Užovka červená je ideální pro začínající chovatele, protože není jedovatá ani agresivní
Pokud se chystáte chovat hady, užovka červená pro vás bude nejlepší volbou, jak začít. Oblíbená je mezi začátečníky především díky své mírumilovné povaze a krásnému zbarvení. Jelikož je z čeledi škrtičů, není to jedovatý had. Když vás náhodou kousne, nic se vám tedy nestane. Rádi vám poradíme, jak se o užovku nejlépe postarat, čím krmit i na co si dávat při chovu pozor.
Užovka červená je mírumilovný a krásně zbarvený škrtič
Ve volné přírodě se užovka nachází v Severní Americe i Mexiku. Dorůst může až 140 cm. Při dobré péči vás bude provázet životem dokonce i 20 let. Patří mezi nejoblíbenější chované hady, a to především díky své klidné a mírumilovné povaze i tomu, že není jedovatá. Když vás kousne, sice se leknete, ale o život určitě nepřijdete.
Na první pohled vás upoutá také krásné zbarvení. To je především červené, doplněné o bílou i černou barvu. Na bříšku je užovka bílá s černou šachovnicí.
Užovka červená- chov je jednoduchý i pro úplné začátečníky
Jelikož není agresivním, ani nijak mohutným hadem, dokáže se o ni postarat i úplný začátečník. Její chov není náročný ani na prostor nebo čas. Jediné, co musíte udělat dobře, je vybavit jí skvěle terárium, aby v něm byla spokojená. Pozor si musíte dát na to, aby vám z něj ale neutekla. Při sebemenší šanci má tendenci se vydávat na procházky po bytě.
Užovka červená se ráda koupe i plazí po větvích
Užovka dlouhá zhruba 140 cm bude potřebovat terárium o velikosti nejméně 140x70x140 centimetrů. Čím větší, tím ale samozřejmě lépe. Terárium musíte i dobře vybavit. Co vše je potřeba?
Vybavení terária
- Alespoň 5 cm vrstvy mulčovací kůry/bukových štěpků
- Velké větve - ty užovku velmi potěší, protože po nich ráda šplhá
- Koupací nádrž - oblíbenou aktivitou je také koupání, proto by měla být nádrž dostatečně velká
- Úkryty pod dřevem nebo kameny - užovka se také potřebuje někde schovat
Užovka červená - chov zahrnuje i kontrolu teploty terária
Užovky se také velmi rády vyhřívají. Proto je nutné korigovat teplotu v teráriu. Ta by se měla pohybovat v rozmezí 22-30 °C. Žárovku umístíme pouze na jedné straně terária, aby teplota směrem na druhou stranu klesala a aby měl had možnost vybrat si také chladnější místo pro odpočinek. V noci je naopak potřeba nižší teplota, a to okolo 20 °C. Vlhkost by se měla pohybovat okolo 60%.
Pozor byste měli dávat i na to, kam terárium umístíte a jak do něj proudí světlo. V létě stačí dát hada blízko okna. Do terária ale nesmí svítit přímé slunce, jelikož by se teplota mohla nekontrolovatelně zvyšovat. Užovka by tak mohla zažít nepříjemné chvilky.
Užovka červená si pochutnává na myších a kuřatech
Jako každý škrtič, i užovka loví svůj pokrm tak, že zvíře nejprve uškrtí a poté jej začne polykat. Nejoblíbenější stravou jsou pro užovku potkani, myši a kuřata. Nemusíte jí však do terária házet zvířata živá. Užovka si dokáže navyknout i na mrtvou potravu, což bude pro citlivější povahy možná i příjemnější varianta.
A jak často krmíme? Jeden kus potravy podáváme dvakrát až třikrát měsíčně. Po jídle tráví užovka asi ještě další tři dny. Proto je dobré nechat ji v klidu a třeba ji ani nebrat do rukou.
Užovka červená - chov může znamenat i problémy
Ani chov užovky není však tak růžový, jak se na první pohled může zdát. Komplikace mohou nastat především v období svlékání staré kůže. Může se stát, že se had nesvlékne v celku. V tom případě je potřeba zbystřit. Někdy je potřeba mu pomoci, a to buď rukou nebo jemným třením utěrkou.
Správné svlékání probíhá zhruba jednou za 20 dní až 3 měsíce v závislosti na stáří hada. Proces pak trvá asi jeden týden, kdy je nutné nenabízet užovce potravu ani s ní nemanipulovat. Had potřebuje klid a čas.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků