Vývoj štěněte po narození týden po týdnu (První měsíc)
Když se rozhodnete si domů pořídit štěně, měli byste vědět, jak se o něj správně starat a jak jej od narození správně krmit, aby mělo dobře nastartovaný zdravý život. Představíme vám vývoj štěněte od narození a poradíme, co vše by měl malý pejsek ke správnému vývinu dostávat.
Vývoj štěněte po narození: první dva týdny je štěně zcela závislé na matce
Ihned po narození můžeme štěně bez nadsázky přirovnat k nevinnému a závislému miminku. Až do zhruba 12 dnů je slepé, hluché a nemá dobře vyvinutý čich. Čich se stává dominantním zhruba až desátý den, kdy štěně začíná rozeznávat známé i neznámé osoby a pachy. Kolem dvanáctého dne se mu začnou otevírat očka, jejich zrak je ale ještě pár dní slabý.
Několik dní po narození nemá štěně ještě vyvinutý termoregulační systém, a tak si není schopno udržet teplotu. Proto se instinktivně plazí k matce a vyhledává její teplo nebo se tiskne na hromadu k ostatním sourozencům.
Mateřské mléko jako důležité krmivo pro štěňata
Již od prvního dne mají malí pejsci skvěle vyvinutý sací reflex. Jelikož velmi dobře cítí teplo matky, snaží se dostat k jejím cecíkům a obstarat si tak mateřské mléko, které sají první dny po porodu skoro každé dvě hodiny. Někdy můžeme vidět, že se o struk feny štěňátka perou a snaží se vybojovat si svůj příděl. Mléko je pro vývoj štěněte po narození nesmírně důležité, protože:
- obsahuje veškeré potřebné živiny, látky a minerály (tuky, bílkoviny, cukry, vitamíny)
- chrání štěně před infekčním onemocněním
- povzbuzuje jeho obranyschopnost
Zdravý vývoj štěněte po narození je tedy do velké míry ovlivněn právě dostatečným přísunem mateřského mléka. Problém potom nastává, pokud fena odmítne vrh anebo při porodu zemře. V tom případě je mateřské mléko potřeba nahradit. Mnozí chovatelé doporučují psí mléko v prášku.
Vývoj štěněte po narození: od 3. týdne doplňujeme mléko kvalitní stravou
Fena by měla psí mláďata krmit pouze mateřským mlékem zhruba do tří týdnů jejich života. Od té doby můžeme postupně zařazovat do štěněcího jídelníčku kromě mateřského mléka i kvalitní stravu. Mléko totiž štěňatům přestane postupem času stačit a jak rostou, roste i jejich apetit. Kojení je poté už spíše jen uklidňuje a dodává jim pocit bezpečí a ochrany.
A čím vším můžeme začít štěně krmit?
- Mléčné instantní kaše pro štěňata
- Rýžové kaše
- Vařené hovězí nebo drůbeží maso
- Granule pro štěňata
Přikrmování štěňat od 3. týdne není přesně daný termín, kterého bychom se museli za každou cenu držet. Můžeme začínat dříve, ale i později. Vývoj štěněte po narození se mírně liší, přikrmování záleží také na počtu štěňat a na tom, kolik mléka fena ještě má.
Granule pro štěňata: vyvážený příjem základních živin
Štěňátka potřebují jiné krmivo než dospělí psi. Proto bychom jim měli dávat granule pro štěňata, která svým složením dokážou plnohodně nahradit veškeré zdravé a důležité látky, které přijímalo štěně v mateřském mléce.
Při výběru vždy dbáme na to, aby bylo krmivo kvalitní. Granule pro štěňata by měly obsahovat vyvážený příjem základních živin, mezi kterými jsou:
- bílkoviny
- tuky
- nižší obsah sacharidů
- kvalitní maso- kuřecí, hovězí, jehněčí, rybí, atd
- vyvážený poměr vápníku a fosforu
Granule dáváme štěněti nejprve po malých dávkách třikrát až čtyřikrát denně. Kolik přesně je potřeba štěněti dávat je vždy uvedeno na obalu. Jinak budeme krmit yorkšíra a jinak štěně labradora. Každý pes si ale dozajista pochutná na granulích od značky Purina. Nejenže bude vašemu miláčkovi chutnat, ale také napomohou jeho správnému vývoji, pejsek bude mít i zdravý chrup a krásnou srst.
Pokud si nejste jisti, vždy se raději obraťte na veterináře, který vám vysvětlí zásady správného dávkování.
Zjistěte, jaký je následný vývoj štěněte a jak pečovat o štěně:
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků