Výroba ptačí budky pro andulky. Přinášíme návod krok za krokem.
Vaše andulky projevily lásku nejen k vám, ale také k sobě navzájem a vás čeká hnízdění? Andulky jsou připravené pro výchovu nové generace zhruba od března. Andulčí pár si padl do oka? Pak je třeba připravit hnízdní budku. Do té samička snese 3 – 6 vajec a za zhruba 18 – 20 dní se vylíhnou mláďata. V přírodě si andulky vybírají pro hnízdění dutiny stromů nebo různé skalní či zemní škvíry ve strmých kopcích. V těch si pak budují hnízdo.
BŘEZEN A ÚNOR – to je čas, kdy andulky začínají hnízdit!
Co je potřeba pro výrobu ptačí budky pro andulky?
Hnízdění u andulek je záležitostí pouze samičky, takže budka nemusí být velká. Kotliny ve stromech také nebývají velké.
Ideální rozměr budky pro andulky: 15 x 15 x 25 cm.
Otvor pro vlet do budky: průměr nejlépe5 cm.
Co nesmí na budce pro andulky chybět?
- Odklápěcí střecha pro snadnou kontrolu a čištění budky.
- Pokud nebydlí andulky v prostorné voliéře, vchod do ptačí budky by měl být z klece, ale budka by měla být ideálně mimo klec, aby nezabírala cenné místo
- Nezapomínejte ani na malé bidýlko u vletového otvoru.
Samička andulek je ale vybíravá. Klidně se může stát, že budete muset připravit více budek, protože když samičce nepadne do oka, nezahnízdí – a žádná vajíčka a mláďata nebudou.
Ideálním materiálem pro výrobu budky pro andulky jsou dřevěná prkénka, překližka, OSB desky, nebo vydlabaný kmen stromu, pokud máte andulky například ve venkovních voliérách. Můžete si pohrát i s přírodními materiály.
Výroba ptačí budky pro andulky: Návod krok za krokem
- krok: nařezejte si destičky v požadovaných rozměrech. Vytvořte vletový otvor.
- krok: postavte dohromady základnu a čtyři stěny a přidělejte na panty horní odklápěcí díl.
- krok: přidejte malé bidýlko u vletového otvoru.
- krok: spodní část hnízdní budky můžete vypodložit nepromokavým materiálem.
- krok: vnitřek budky pro andulky vystelte teplým materiálem, například hoblinami nebo senem. Ve středu výstelky udělejte důlek, jinak samička může začít výplň vyhazovat a odmítne hnízdit.
Hnízdění andulek vyžaduje výživnější stravu!
Budku pro andulky máme hotovou, ptáčátka mají domov. My ale nesmíme zapomenout už v době námluv na speciální a vydatnější stravu, kterou andulkám začneme předkládat. Důležitá je sepiová kost – je zdrojem vápníku pro podporu tvorby vajíček. Běžné krmivo by mělo být obohacené o vitamíny a minerály. Dále můžete obohatit jídelníček o:
- Vaječnou směs (kupovanou nebo doma vyrobenou – drcené vařené vajíčko)
- Na prach rozbité vaječné skořápky
- Naklíčená semínka, pšenice (ale jen do líhnutí, poté živiny v nich budí v ptácích dojem, že musí odstavit mláďata a znovu hnízdit)
- Mladou trávu na zobání (nedávat mezi 1. – 7. dnem líhnutí, hrozí průjmy a úhyn)
- Větvičky ovocných stromů na ozobávání
Andulkám můžeme dávat také různé tekuté kapky a vitamínové směsi pro andulky. Pamatujte, že krmení v době hnízdění andulek se velmi liší. Jiné je do vylíhnutí prvního vajíčka – v této době musí být bohaté na výživu. V době líhnutí pak musí být nutričně chudší, a postupně se přidávají další živiny pro podporu vývinu mláďat, např. žloutky.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků