Čím krmit psouna prériového?
01. 10. 2019 Přečteno: 2276x

Zvažujete pro dítě prvního mazlíčka? Zjistěte, proč je křeček džungarský správnou volbou

Skoro u každého dítěte přijde čas, kdy si přeje pořídit mazlíčka. Každé zvířátko je ale zodpovědnost. Zatímco my to víme, náš potomek většinou ne. Velmi dobrou volbou je chov křečků, zejména těch džungarských. Jsou nenároční, roztomilí a nezaberou příliš místa. Navíc se o křečka zvládne naše dítě postarat i samo. Poradíme, jaký má křeček džungarský chov a jak naučit dítě starat se o zvířátko.

7 důvodů, proč je chov křečka džungarského vhodný pro děti

Zatímco křeček džungarský si získá naše děti svou roztomilostí, nás zase jednoduchou péčí. Hlavní je, že s trochou přípravy se naše ratolest o křečka zvládne postarat sama. Navíc je křeček džungarský skvělou příležitostí, jak dítě naučit zodpovědnosti. Proč má křeček džungarský chov, který se hodí pro děti?

Čtěte také:

Nenáročný a roztomilý. Jak se chová křeček syrský?

  1. Křeček džungarský nemusí mimo klec běhat dlouho: Oproti jiným zvířátkům, potřebuje křeček kratší proběhnutí. Stačí každý den chvilka a je spokojený.
  2. Křeček džungarský potřebuje k životu málo: Klec, domeček, miska, napáječka a krmení. Občas zpestříme křečkovi život hračkami, hraním anebo pamlskem. A to je vše. Dítě povinnosti, jak se starat o křečka, zvládne po čase samo.
  3. Křeček džungarský je roztomilý: Naše dítě si křečka zamiluje a bude ho rádo pozorovat.
  4. Křeček džungarský je malý: Stačí vyhradit dostatečně velké místo na klec, zabezpečené místo, kde bude běhat a máme vyhráno. Křeček nebude nikde zavazet a nevyžaduje velké vybavení.
  5. Křeček džungarský nemůže dítěti ublížit: Největší újma, ke které může náš potomek přijít, je kousnutí do prstu při neopatrném zacházení. To ale vyřeší dezinfekce a náplast. Nemusíme se bát nechat dítě s mazlíčkem o samotě.
  6. Křeček džungarský nevydává zvuky: Pozitivum, které oceníme zejména my. Nebudeme každodenně slýchat žádné pískání, štěkání, mňoukání anebo jiné zvuky.
  7. Křeček džungarský žije od dvou do tří let: Pro nás ani pro dítě tak není závazkem na příliš dlouhou dobu.

Co potřebuje křeček džungarský? Klec, krmivo a domeček

Křeček džungarský je drobný hlodavec, který může mít strakaté, šedé i bílé zbarvení. Je to hlavně noční tvor, který si pochutná jak na rostlinné, tak na živočišné stravě. Je to spíše samotář, chov více křečků by mohl vést k rvačkám. Jaký má křeček džungarský chov?

Příbytek: Ideálně pořiďme dvoupatrovou klec. Křeček bude mít více prostoru. Nevhodné jsou krabice, ze kterých se prokouše anebo příliš nízká terária, ze kterých zvládne utéct.

Podestýlka: Na dno klece dejme hobliny. Vhodnou podestýlku je potřeba měnit alespoň jednou za týden.

Domeček: Křeček džungarský potřebuje místo, kde bude přes den spát a kde se bude ukrývat. Navíc si zde bude schovávat potravu. Nejlepší jsou domečky pro křečky ze dřeva, které bude moct mazlíček i ohlodávat. Anebo mu dovnitř dejme půlku skořápky kokosu. Do klece mu umístěme i papírové ubrousky a seno. Křeček džungarský si s nimi vystele domeček.

Krmení: Pro křečka je jako hlavní zdroj potravy vhodná kupovaná směs, kterou mu budeme dávat do misky. Je zapotřebí mu ale stravu i zpestřit. Kromě zeleniny a omezené dávky ovoce je dobré obohatit jídelníček i živočišnými bílkovinami. Například hmyzem anebo kousky nekořeněného masa. Pochutná si také na uvařeném vajíčku. Příliš mnoho ořechů a semínek bychom křečkovi dávat neměli, obsahují hodně tuků.

Voda: nejlepší je napáječka s vodou, kterou budeme měnit. Nejlépe každý den. Misku s vodou by si křeček snadno znečistil.

Miska s pískem pro činčily: Stejně jako činčily anebo osmáci, i křeček si rád čistí srst.

Kolečko na běhání: Aby se křeček zabavil, bude se mu kolečko na běhání hodit. Navíc bude pro dítě zábava křečka pozorovat. Povinnosti, jak se starat o křečka, budou hned zábavnější.

Přepravka: Pro chov křečků není přepravka podmínkou, ale bude se nám hodit například při přesunování křečka. Například k veterináři.

Jak naučit děti postarat se o chov křečka v 10 krocích

křeček džungarský

První mazlíček je skvělou příležitostí, jak mnohé děti naučit zodpovědnosti. Nicméně, žádný učený z nebe nespadl a z počátku budou potřebovat při péči o křečka naši pomoc. Jak moc budou děti při chovu křečka samostatné, záleží především na jejich věku. Proto na našeho potomka nepřenášejme celou zodpovědnost, dokud si neověříme, že povinnosti důsledně plní. Přece jenom, nejde o nezalitou květinu, ale o živého tvora. Jak děti naučit, aby se správně postaraly o křečka?

1. Než bude křeček džungarský u nás doma, s dětmi si promluvme. Řekněme jim, co je to za zvířátko a jak se o něj postarat. Zejména dětem zdůrazněme, co se od nich bude v péči očekávat. Dvakrát denně dávat krmení, jednou denně vodu a jednou týdně klec vyčistit. Pokud budou stále souhlasit, můžeme se pustit do zařizování.

2. Dětem musíme zdůraznit, že křeček džungarský není hračka. Na drobné zvířátko musíme být opatrní, něžní a neděláme to, co se křečkovi nelíbí. Jinak se může bránit a pokousat nás. Pro křečky také není neobvyklé při první příležitosti utéct. Vysvětleme dětem, že ho musí dobře hlídat. Také nezapomeňme zmínit, že křeček s námi nebude navždy.

3. S dětmi vyražme do obchodu a společnými silami vyberme všechno zařízení. Pokud máme možnost, nechejme je vybrat barvu anebo design vybavení. Děti tak již z počátku získají pocit, že jsou součástí celého procesu. Chov křečků je pro ně atraktivnější a vnímají svoji roli při péči o křečka.

4. Pak nadchází samotný výběr křečka. To nechejme zcela na dětech. Stejně tak i výběr jména. Přece jenom, je to jejich první mazlíček.

5. První týden se o křečka starejme společnými silami. Každý den s dětmi doplňujme krmivo, vodu a udělejme i jedno čištění. Děti si tak vytvoří návyk a zároveň se od nás naučí, jak na chov křečků. Pokud provedeme krmení anebo čištění bez nich, učíme je, že povinnost postarat se o křečka nemusejí dodržovat.

6. Druhý týden nastolme volnější režim. Nechávejme to již na dětech, ale dohlížejme na ně. Můžeme stát v pozadí anebo se dětí pouze zeptat, zda se o křečka postarali. To je na nás. Každopádně si musíme ověřit, že to udělali.

7. Pomůže nám checklist. Společně s dětmi můžeme sepsat, co křeček každý den potřebuje. Poté vytvořit volná políčka, do kterých dítě zaznamená, že povinnost splnilo.

8. Pokud máme vícero dětí, povinnosti jasně a rovnoměrně rozdělme. Jinak se snadno může stát, že budou spoléhat jedno na druhé, že křečka nakrmí či vyčistí za něj.

9. Následně je křeček džungarský již v rukou dětí. Nicméně, děti jsou stále děti. Proto u křečka v kleci jednou za čas pohledem zkontrolujme, že má vše potřebné. Děti v péči podporujme a o křečka se zajímejme.

10. Jsou povinnosti, které na děti přenést nemůžeme. Nákup krmiva, podestýlky anebo sena je na nás. Stejně tak i návštěvy veterináře. Hlídejme, aby děti s křečkem nedělali, co nemají anebo ho nekrmili něčím, co by mu mohlo ublížit.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…