Lidské léky jsou pro psy jedovaté. Raději investujte a kupte mazíčkovi veterinární léky pro psy.
03. 12. 2018

Užijte si společný čas co nejdéle. Dopřejte mu kvalitní a aktivní život

Zdravotnická péče se neustále zdokonaluje. Nejen my, ale také naši mazlíčci se dožívají vyššího věku a lékaři jim dokáží pomoci i v případech, kdybychom dříve byli bezradní. S nastupujícím věkem psa se však dostavují také fyzické problémy a mentální změny v jeho chování, které mohou snížit jeho celkovou aktivitu i kvalitu života. Jak můžete zajistit dlouhý a aktivní život pro vašeho psa?

KDY DOSAHUJÍ PSI POKROČILEJŠÍHO VĚKU?

Podle veterinářů a odborníků na psí výživu většina psů začíná stárnout kolem 7. roku života. To platí především pro velká plemena, která stárnou dříve. Menší psi dosahují seniorního věku přibližně v devíti letech.

V 7 letech je většinou pes stále v dobré kondici, je aktivní a viditelně se na něm stárnutí neprojevuje. Avšak v tomto věku již dochází k vnitřním změnám jejich organismu a přirozeně tak začínají stárnout.

JAK SE NA PEJSKOVI STÁŘÍ PROJEVÍ?

V první řadě můžete pozorovat změny nejen v jeho vzhledu, ale především i v jeho chování. Zpočátku jsou patrné jen maličkosti. Pejsek je vyčerpaný z dlouhých procházek, hůře se mu chodí do schodů nebo více spí. Může mu také začít postupně šedivět čumák.

S dalšími roky jsou pak projevy stárnutí výraznější, snižuje se pohybová aktivita a pejsek méně dovádí. Nebaví ho už jeho oblíbené hry a snižuje se také potřeba vzájemného a aktivního kontaktu s páníčkem či rodinou.

SPRÁVNÁ VÝŽIVA U STÁRNOUCÍCH PSŮ

Nejdůležitější u starších pejsků je myslet na jejich mozek. Ten potřebuje energii, kterou během života získává z glukózy. Pro správnou funkci mozku je proto potřebný přísun vhodné potravy, která poskytuje organismu glukózu.

U starších pejsků však mozek pomalu přestává být schopný načerpat energii z glukózy. V důsledku tohoto jevu poté dochází k poklesu mentálních schopností a pes je méně vnímavý. Otestujte si mentalitu svého pejska na www.starnouci-pes.cz

starý pes-purina

JAK ZMĚNIT PÉČI O PSA, KDYŽ STÁRNE

Nemusíte se bát zásadních změn ve vašem životním stylu. Péče o starého pejska není nijak náročná, podstatné je začít s ní včas, ne až když má váš mazlík zdravotní problémy.

POHYB A AKTIVITA

Hry jsou pro psa důležité v každém věku. Pokud máte starost, že pejsek již nezvládne běžné činnosti jako dříve, poraďte se se zvěrolékařem. Ten vám doporučí přiměřenou aktivitu na udržení nejen tělesné, ale i mentální kondice vašeho psa.

MENTÁLNÍ TRÉNING

Nezapomínejte udržovat mozkovou aktivitu. Pomoci mohou různé interaktivní hračky, které zajistí, aby měl pejsek dostatek podnětů a trénoval svoji bystrost. Zpestřit můžete i běžnou procházku. Pro stimulaci mozkové funkce jsou dobré například hry na schovávanou. Schovávat se nemusíte vy sami, můžete například využít i oblíbenou hračku nebo pamlsek a nechat vašeho psa, aby danou věc hledal.

stárnoucí pes-purina

SPECIÁLNÍ KRMIVO PRO SENIORNÍ PSY

Přechod na krmivo pro starší psi je vhodný ještě před tím, než se stáří začne u pejska výrazněji projevovat. Tedy už ve chvíli, kdy pes dosahuje pokročilejšího věku (7-9 let). Jak jsme již zmínili, v tomto období již dochází ke změnám uvnitř organismu a k poklesu mozkové funkce. Důležité je zvolit krmivo, které je přizpůsobeno potřebám starších psů a obsahuje všechny nezbytné živiny. Například granule PRO PLAN OPTIAGE od výrobce PURINA obsahují rostlinné tuky se středně dlouhým řetězcem (MCTs). Právě takové tuky umožňují organismu rychle nabýt energii, kterou pak využije pro výživu stárnoucích mozkových buněk.

PRAVIDELNÉ KONTRORY A VYŠETŘENÍ

Ať už číhá na vašeho mazlíčka jakákoli hrozba, nejlépe ji zažehnáte pravidelnou prevencí. Pokud zakročíte včas, vyhnete se mnohým trápením a poskytnete tak svému pejskovi kvalitnější a pohodlnější život.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo