Tarbík
09. 05. 2018 Přečteno: 4526x

Víte, jak chovat slepice? Správný domácí chov slepic vám zajistí čerstvá a chutná vajíčka

Už vás nebaví kupovat vajíčka z obchodů a rádi byste měli po celý rok přísun čerstvých, a především domácích vajíček? Stačí pořídit si slepice a vědět jak na to. Pokud si nejste jisti, co vše je potřeba udělat, rádi vám poradíme, jak chovat slepice tak, aby vám přinášeli užitek i radost. Nejdříve je nutné vybrat si vhodné slepice, zajistit jim kurník a stravu a poté už jen čekáme na první domácí vajíčka.

Jak chovat slepice - prvním krokem je dobrý výběr plemena

Přemýšlíte, že si pořídíte na zahradu slepice. Nedokážete se ale vyznat ve velkém množství plemen a nevíte, jaké je pro vás vhodné. Víte jen, že od slepice očekáváte kvalitní vajíčka? V tom případě je pro vás asi nelepší volbou lehčí plemeno slepic, a to konkrétně třeba České zlaté kropenky, které snášejí poměrně hodně vajíček.

Čtěte také:

Papoušek Kakadu – přítel na celý život

Také středně těžká plemena vám snesou celkem plnou ošatku vajec a hodí se i na dobrou pečínku. Jestli však chcete chovat slepice především pro maso, nejlepší jsou těžká plemena kvůli spoustě masa. Nevýhodou je, že snášejí o hodně méně vajec.

  • Lehká plemena slepic (nosná) - vlašky, leghornky, minorky, hamburčanky, České zlaté kropenky,…
  • Těžká plemena slepic (na maso) - brahámky, kočinky, orpingtonky,….
  • Středně těžká plemena slepic (kombinovaný užitek) - amroksky, rodajlenky, plymutky, hempšírky, australky, saxexky, velsumky,…

Kolik slepic je na zahradu potřeba?

Otázkou teď je, kolik slepic vlastně budete potřebovat. To záleží na tom, kolik vajec týdně či měsíčně spořádáte. Například Česká slepice dokáže snést 1 vajíčko za dva dny. To znamená, že získáte od jedné slepice zhruba 3 nebo i 4 vajíčka týdně. Jestli jste 4členná rodina, obvykle se na jednoho člena rodiny počítá 10-15 vajíček měsíčně.

Za měsíc tedy spořádáte okolo 50 vajec. Koupit byste si měli ideálně 5 až 7 slepic. Musíte počítat také s tím, že ne vždy se každé slepici zadaří snést každí dva dny vajíčko. A především v zimě může nosnost rapidně klesnout až na nulu.

Do tabulky se můžete podívat, kolik vajíček by měla nejoblíbenější plemena ročně snést.

plemeno

vajíčka za rok

leghornky

210

Česká zlatá kropenka

190

minorky

190

hamburčanky

170

hempšírky

180

vlašky

210

velsumky

160

Chov slepic- slepice kupujte u chovatelů

Určitě doporučujeme kupovat slepice od registrovaných chovatelů. Nákup od neznámých lidí je dost riskantní, jelikož mohou být slepice nemocná a nekvalitní. Chova slepic poté může být náročný a neužitečný.

Cena slepice začíná zhruba na stokoruně, ale může se vyšplhat klidně i na tisíc korun. Záleží, jaké plemeno si vyberete a jak moc budou slepice šlechtěné a žádané.

Domácí chov slepic- základem je dobře vybavený kurník, který je ochrání

Nejprve je potřeba oplotit místo, kde se budou slepice pohybovat. 1 slepice by měla mít prostor cca 20 m2.Prostor by měl být travnatý, mít stinná i slunečná místa. Základem je dobře postavený kurník, který slepice ochrání hlavně v noci před škůdci jako jsou lišky, kuny i dravci. Ten postavíme spíše do stinného místa. Kurník si můžete postavit sami anebo vybrat z již hotových.

Jak by měl kurník pro domácí chov slepic vypadat?

  • Velikost záleží na počtu slepic. Ideálně by se na 1m2 měly vlézt 4 slepice. Může se zdát, že se jedná o velmi stísněný prostor, ale hlavně v zimě tak malý prostor slepice ocení. Lépe se jim bude držet teplo.
  • Domácí chov slepic vyžaduje v kurníku také bidýlka. Mezery mezi nimi záleží na velikosti slepice. Ty by se neměli při sezení dotýkat ocasy.
  • Kurník potřebuje snůšková hnízda neboli kukaně. Slepice do nich snášejí vajíčka nebo na nich sedí a odpočívají.
  • Vchod by měl být veliký zhruba 50 cm na výšku a 30 cm na šířku. Musí být hlavně dobře uzavíratelný, aby se do něj nedostali nežádoucí predátoři. Měl by ale mít také větrání, aby v něm létě nebylo úmorné teplo.
  • Na podlahu umístíme podestýlku, nejčastěji slámu nebo seno.
  • Slepice zavíráme na večer do kurníku, aby je nenapadly třeba lasičky, kuny nebo lišky. Ráno je zase vypustíme a necháme pobíhat volně na vymezeném prostoru.

Kvalitní strava je pro dobrý chov slepic nejdůležitější

Pro zdravý chov slepic je také nejdůležitější kvalitní strava. Jsou to všežravci, takže jim nestačí jen zrníčka pšenice. Potřebují také tuky, bílkoviny a vitamíny. Čím více dáte záležet na kvalitním a vyváženém krmivu, tím více budou mít slepice vajíček i masa.

Čím slepice správně krmit?

  • Směs obilí a semínek- to by měly mít slepice neustále k dispozici, a to nejlépe v keramické misce.
  • Biologický odpad z kuchyně- slepice jsou nenáročným strávníkem, takže jim můžeme dát i zbytky z kuchyně, jako jsou například slupky brambor, zbytky salátů i vnitřnosti.
  • Hmyz- když je pustíme na travnatou půdu, mohu si tu nalézt žížaly, brouky i červy.
  • Dostatek čisté vody- slepice ji dokáží rychle zaneřádit, proto ji často kontrolujte a měňte.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…