Trápí vás línání srsti u psů? Víme, jak nadměrné línání psa dostat pod kontrolu
„Náš pejsek nadměrně líná, škrábe se a chomáče chlupů máme všude. Co s tím?“ Takové postesknutí od čtenářů slyšíme často. Dobrá zpráva je, že čtyřnohému příteli můžeme snadno pomoct. Rozhodně bychom nadměrné línání psa neměli zanedbat. Zatímco na podzim nebo na jaře je línání srsti u psů přirozené, jindy signalizuje, že s pejskem něco není v pořádku. Nekvalitní srst totiž může znamenat zhoršený zdravotní stav a v budoucnu i vznik vážnějších zdravotních problémů.
Jak poznat, že je línání srsti u psů nepřirozené
Kromě samotného padání chlupů se nadměrné línání srsti u psů projevuje škrábáním. Jejich kůže je svědí a chtějí si sami pomoct, ale kůži si tím často rozškrábou až do krve. V krajních případech si všimneme i menších nebo větších lysinek.
Svého mazlíčka známe a víme, jak moc mu obvykle padají chlupy, proto musíme zapojit i selský rozum. Pokud pozorujeme, že chlupů padá více jen krátkodobě, může se jednat o normální proces obnovy srsti. U venkovních psů je výměna srsti častější. Pejsek chovaný na zahradě bude línat víc než ten, který žije v bytě. Pokud vypadávání chlupů neustává, ale naopak se zhoršuje a zintenzivňuje, je na čase zpozornět.
Signály, že línání srsti u psů není v pořádku:
- Pes nadměrně líná už delší dobu.
- Není ani jaro, ani podzim.
- Situace se postupně zhoršuje, pes líná, ale srst se obnovuje pomalu.
- Jeho srst se začíná měnit, ztrácí pružnost, lesk a barvu.
- Na kůži se objevují lysiny.
- Kůže je hrubá, má na sobě strupy, je zarudlá.
- Objevuje se zápach srsti.
Proč pes líná?
U psů je tomu podobně jako u lidí. Když nám občas vypadne nějaký ten vlas, vše je v pořádku. Jakmile by ale vlasy začaly padat ve velkém, je třeba hledat problém. Psí srst se pravidelně obnovuje. Chlupy vypadávají, aby se mohly vytvořit nové. Pozorujeme to obzvlášť na jaře a na podzim, kdy se psí srst připravuje na změnu teplot a zajišťuje, aby pejsek zimu i léto přečkal ve zdraví.
Srst se psovi začíná obnovovat od zadní části těla směrem dopředu, takže mu na kůži nevznikají holá místa. Nadměrné línání psa může mít různé příčiny. Obvykle za to může špatná výživa, vnější prostředí, nebo onemocnění.
Špatná výživa
Jedním z hlavních důvodů je špatná výživa. Pokud pes nedostává do těla dostatek živin a prospěšných látek, projeví se to na stavu jeho srsti.
Škodlivé prostředí
Stav srsti hodně ovlivňuje i prostředí, ve kterém pes žije. Škodí mu hodně suchý vzduch a vysoká prašnost. Významným faktorem je i stres. Přílišný nátlak, stěhování, nový člen v domácnosti (dítě) nebo jiné zvíře či nedostatek odpočinku psovi neprospějí. Přílišné línání se může objevit i při působení extrémních veder.
Jiná onemocnění
Dalším důvodem je onemocnění. Můžou to být nemoci kůže – plísně, virová nebo bakteriální onemocnění či paraziti. Línání srsti u psů ale může signalizovat i vážnější zdravotní obtíže: špatný metabolismus, nemoci štítné žlázy, trávicího traktu nebo nádorová onemocnění.
Co s nadměrným línáním dělat?
V případě zdravých pejsků je důležitá prevence, díky které předejdeme línání. Pokud bude náš mazlíček dostávat potřebnou péči, snížíme riziko nadměrného vypadávání chlupů na minimum. Mějte na paměti, že přílišné línání neznamená pouze problém srsti, ale často i kůže a celkové zdravotní problémy psa.
Vyčesávání
Pejskovu srst je potřeba pravidelně a důkladně vyčesávat. Pořiďte si speciální kartáč nejenom na česání, ale i vyčesávání. Srst svému mazlíčkovi vyčesávejte alespoň jednou týdně. Vyčesávejte především v období, kdy pes běžně líná, tedy na jaře a na podzim. V opačném případě by srst psa svědila a škrábal by se.
Výživa
Dobrá strava je jedním ze základních kamenů pejskova zdraví. Pokud zajistíme, aby měl plnohodnotnou stravu, bude z ní získávat živiny potřebné pro růst srsti, vyživení kůže a posílení imunity. Tím budeme předcházet onemocněním, která by línání mohla způsobovat.
Výrobci krmiv produkují speciální komplexní krmiva určená pro konkrétní druhy psů. Například štěně čivavy má jiné potřeby než dospělý bernardýn, tomu je potřeba přizpůsobit i výběr krmiva. Kvalitní krmiva mají vyvážený obsah živin a jsou obohacena o potřebné vitamíny a minerály.
Vitamíny a oleje
Pomocníkem vám budou speciální vitamíny pro psy, které pomáhají obnovovat srst a udržovat ji zdravou. Jsou to třeba psí vitamíny s biotinem nebo zinkem. Proces línání se urychlí, chlupy se snadněji obnoví a dobře porostou. Do potravy přidejte také lněný olej s drcenými lněnými semínky. Můžeme si koupit i jiné speciální oleje, jako je lososový, olivový nebo konopný. Oleje mu do krmiva přidávejte každý den, ideálně jednu kávovou lžičku.
Hygiena
Psovi také pomůže, pokud ho jednou za čas vykoupete. Zejména v teplých letních dnech je koupání důležité. Používejte speciální šampón na psí srst, ideální je psa šamponem umýt jednou, opláchnout a postup ještě jedenkrát zopakovat. Pejska poté vysušte ručníkem.
Návštěva veterináře
Pokud na pejskovi pozorujete i další příznaky, například zmiňované velké strupy nebo lysiny, navštivte veterináře. Lepší je odcházet z ordinace s dobrým pocitem, že jste nic nezanedbali, než později zjistit, že se váš čtyřnohý přítel zbytečně trápil.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
-
Jana Nováková19. 3. 2019 | 14:13mám ráda všechny pejsky
Diskuze k mazlíčkům: 1