Krajta královská
16. 04. 2018 Přečteno: 8770x

Varan stepní je největší ještěr, kterého můžete chovat v teráriích

Varan stepní je africký ještěr, kterého můžete vidět nejen v zoologických zahradách, ale i v mnohých domácnostech. Patří mezi oblíbené obyvatele pokojových terárií, a to především u milovníků plazů a teraristů. I když se s ním nepomazlíte jako třeba s pejskem nebo kočkou, je to určitě zajímavý mazlíček, se kterým se nebudete nudit. Jeho chov není příliš náročný. Občas je ale nebezpečný.

Varan stepní je africký ještěr s ostrými zuby i drápy

Ve volné přírodě se varan stepní vyskytuje v Africe, konkrétně nejvíce obývá jižní okraje Sahary. Dosahuje délky až 150 cm, vážit může 70 kg, v zajetí je ale o něco menší. Nepatří mezi nápadně a pestře zbarvené živočichy, ale i přesto si s jeho kůží příroda vyhrála. Zbarvení je od šedé po hnědou se žlutými skvrnkami na hřbetě, ocas je pruhovaný. Samečci jsou mohutnější a mívají i větší hlavu.

Varan má velmi ostré zoubky, kterými dokáže rychle roztrhat svou oběť. Účinnou zbraní jsou také jeho silné a ostré drápy, které dokáží způsobit hluboké a bolestivé rány. Když se o něj budete starat, měli byste být proto velmi opatrní, abyste si neodnesli několik bolestivých šrámů.

Varan stepní - chov je někdy kvůli jeho agresivitě nebezpečný

Varani patří mezi agresivní zvířata, jelikož mají silně vyvinutý teritoriální instinkt. Proto nikdy nechováme pohromadě dva samce. Když se někdo nachází na území varana, hbitě a zákeřně zaútočí, a to dokonce i na ruku chovatele. Ještě před útokem ale vysílá několik varovných signálů, které by vás měly zastavit. Nejprve hlasitě syčí a nafukuje se. Poté začne prudce švihat ocasem. Když ani to nezabere, brání se silným kousnutím.

I přes to všechno ho ale můžete ochočit. Když budete dostatečně trpěliví, opatrní a budete se o něj starat již od mláďátka, šance je vysoká. Nepočítejte ale s tím, že se s varanem pomazlíte jako s kočkou nebo pejskem. Proto není jeho chov vhodný pro každého.

Jaký má varan jídelníček?

Varani se ve volné přírodě živí hlavně členovci a měkkýši, které hledají na zemí nebo pod ní. Pochutná si také na hlodavcích, jako jsou myšky a potkani. Jelikož však v teráriu nemají dostatek pohybu jako ve volné přírodě, mají sklon k tloustnutí. Proto by se jejich strava měla skládat především z hmyzu - cvrčci, sarančata, švábi. Neustálý přísun k čisté vodě na pití je samozřejmostí.

Varan stepní- chov vyžaduje velké a dobře vybavené terárium

Varan stepní potřebuje hlavně prostorné terárium, které bude dokonale napodobovat jeho přirozené prostředí. Velikost by měla být minimálně 300x100x120 cm. Jelikož jsou pouštními ještěry, tráví hodně času na slunci. Slunce nahradíme silnou UVB žárovkou, díky které se v těle varana podporuje tvorba vitamínu D. Přímo pod žárovkou by měla být teplota okolo 40 stupňů, ostatní části terária by měla být teplá 25-32 °C.

V teráriu nesmí chybět:

  • Hrubý Písek
  • Kameny
  • Silné větve
  • Rozdrcená kůra
  • Miska s vodou

Varana kupujte od chovatelů

Varana běžně ve zverimexu nekoupíte. Obrátit byste se měli na chovatele, kteří mají zkušenosti a prozradí vám cenné rady, jak se o něj starat. Cena se za jedno mládě pohybuje od 1000 korun nahoru. Pokud chcete chovat více varanů, ideální je dvojice samec a samička.

Varan stepní - chov skýtá výhody i nevýhody

Jako každé zvíře, i varan a jeho chov skýtá několik výhod a nevýhod, nad kterými byste se měli před koupí pořádně zamyslet. Rozhodně si nekupujte varana, pokud máte potřebu se se zvířátkem často mazlit nebo chcete chodit na procházky. Varani patří spíše mezi netypické mazlíčky českých domácností.

Výhody

  • Snadná a nenáročná péče
  • Vydrží dlouho sám bez vaší přítomnosti
  • Zajímavý mazlíček

Nevýhody

  • Agresivita
  • Možnost poranění
  • Velké terárium

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Métis – základní škola, s.r.o.: soukromá ZŠ se školkou, Praha

Métis je soukromá devítilet…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…