Zánět močových cest u koček nebo močové kameny. Časté problémy, které řešíme veterinární dietou nebo operací
Vlastnit kočičku je samozřejmě velkou radostí, ale někdy i starostí. Především pokud je kočka nemocná a něco ji trápí. Mezi nejčastější nemoci patří zánět močových cest u koček nebo močové kameny. Příčinou může být kastrace, ovšem nikoliv kastrace samotná, ale nevhodná strava podávaná kastrovaným kočkám. Močové kameny pak vznikají proto, že kočce podáváme nekvalitní stravu, která obsahuje nestravitelné látky. Poradíme, jak urologické problémy u kočky rozeznat a jak je léčit, aby byla kočka zase brzo v pořádku.
Zánět močových cest u koček je hodně bolestivý
Zánět močových cest u koček je velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění. Mezi nejčastějšími projevy je časté močení i krev v moči u kočky. Kočka může také:
- ztrácet chuť k jídlu
- být apatická
- mít zvýšenou teplotu
- nedodržovat čistotou v domě
Nejnáchylnější na toto onemocnění jsou kocouři i kočky ve věku 2 až 6 let.
Příčina zánětu močových cest
Někteří veterináři se shodují na tom, že příčinou je kastrace kocourů, a to hlavně pokud ji podstoupí dříve něž dospějí. Po operaci totiž může dojít k zúžení močových cest. Mnozí veterináři však tvrdí, že důvodem není kastrace samotná, ale to, že se majitelé koček pak o kastrované zvíře nedostatečně starají. Především jim nepodávají kvalitní a speciální krmivo, které kastrované kočky vyžadují. Granule pro sterilizované kočky obsahují vysoký podíl bílkovin a vitamíny potřebné pro zdraví kastrovaných mazlíčků.
Léčba
Při tomto onemocnění se bez veterináře kočka neobejde. Pokud jsou močové cesty ucpané, pak se do nich zavede katetr a obsah močového měchýře se odvede ven. Podávají se antibiotika a protizánětlivé léky, které z močového měchýře odstraní zánět. Jestli se ale záněty u kočky opakují, pak může veterinář navrhnout operaci, kdy se odstraní zúžená část močových cest.
Někdy patří mezi léčbu také veterinární dieta, která obsahuje speciální krmivo, které kočka dostává mnohdy až do konce svého života.
Močové kameny u koček
Močové kameny jsou taktéž v poslední době velmi častou nemocí trápící kočky i kocoury. Velký vzestup nastává se zakrmováním granulí. Močové kameny mohou ucpat močovou trubici. Poté hrozí prasknutí močového měchýře nebo otrava krve.
Jaké jsou projevy močových kamenů?
- časté močení
- kočka močí mimo záchod
- olizování genitálií
- snížená chuť k jídlu
- krev v moči
- kočka se snaží močit, ale nejde to
Příčina močových kamenů u koček
Příčinou je hlavně nevhodná strava podávaná kočkám. Pokud kočku krmíme nekvalitními granulemi, které mají vyšší obsah nestravitelných látek, pak je hrozba této nemoci skutečně vysoká. Když moč ztratí svou kyselost nebo obsahuje příliš minerálů, začnou se v močovém měchýři minerály usazovat a krystalizovat. Vznikají zrníčka, kamínky, a nakonec velké močové kameny.
Léčba
Pokud dojde k ucpání močové trubice, pak se jedná o akutní stav, který se musí ihned řešit v ordinaci veterináře. Veterinář kočku prohlédne a nazná, jaký druh léčby je potřeba. Pokud je nemoc zachycena ze začátku, postačí jen rozpuštění kamenů nebo speciální veterinární dieta. Jestli jsou močové kameny u koček již v rozsáhlejším stádiu a kameny jsou příliš velké, pak je na řadě operace, při které se kameny vyjmou.
Krev v moči u kočky - vzorek berte s sebou k veterináři
Jak jsme již zmínili, krev v moči u kočky může znamenat zánět močových cest nebo močové kameny. Pokud na kočce spatřujete nějaké známky zvláštního a netypického chování při močení, běžte ihned zkontrolovat barvu moči.
Někdy je moč lehce narůžovělá, pokud je však problém vážnější, může kočka čurat pouze krev. Když půjdete navštívit veterináře, ideálně s sebou vezměte i vzorek pomočeného písku, aby si mohl veterinář prohlédnout sám, jak je případ akutní. Váš popis nemusí být totiž přesný.
Co dělat, když kočka močí mimo záchod
Nejenže je močení mimo záchod projevem zmíněných nemocí, ale také může značit stres. Kočka může močit na vaši postel, na peřiny, pohovku atd. Přemýšlejte, z čeho může být kočka vystresovaná a snažte se tento stres odstranit. Kočku může stresovat třeba příchod nového člena rodiny, stěhování nábytku, změna obydlí a podobně.
Tento zdánlivě malý problém ale nepodceňujte. Může se jednat nejen o projev stresu, ale i o projevy závažnějších nemocí. Kočku tedy vezměte opět hned k veterináři, který ji důkladně prohlédne.
Jak pečovat o kočku po operaci?
Pokud se vaše kočka nevyhnula operaci, pak je potřeba se o ni po příchodu domů pečlivě postarat. Kočka bude vyžadovat hlavně:
Omezení pohybu a klid: kočku ničím nestresujte, nekoupejte ji a nesnažte se jí zlepšit náladu hraním. Nechte ji, ať se prospí nebo se jen tak povaluje.
Dietu: po operačním období doporučují veterináři vysoce stravitelná krmiva, která zajistí lehkou dostupnost živin. Krmení podáváme v menších dávkách alespoň 5 hodin po zákroku, pokud kočka nezvrací.
Kontrola rány: denně kontrolujeme, zda se zašitá rána dobře hojí, jestli neotéká, nehnisá nebo zda se neuvolnily stehy. Kočka ránu nesmí olizovat a vykusovat si stehy, proto se často nevyhneme koupi ochranného límce.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků