Škrkavka psí může napdat i kočky.
07. 06. 2019 Přečteno: 2427x

Základní výcvik psa jednoduše a efektivně: Kdy začít s výcvikem psa?

Náš čtyřnohý člen rodiny je pro nás velkou radostí. Ale abychom spolu navzájem vycházeli co nejlépe, musíme se postarat o základní výcvik psa. Z tréninku nemusíme mít obavy. Každý páníček jednou začínal na těch nejzákladnějších povelech. A navíc pejsky výcvik baví. Poradíme, kdy začít s výcvikem psa, jak naučit psa na přivolání a také jak odnaučit psa čůrat doma.

Základní výcvik psa: Bez čeho se neobejdeme?

Ačkoli se to každému páníčkovi nemusí zdát, základní výcvik psa je nutností. Na vycházkách se mazlíček nezaběhne, nechá se vyšetřit od veterináře a nebude vyvádět psí kusy. Navíc se upevní vzájemná důvěra mezi námi a psem. Ale před zahájením výcviku už by nám měl pejsek věřit, jinak bude trénování o dost těžší. Co budeme na základní výcvik psa potřebovat?

Čtěte také:

Poprvé na cvičáku? Připravme se na výcvik psů co nejlépe

  • Krátké vodítko
  • Dlouhé vodítko
  • Pamlsky
  • Náhubek
  • Hračky

Kdy začít s výcvikem psa?

Před zahájením samotného výcviku bychom s pejskem měli pracovat na vzájemném vztahu a důvěře. O to více pak bude náš výcvik účinný. Otázka, kdy začít s výcvikem psa, není tak jednoduchá. Obecně platí, že od 4 měsíců. Ale zpočátku ho nepřetěžujme a ani ho nezahlcujme povely. Ještě nemá úplně vyvinuté svalstvo a ani příliš dlouhou pozornost.

Základní výcvik psa: 8 pravidel dobrého výcviku

Musíme se připravit na to, že výcvik nějakou dobu potrvá. Někteří pejsci pochopí, co po nich chceme velmi rychle, jiní zase potřebují více času. Musíme být trpěliví a důslední.

1. Pejska by vždy z počátku měl trénovat pouze jeden člověk.

2. Pes často nevnímá až tak jednotlivá slova, jako spíše naši intonaci. Při zadávání povelů vždy mějme stejný tón hlasu i artikulaci.

3. Pes se musí na výcvik plně soustředit. Mladý pejsek má ale plno energie, proto je dobré ho nechat před samotným výcvikem vydovádět. Hrajme si s ním anebo ho vypusťme na zahradu.

4. Lekce by měly být kratší, ideálně kolem 5 minut. S pejskem si poté hrajme a po chvíli se můžeme k výcviku vrátit.

5. Při tréninku by psa nemělo nic rozptylovat. Na základní výcvik psa si vyberme klidné místo.

6. V žádném případě na psa nekřičme a netrestejme ho. Kromě toho, že nám pejsek přestane věřit, docílíme ve výcviku úplného opaku. Aby se pes něco snadno naučil, potřebuje naopak pochvaly.

7. Po každém dobře vykonaném úkonu pejska odměňme. Jak slovně, tak pamlskem nebo hračkou.

8. Základní výcvik psa opakujme každý den, nejlépe několikrát. Samozřejmě vždy pouze v pětiminutových intervalech.

Nový mazlíček do rodiny? Přečtěte si náš seriál o zdravém vývoji štěněte od narození!

Vývoj štěněte po narození

Zdravý vývoj štěněte ve 2. měsíci

Zdravý vovoj štěněte ve 3. měsíci

Vývoj štěněte od 4. měsíce

Jak naučit psa na přivolání?

Povel ke mně je asi nejzákladnějším. Kromě toho, že způsob, jak naučit psa na přivolání, je opravdu jednoduchý, je tento povel také užitečný. Pejsek nejenže přiběhne, když ho zrovna potřebujeme, ale také ho můžeme rychle dostat ze situace, která je pro něj nebezpečná. Proto by pes měl na povel přiběhnout okamžitě. Jak naučit psa na přivolání?

Nejprve musí pes dobře slyšet na své jméno. Když si s ním hrajeme, oslovujme ho. Časem pochopí, že jméno patří jemu.

Psa dejme na vodítko a cvičme v klidném prostředí. Zavolejme ho jménem, a když se k nám rozběhne, dodejme povel ke mně.

Po celou jeho cestu ho hlasitě chvalme.

Může se stát, že pejska po cestě něco zaujme a místo přiběhnutí si začne hrát. Pak jemně cukněme vodítkem směrem k sobě a zopakujme povel ke mně.

Jak odnaučit psa čůrat doma?

Základní výcvik psa zdaleka nejsou jen povely sedni a lehni. Nejprve musíme pejska naučit běžné návyky, jako je například venčení. Každé štěňátko zpočátku dělá loužičky po domě. Někdy zlozvyk trápí i starší pejsky. Jak odnaučit psa čůrat doma?

Počítejme s tím, že štěňátku chvíli potrvá, než se doma loužičky odnaučí dělat. Buďme proto trpěliví a důslední. Navíc učení trvá každému štěňátku jinak dlouho. Nevyplácí se pejska trestat. Naopak, zvolme vždy pozitivní přístup.

Jakmile se štěňátko probudí, vezměme ho a donesme ho ven. Stejně tak, když se zrovna nají. Povzbuzujme ho slovy, aby se vyčůralo. Někdy to může chvíli trvat. Jakmile loužičku udělá, musíme ho vehementně chválit a oslovujme ho jeho jménem. Pokud ho zrovna nechceme dávat ven, vyčleňme v bytě místo, kde bude moct loužičky dělat a vyložme ho novinami.

Když si všimneme, že je štěňátko neklidné, popochází a očuchává podlahu, chce se mu na záchod.

Pokud pejska načapáme, jak dělá v domě loužičku, řekněme prosté fuj nebo nesmíš. Netrestejme ho.

Pokud už je loužička doma nějakou domu a my ji teprve teď objevili, je nesmysl za ni štěňátko trestat. Už o ní totiž dávno neví, a pokud bychom se na něj zlobili, nechápalo by proč. Vezměme kousek novin, namočme ho do loužičky a dejme na místo, kam chceme, aby pejsek potřebu vykonával. Poté loužičku ukliďme. Ale je důležité, abychom loužičku utírali, když nás pes nevidí.

Zajistěme pejskovi možnost jít si odskočit co nejčastěji. Pokud nemáme zahradu, samozřejmostí by mělo být časté a pravidelné venčení. Štěňátka se potřebují vyvenčit častěji, než psi odrostlejší. Například tříměsíční štěně by bez čůrání mělo vydržet tři hodiny.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo