pro morčata. Dovnitř dejme slámu anebo seno. Čím více želviček chováme, tím by měl být domeček větší. Anebo pořiďme domečků více. Na noc domeček orosme a každý den kontrolujme, zda je podestýlka čistá a bez plísní.

5. Miska na vodu

Terárium pro želvy se neobejde bez misky na vodu. Z misek želvičky nejenom pijí, ale také se v nich koupou. Na dno dejme kamínky, aby se o ne želvy mohly opřít. Pokud chováme ještě  mladou a malou suchozemskou želvu, dejme do terária mělčí misky se sníženým okrajem.  Tentokrát bez kamínků.

6. Osvětlení a teplo

Aby byl chov suchozemské želvy bez nečekaných problémů, je nezbytné vybudovat výhřevné místo. K tomu se používá bodová žárovka, která produkuje teplo. Zde se chodí želvičky nahřívat. Stejně tak ale musí mít i místo, kde se mohou zchladit. Proto se osvětlení dává zhruba do dvou třetin terária. Do terária pro suchozemskou želvu patří také zdroj světla v bílém spektru. Používá se UVB osvětlení. Žárovka by měla být kvalitní, protože podporuje v těle želvy přeměnu fosforu a vápníku. Jak vysoko výhřev se žárovkou dáme, záleží na tom, jakou teplotu vyzařuje. Pod výhřevem by mělo být zhruba 40°C. Jednou za rok musíme pořídit do terária pro želvy nové světlo.

Tipy, jak chov suchozemské želvy zpestřit

Při chovu želvy připravme pro mazlíčky pestrý jídelníček

Hlavní složkou potravy suchozemské želvy jsou různé bylinky, jako je například pampeliška, vojtěška anebo seno. Ale vyplatí se, chov suchozemské želvy i nějak oživit. Zkusme například okurku, nastrouhanou mrkev, zelí, pekingské anebo čínské zelí, saláty, kapustu, kedlubnu i s listy anebo papriku. V malém množství můžeme želvě dávat i ovoce, jako je meloun, hruška, banán, ananas, jahody, jablko, grep, pomeranč, mandarinka či granátové jablko. Ale buďme s dávkami opatrní. Želva neumí trávit cukry. Suchozemská želva si pochutná také na vaječných skořápkách nebo sépiové kosti.

Vyrobme si vlastní domeček pro želvy

Do výroby domečků se můžeme pustit sami. Zkusme využít různé materiály. Musí být ale odolné proti vlhkosti. K fixaci materiálu můžeme použít zdravotně nezávadný lak pro děti.

Domeček můžeme poskládat i z kamenů různých velikostí. Jen si vždy dejme pozor, aby se kameny nemohly pohnout, nespadly a mazlíčkům tak neublížily. Želvy totiž šplhají po všem, co jim přijde do cesty.

Domeček do terária pro suchozemskou želvu můžeme vyrobit také ze skořápky kokosového ořechu.

Při vybavování terária pro želvy improvizujme

Jako misku na vodu můžeme použít i dostatečně velké keramické podnosy pod květináče.

Někteří chovatelé do terária zasazují i rostlinky. Ale tak, aby na ně želva nedosáhla. Nesmí být ovšem jedovaté pro případ, že by se k nim přece jen dostala.

Jednu stěnu terária můžeme polepit 3D tapetou, která napodobí přírodu.

Můžeme si pořídit terárium pro suchozemskou želvu, jehož jedna stěna imituje přírodní materiál. Například pískovec.

O přírodní povrch na skle terária se můžeme postarat sami. Použitím nejedovaté barvy na dětské hračky můžeme vytvořit nejenom chtěnou barvu, ale také plastický povrch. Barvu můžeme posypat třeba pískem.

Na stěny terária někteří chovatelé lepí silikonem kamínky. Dodají teráriu přírodní vzhled, který suchozemské želvy ocení.

Terárium pro suchozemskou želvu můžeme oživit malým vodopádem. Želvy se s něj mohou napít a zároveň se v teráriu zvýší vlhkost vzduchu.

K dekoracím můžeme využít i suchou trávu, kořeny stromů, zajímavé dřeviny a další přírodní materiály. Jen se musíme ujistit, že jsou pro želvy bezpečné a zdravotně nezávadné.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…