Zahradní jezírko svépomocí vyčistíte raz dva. Důležitou součástí jsou vodní rostliny i filtrace
Jestli máte doma zahradní jezírko a nejste si úplně jisti, jak jej dokonale vyčistit, máme pro vás několik tipů a rad, jak zahradní jezírko svépomoci vyčistíte během pár minut. Udržet jezírko čisté, aby v něm byly rybky spokojené, není sice hračka, ale když se budete držet našich tipů, jezírko bude zářit čistotou. Základem je kvalitní filtrace a vodní rostliny. Tak jdeme na to!
Zahradní jezírko svépomoci vyčistíte s filtrací i ručně
Velice důležité je pro velká i malá zahradní jezírka filtrace, která vám bude čistit vodu bez vašeho zásahu. Jenže samotná filtrace rozhodně nestačí. Je potřeba přiložit ruku k dílu. Hlavně v létě se v jezírkách objevují nežádoucí látky jako je fosfor nebo dusík, což pak způsobuje přemnožení sinic a řas.
Zahradní jezírko svépomoci vyčistíte za použití chemikálií, ovšem pokud se chcete vyhnout těmto prostředkům, lepší volba je přírodní cesta - rostliny a živočichové.
Jaké vodní rostliny do zahradního jezírka jsou vhodné pro čištění?
Možná jste to nevěděli, ale právě rostlinky vám pomohou vyčistit jezírko. Například plovoucí listy leknínů a dalších vzplývavých rostlin jsou na oko velice krásné, ale především pomáhají čistit vodu.
Vzplývající rostliny totiž brání přehřátí vody a také růstu řas a sinic, které se nejvíce šíří právě pod přehřátou hladinou. Ovšem pozor, nejméně 1/3 vodní plochy musí zůstat volná bez rostlin.
A jaké další vodní rostliny do zahradního jezírka se hodí?
- Vodní hyacint
- Azolka zpepřená
- Voďanka žabí
- Okřehek trojbrázdý
Ale nejsou to jen rostliny, které vám pomohou při čištění jezírka. Pomocníci jsou i pulci žab, ropuch nebo skokanů.
Velká i malá zahradní jezírka čistíme i pomocí rašeliny
Než se rozhodnete jezírka čistit, musíte vědět, jaký je stav jezírka. Zjistěte, co v jezírku chybí nebo naopak co v něm přebývá. Stačí si koupit proužky na testování vody, které pomohou odhalit pH vody, tvrdost vody i přítomnost dusičnanů a dusitanů.
Aby čistící prostředky zahradnímu jezírku a jeho obyvatelům neškodily, vyrábějí se z ječné slámy nebo rašeliny. Některé přípravky na sebe dokáží navázat řasy a další nečistoty, které vám plují na hladině. Ty pak musíte odstranit již vy sami.
Zvažujete výstavbu zahradního jezírka? Přetěte si náš článek s tipy na stavbu biotopu.
Zahradní jezírko svépomocí: čistit jej musíme pravidelně
Jezírko musíte čistit pravidelně a najít si na něj čas. Vodní rostliny do zahradního jezírka, které pomáhají vodu čistit, se i rychle rozrůstají. A proto je potřeba je prostříhat a udržovat v dobré kondici.
Na dně jezírka můžete postavit kamennou zídku. Díky ní se budou rostliny držet jen v určité části jezírka. A jaké další tipy vám pomohou s čištěním jezírka?
- Expanzivní rostliny je lepší zasévat do košů
- Lepší volbou je použít štěrk než substrát
- Na podzim zajistěte vodní plochu jezírka speciální sítí proti spadanému listí
- Z jezírka odstraňujte pravidelně napadané větve, listy a odumřelé rostliny
- Kontrolujte správné fungování filtrace
Malá zahradní jezírka se čistí hůře než ta velká
I když se to nezdá, tak malá zahradní jezírka se čistí mnohem hůře. Paradoxní je, že ta větší s rozlohou okolo 50 m2 se udržují v čistotě skutečně lépe. Aby bylo jezírko dokonale samočistící, naprosto ideální rozloha je 80 m2, přičemž ideální hloubka by měla být okolo 180 cm.
Důležité je u čištění jezírka také to, zda máte stojatou nebo plovoucí vodu. Stojatá voda má omezenou možnost čištění a více se vám bude kazit. Naopak protékající voda s sebou odnese mnohé nečistoty, které vám plují na hladině jezírka. Zkuste se zaměřit na fontánky, kaskády nebo vodopády.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků