Začínáte s akvaristikou? Ideální rybičkou pro vás bude živorodka duhová
Rozhodli jste se pro oživení interiéru akváriem a přemýšlíte nad vhodným osazenstvem? Ideální volbou jsou živorodky, které patří k nejznámějším chovaným rybičkám. Živorodky nejsou příliš náročné na chov, proto jsou vhodnou volbou i pro úplné akvarijní začátečníky.
Živorodka duhová
Živorodky duhové jsou sladkovodní ryby, na které můžete ve volné přírodě narazit například v oblasti Střední a Jižní Ameriky, Venezuele, severní Brazílii či Gyuaně. Většině živorodek se daří v tvrdších vodách s neutrálním až zásaditým pH, některé dokonce obývají brakické vody, avšak najdete mezi živorodkami i druhy, které dokážou úspěšně přežít i v nepříliš vyhovujících podmínkách.
Mezi akvaristy jsou živorodky oblíbené zejména pro svou nenáročnost a klidný temperament. Živorodky jsou velmi přátelské a mírumilovné, proto jsou vhodné jak do jednodruhových nádrží, tak i těch společenských. Malá rybka, známá také jako „paví oko", dorůstá velikosti až 6 cm v případě samice, samci jsou menší, obvykle měří 3 až 4 cm. Ve vhodných podmínkách se živorodky můžou dožít až tří let.
Rozmnožování živorodek
Rozmnožování živorodek je výjimečné tím, že při něm dochází k vnitřnímu oplození. Samec má speciálně vyvinutou řitní ploutev, díky které při oplození přenáší do pohlavních cest samice spermie zabalené ve spermatoforech. Živorodky jsou vejcoživorodé, což znamená, že se zárodky vyvíjí v těle samice uvnitř jikerných obalů. Mláďata samička rodí po čtyřech až šesti týdnech březosti a jejich počet může dosáhnout od deseti až po sto kusů. Pokud je vaším cílem odchovat co nejvíce mladých, vhodnou výbavou je také porodnička pro živorodky, jinak hrozí, že některá mláďata může samice pozřít.
Jak vybavit akvárium pro živorodky?
Živorodka duhová není náročná na prostor, pro její chov je dostatečné akvárium o objemu 10 až 20 litrů, větší je však lepší. Teplota vody by se měla v ideálním případě pohybovat v rozmezí od 22°C do 28°C. V případě živorodek je důležité zaměřit se na tvrdost a pH vody, které by měly odpovídat přirozeným podmínkám, tj. tvrdost alespoň 10 °N a pH 7,0 až 7,5.
Nezbytná je pro chov živorodek také kvalitní filtrace vody. Živorodky jsou velmi žravé, proto můžou produkovat nadměrné množství výkalů, avšak zároveň jsou také citlivé na množství odpadních látek ve vodě, proto se bez pravidelného odkalování vody spojeného s výměnou části vody a bez výkonné filtrace neobejdete. Nádrž živorodkám můžete osázet rostlinami dle své libosti. Úkryty živorodky nevyžadují, avšak k jednomu samci je dobré pořídit více samiček, aby je neuhonil.
Čím živorodky krmit?
Vhodné krmení je jednou z nejdůležitějších podmínek úspěšného chovu. Ve volné přírodě se živorodky zdržují převážně u hladiny a jejich potravu tvoří náletový hmyz a bezobratlí živočichové, kteří se objevují v blízkosti hladiny, a to zejména larvy a kukly komárů, díky čemuž se z živorodek stali jedni z úspěšných bojovníků proti malárii. Kromě živé potravy je pro živorodky důležitá také rostlinná strava, ideálně formou řas. Strava živorodek by měla být pestrá, krmit ji bez problémů můžete i umělými krmivy, vločkami či granulemi.
Jaké jsou oblíbené druhy živorodek?
Živorodky patří k nejchovanějším druhům rybiček, avšak většinou se v akváriích nesetkáme s původní populací, na kterou narazíme ve volné přírodě, ale s vyšlechtěnými formami, které jsou oproti těm přírodním větší. Mají také jiné zbarvení a větší, odlišně tvarované ploutve. Vedle nejoblíbenější živorodky duhové se můžete setkat také s mečovkou mexickou, platou skvrnitou a platou pestrou. Další oblíbenou skupinou živorodek je trojice druhů akvaristy souhrnně označovaná jako „molly" či „molinézie", do které patří živorodka velkoploutvá, živorodka širokoploutvá a živorodka ostrotlamá.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků